Guvernérka ECB: Európska ekonomika zažíva silnú obnovu. HDP eurozóny prepadlo v Q2 “len” o 17,7%

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 11.09.2020

V pondelok boli burzy v Spojených štátoch aj Kanade zatvorené kvôli sviatku práce. Teda sme sa ani nedočkali nejakých významných fundamentálnych správ. Za zmienku však určite stojí zverejnenie obchodnej bilancie z Číny, z ktorej vyplynulo, že v auguste čínsky vývoz vzrástol medziročne o 9,5%. U dovozu však došlo opäť k poklesu a to o 2,1%. Prebytok obchodnej bilancie sa z júlových 62,33 mld. USD znížil na 58,93 mld. USD.

Podľa finálnych údajov Eurostatu sa hospodárstvo Európskej únie v druhom štvrťroku prepadlo oproti prvým trom mesiacom o 11,4%. V medziročnom porovnaní ekonomika poklesla dokonca o 17,7%. V oboch prípadoch je to však menší pokles, než predpovedali analytici.

Britský úrad pre výber daní a ciel HMRC prišiel v utorok s pomerne zaujímavou štatistikou, podľa ktorej sa odhaduje, že až 10% prostriedkov určených na udržanie zamestnanosti v období Koronavírusovej pandémie mohlo byť vyplatených neoprávnene. Malo by sa teda o sumu okolo 3,5 mld. GBP.

Bank of Canada ponechala na svojom zasadnutí podľa očakávania základnú úrokovú sadzbu na 0,25%. Banka aj naďalej očakáva, že oživenie ekonomiky bude pomalé. Ohľadom inflácie v krátkodobom období BOC očakáva, že sa aj naďalej bude pohybovať pod 2% cieľom. Zopakovala, že nízke sadzby v blízkosti nuly bude držať do doby, než dôjde k “vyplneniu” produkčnej medzery a udržateľnej inflácii blízkosti cieľa.

Z prieskumu americkej obchodnej komory v Šanghaji, ktorý bol zverejnený v stredu vyplýva, že americké podniky, ktoré podnikajú v Číne sa čoraz viac obávajú, že obchodná vojna medzi USA a Čínou bude pokračovať niekoľko nasledujúcich rokov. Preto apelujú na obe vlády, aby sa pokúsili spory vyriešiť čo najskôr.

Hlavnou štvrtkovou udalosťou bolo zasadnutie ECB, na ktorom banka ponechala základnú úrokovú na 0%. Depozitná sadzba tiež zostala nezmenená na úrovní – 0,5%. Banka tiež oznámila, že nákup aktív bude pokračovať v rovnakom objeme ako doteraz. Analytici však očakávajú, že kvôli zápornej infláciu bude musieť ECB v najbližšej zasadnutiach ešte viac uvoľniť svoju monetárnu politiku.

Guvernérka ECB Christine Lagardeová na tlačovej konferencii oznámila, že od posledného zasadnutia fundamenty poukazujú na silnú obnovu európskej ekonomiky, ale aj tak sa ekonomická aktivita nachádza výrazne pod úrovňou pred pandémiou.

Centrálna bankárka ďalej informovala, že aj keď euro v poslednej dobe posilnilo, stále sa nenachádza na úrovni, na ktorej je potrebné reagovať.

Zasadanie ECB vyhodnotil trh ako menej holubičie, než sa očakávalo, čo viedlo k jeho miernemu posilneniu.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.