Francúzsko sa obáva recesie kvôli energetickej kríze. Fed zrejme zvýši sadzby

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 16.09.2022

DomovSprávyFrancúzsko sa obáva recesie kvôli energetickej kríze. Fed zrejme zvýši sadzby

Inflácia vo Veľkej Británii zaznamenala prekvapivý pokles. Prvýkrát takmer za rok klesla na 9,9 % z jej 40-ročného maxima 10,1 %. K poklesu inflácie prispeli predovšetkým znižujúce sa ceny pohonných hmôt. Analytici pritom predikovali nárast indexu spotrebiteľských cien na 10,2 %. Jadrová inflácia sa naopak zvýšila o desatinu percentuálneho bodu na 6,3 %. Čo predstavuje najvyššiu hodnotu od roku 1992.

Francúzska centrálna banka sa obáva, že kvôli energetickej kríze francúzska ekonomika v budúcom roku spomalí. Podľa najhoršieho scenára by malo dôjsť k obmedzenej a dočasnej recesii.

„Ak sa objaví recesia, bude obmedzená a dočasná. Nasledovať potom bude v roku 2024 prudké oživenie.“ François Villeroy de Galhau, guvernér centrálnej banky

Rast miery inflácie v Spojených štátoch v auguste medziročne klesol na 8,3 % z júlových 8,5 %. Za znížením inflácie predovšetkým stojí pokles cien benzínu a ojazdených áut. Jadrová inflácia zaznamenala v auguste rast na 6,3 % z 5,9 %. Ekonómovia oslovení agentúrou Reuters naopak očakávali miernejší nárast na 6,1 %. Zverejnené fundamenty naznačujú, že FOMC bude musieť na svojom ďalšom zasadnutí, opäť pristúpiť k razantnému zvýšeniu úrokových sadzieb. Zasadnutie sa koná budúci týždeň.

„Naozaj tu nevidíme nič, čo by viedlo Fed k tomu, aby sa tento mesiac rozhodol pre pomalšie tempo zvyšovania sadzieb.” Brian Coulton, hlavný ekonóm agentúry Fitch Ratings

Dôvera investorov v nemeckú ekonomiku dosiahla v septembri najnižšiu hodnotu od októbra 2008. Index ekonomickej nálady sa prepadol o 6,6 bodu na 61,9 bodu. Závery vychádzajú z prieskumu nemeckého hospodárskeho inštitútu ZEW. Investori sa obzvlášť obávajú nedostatku energií a ich vysokých cien.

“Vyhliadky na energetické problémy v zime ešte viac zhoršujú očakávania veľkej časti nemeckého priemyslu.” Achim Wambach, prezident ZEW

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

DISCLAIMER
Aj keď bolo vynaložené maximálne úsilie na overenie presnosti týchto informácií, neberieme zodpovednosť a ani nezodpovedáme za spoliehanie sa akejkoľvek osoby na túto publikáciu alebo akékoľvek informácie, názory alebo závery obsiahnuté v tejto publikácii. Akékoľvek kroky podniknuté na základe informácií obsiahnutých v tejto publikácii sú výhradne na vaše vlastné riziko. Nezodpovedáme za žiadnu stratu alebo škodu v súvislosti s touto publikáciou. Tento článok je poskytnutý len na informačné účely a nemal by sa považovať za ponuku alebo žiadosť o ponuku na kúpu alebo predaj akýchkoľvek investícií alebo súvisiacich služieb, na ktoré sa môže obsah odkazovať.

spot_img

Najnovšie správy

spot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Investičné životné poistenie – najdrahší investičný produktov vôbec?

Investičné životné poistenie predstavuje kombináciu poistenia a investovania do podielových fondov. Takáto kombinácia sporenia s poistením vás avšak vie výjsť na poplatkoch oveľa viac, ako by ste si mysleli...

Obchodovanie na burze a psychika

Obchodníci dávajú veľký význam stratégii, money managementu, risk managementu, vstupom či výstupom. Najdôležitejším aspektom obchodovania je avšak psychika. Viete ktoré emócie potrebujete zvládnuť?

Stavebné sporenie – dá sa veriť online kalkulačkám?

Majú online kalkulačky stavebného sporenia nejakú výpovednú hodnotu, alebo sú len marketingovým ťahom stavebných sporiteľní? Rozhodli sme sa to overiť a prinášame vám detailný prehľad toho, ako vychádza stavebné sporenie v roku 2019.

Základy investovania do dlhopisov

Dlhopisy spolu s akciami patria najdôležitejšie investičné inštrumenty. Zatiaľ čo pri investovaní do akcií sa stávate akcionárom danej spoločnosti, pri dlhopisoch je vaše postavenie voči spoločnosti výrazne odlišné.

Výhody a nevýhody investovania prostredníctvom ETF fondov

Investovanie prostredníctvom ETF prináša so sebou množstvo výhod, ale aj zopár nevýhod, presnejšie rizík, o ktorých by ste určite mali vedieť pred tým, ako sa rozhodnete tento investičný nástroj využiť.

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť