Francúzsko sa obáva recesie kvôli energetickej kríze. Fed zrejme zvýši sadzby

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 16.09.2022

DomovSprávyFrancúzsko sa obáva recesie kvôli energetickej kríze. Fed zrejme zvýši sadzby

Inflácia vo Veľkej Británii zaznamenala prekvapivý pokles. Prvýkrát takmer za rok klesla na 9,9 % z jej 40-ročného maxima 10,1 %. K poklesu inflácie prispeli predovšetkým znižujúce sa ceny pohonných hmôt. Analytici pritom predikovali nárast indexu spotrebiteľských cien na 10,2 %. Jadrová inflácia sa naopak zvýšila o desatinu percentuálneho bodu na 6,3 %. Čo predstavuje najvyššiu hodnotu od roku 1992.

Francúzska centrálna banka sa obáva, že kvôli energetickej kríze francúzska ekonomika v budúcom roku spomalí. Podľa najhoršieho scenára by malo dôjsť k obmedzenej a dočasnej recesii.

„Ak sa objaví recesia, bude obmedzená a dočasná. Nasledovať potom bude v roku 2024 prudké oživenie.“ François Villeroy de Galhau, guvernér centrálnej banky

Rast miery inflácie v Spojených štátoch v auguste medziročne klesol na 8,3 % z júlových 8,5 %. Za znížením inflácie predovšetkým stojí pokles cien benzínu a ojazdených áut. Jadrová inflácia zaznamenala v auguste rast na 6,3 % z 5,9 %. Ekonómovia oslovení agentúrou Reuters naopak očakávali miernejší nárast na 6,1 %. Zverejnené fundamenty naznačujú, že FOMC bude musieť na svojom ďalšom zasadnutí, opäť pristúpiť k razantnému zvýšeniu úrokových sadzieb. Zasadnutie sa koná budúci týždeň.

„Naozaj tu nevidíme nič, čo by viedlo Fed k tomu, aby sa tento mesiac rozhodol pre pomalšie tempo zvyšovania sadzieb.” Brian Coulton, hlavný ekonóm agentúry Fitch Ratings

Dôvera investorov v nemeckú ekonomiku dosiahla v septembri najnižšiu hodnotu od októbra 2008. Index ekonomickej nálady sa prepadol o 6,6 bodu na 61,9 bodu. Závery vychádzajú z prieskumu nemeckého hospodárskeho inštitútu ZEW. Investori sa obzvlášť obávajú nedostatku energií a ich vysokých cien.

“Vyhliadky na energetické problémy v zime ešte viac zhoršujú očakávania veľkej časti nemeckého priemyslu.” Achim Wambach, prezident ZEW

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

spot_img

Najnovšie správy

spot_imgspot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Čo sa oplatí viac – obchodovať na burze alebo investovať?

Oplatí sa venovať tradingu / obchodovaniu na burze alebo radšej investovať? Túto otázku si kladie veľké množstvo ľudí a preto vám prinášame článok, ktorý vám objasní, čo sa vám vo vašej situácii oplatí viac.

Dá sa veriť online kalkulačkám stavebného sporenia?

Majú online kalkulačky stavebného sporenia nejakú výpovednú hodnotu, alebo sú len marketingovým ťahom stavebných sporiteľní? Rozhodli sme sa to overiť a prinášame vám detailný prehľad toho, ako vychádza stavebné sporenie v roku 2019.

Podielové fondy vs. indexové ETF fondy – aké sú najnovšie trendy?

Vedeli ste, že pokiaľ máte záujem investovať prostredníctvom podielových fondov, tak máte na výber z viac ako 119 tisíc otvorených podielových fondov? Áno, tak populárne je investovanie prostredníctvom podielových fondov vo svete.

Základy investovania do dlhopisov

Dlhopisy spolu s akciami patria najdôležitejšie investičné inštrumenty. Zatiaľ čo pri investovaní do akcií sa stávate akcionárom danej spoločnosti, pri dlhopisoch je vaše postavenie voči spoločnosti výrazne odlišné.

Investičné životné poistenie – najdrahší investičný produktov vôbec?

Investičné životné poistenie predstavuje kombináciu poistenia a investovania do podielových fondov. Takáto kombinácia sporenia s poistením vás avšak vie výjsť na poplatkoch oveľa viac, ako by ste si mysleli...

Ako investuje miliardár Warren Buffett?

Warren Buffett je jedným z najúspešnejších investorov všetkých čias a zároveň jedným z najbohatších ľudí na svete. Svoje prvé akcie nakúpil už keď mal 11 rokov. Viete akým spôsobom investujte táto legenda?

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť