Flash Crash na japonskom jene. NFP vysoko nad odhadmi.

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 4.1.2019

DomovFlash Crash na japonskom jene. NFP vysoko nad odhadmi.

Pondelok

V pondelok schválila talianska vláda štátny rozpočet na rok 2019. Pôvodný návrh rozpočtu počítal so schodkom 2,4% HDP, ale tento predložený návrh sa nepáčil Európskej komisii, a tak nakoniec talianska vláda musela prísť s kompromisom a znížila deficit 2,04% HDP.

Členka bankovej rady ECB Sabine Lautenschläge vyjadrila názor, že by inflácia v eurozóne v roku 2019 mala rásť. Ďalej konštatovala, že dúfa, že ECB zvýši v tomto roku svoju základnú úrokovú sadzbu, ale všetko bude závislé od prichádzajúcich inflačných dátach.

V Číne bol zverejnený index PMI z výrobného sektora, ktorý klesol pod dôležitú úroveň 50 bodov, ktorá delí aktivitu od poklesu.

Utorok

V utorok sa kvôli oslave Nového roka na väčšine svetových trhoch neobchodovalo a tiež neboli zverejnené žiadne dôležité makrodáta. Za zmienku jedine stojí, opustenie ropného kartelu OPEC zo strany Kataru, ktorý tento krok zdôvodnil snahou sa sústrediť hlavne na rozvoj plynárenského priemyslu.

Streda

V stredu vyšla správa, že Čína prvýkrát v histórii povolila import americkej ryže. Ide teda o ďalší ústupok Číny, ktorým chce znížiť obchodné napätie medzi týmito dvomi veľmocami.

Člen Výboru pre menovú politiku PBOC Yu Yongding konštatoval, že Čína potrebuje uvoľnenú fiškálnu politiku a mierne uvoľnenú monetárnu politiku. Podľa Yongding je momentálne hlavnou úlohou PBOC zastaviť ďalší pokles hospodárskeho rastu tejto najľudnatejšej krajiny na svete.

Vo Veľkej Británii index PMI za výrobný sektor v decembri dopadol prekvapivo lepšie, než analytici očakávali, keď dosiahol hodnotu 54,2 bodov. Sentiment bol pritom nastavený na 52,6 bodov.

Flash Crash na japonskom jene NFP vysoko nad odhadmi 2 Flash Crash na japonskom jene. NFP vysoko nad odhadmi.

Štvrtok

Vo štvrtok v ranných hodinách nášho času menové páry obsahujúce japonský jen zažili Flash Crash, ktorý bol spôsobený slabou likviditou, keďže banky v Japonsku boli kvôli sviatkom zavreté. Menový pár AUD / JPY sa v jednej chvíli prepadol o viac ako 7%.

Piatok

V piatok sme sa dočkali inflácie z eurozóny za december, ktorá opäť sklamala a medziročne vzrástla len o 1,6%, trh očakával hodnotu 1,8%. Jadrová inflácia podľa očakávania zostala zakotvená na hodnote 1,0%.

Zo Spojených štátov vyšli údaje o novo vytvorených pracovných miestach mimo poľnohospodárstva (NFP) za december, ktoré dopadli veľmi pozitívne. Očakávalo sa 176 tisíc novovytvorených pracovných miest, avšak zverejnené dáta poukázali na 312 tisíc vytvorených pracovných miest, čo viedlo k okamžitému posilneniu amerického dolára.

Čo nás čaká budúci týždeň?

V budúcom týždni nás v pondelok čaká zverejnenie maloobchodných tržieb z Nemecka. V utorok budú zverejnené údaje o zamestnanosti zo Švajčiarska. Z Kanady nás neminie zverejnenie obchodnej bilancie. V stredu bude zverejnená inflácia vo Švajčiarsku, nezamestnanosť v eurozóne a zápis z posledného zasadnutia FOMC.

Český štatistický úrad vo štvrtok oznámi infláciu v Českej republike. ECB potom zverejní zápisnicu zo svojho posledného zasadnutia. V piatok budú zverejnené maloobchodné tržby v Austrálii. Z Českej republiky a Veľkej Británie sa dočkáme HDP. V Spojených štátoch bude zverejnené CPI za december.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

spot_img

Najnovšie správy

spot_imgspot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Investičné životné poistenie – najdrahší investičný produktov vôbec?

Investičné životné poistenie predstavuje kombináciu poistenia a investovania do podielových fondov. Takáto kombinácia sporenia s poistením vás avšak vie výjsť na poplatkoch oveľa viac, ako by ste si mysleli...

Základy technickej analýzy

Technická analýza predstavuje spôsob analýzy ceny podkladového aktíva s cieľom predikcie jej budúceho vývoja ceny. Technická analýza sa zameriava čisto na cenu (graf) a historické dáta a ukazovatele.

Základné rozdiely medzi investovaním do akcií a ETF fondov

ETF fondy predstavuje nástroj, prostredníctvom ktorého sa dá investovať do rôznych finančných inštrumentov, akými sú napríklad aj akcie. Viete aké sú výhody a nevýhody ETF fondov oproti akciám?

Ako investuje miliardár Warren Buffett?

Warren Buffett je jedným z najúspešnejších investorov všetkých čias a zároveň jedným z najbohatších ľudí na svete. Svoje prvé akcie nakúpil už keď mal 11 rokov. Viete akým spôsobom investujte táto legenda?

Podielové fondy – jediná možnosť ako pravidelne investovať?

Na Slovensku využíva väčšina ľudí na pravidelné investovanie sporiace účty v bankách alebo podielové fondy. Existujú avšak aj iné možnosti ako výhodne pravidelne investovať?

Dá sa veriť online kalkulačkám stavebného sporenia?

Majú online kalkulačky stavebného sporenia nejakú výpovednú hodnotu, alebo sú len marketingovým ťahom stavebných sporiteľní? Rozhodli sme sa to overiť a prinášame vám detailný prehľad toho, ako vychádza stavebné sporenie v roku 2019.

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť