Flash Crash na japonskom jene. NFP vysoko nad odhadmi.

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 4.1.2019

DomovFlash Crash na japonskom jene. NFP vysoko nad odhadmi.

Pondelok

V pondelok schválila talianska vláda štátny rozpočet na rok 2019. Pôvodný návrh rozpočtu počítal so schodkom 2,4% HDP, ale tento predložený návrh sa nepáčil Európskej komisii, a tak nakoniec talianska vláda musela prísť s kompromisom a znížila deficit 2,04% HDP.

Členka bankovej rady ECB Sabine Lautenschläge vyjadrila názor, že by inflácia v eurozóne v roku 2019 mala rásť. Ďalej konštatovala, že dúfa, že ECB zvýši v tomto roku svoju základnú úrokovú sadzbu, ale všetko bude závislé od prichádzajúcich inflačných dátach.

V Číne bol zverejnený index PMI z výrobného sektora, ktorý klesol pod dôležitú úroveň 50 bodov, ktorá delí aktivitu od poklesu.

Utorok

V utorok sa kvôli oslave Nového roka na väčšine svetových trhoch neobchodovalo a tiež neboli zverejnené žiadne dôležité makrodáta. Za zmienku jedine stojí, opustenie ropného kartelu OPEC zo strany Kataru, ktorý tento krok zdôvodnil snahou sa sústrediť hlavne na rozvoj plynárenského priemyslu.

Streda

V stredu vyšla správa, že Čína prvýkrát v histórii povolila import americkej ryže. Ide teda o ďalší ústupok Číny, ktorým chce znížiť obchodné napätie medzi týmito dvomi veľmocami.

Člen Výboru pre menovú politiku PBOC Yu Yongding konštatoval, že Čína potrebuje uvoľnenú fiškálnu politiku a mierne uvoľnenú monetárnu politiku. Podľa Yongding je momentálne hlavnou úlohou PBOC zastaviť ďalší pokles hospodárskeho rastu tejto najľudnatejšej krajiny na svete.

Vo Veľkej Británii index PMI za výrobný sektor v decembri dopadol prekvapivo lepšie, než analytici očakávali, keď dosiahol hodnotu 54,2 bodov. Sentiment bol pritom nastavený na 52,6 bodov.

Flash Crash na japonskom jene NFP vysoko nad odhadmi 2 Flash Crash na japonskom jene. NFP vysoko nad odhadmi.

Štvrtok

Vo štvrtok v ranných hodinách nášho času menové páry obsahujúce japonský jen zažili Flash Crash, ktorý bol spôsobený slabou likviditou, keďže banky v Japonsku boli kvôli sviatkom zavreté. Menový pár AUD / JPY sa v jednej chvíli prepadol o viac ako 7%.

Piatok

V piatok sme sa dočkali inflácie z eurozóny za december, ktorá opäť sklamala a medziročne vzrástla len o 1,6%, trh očakával hodnotu 1,8%. Jadrová inflácia podľa očakávania zostala zakotvená na hodnote 1,0%.

Zo Spojených štátov vyšli údaje o novo vytvorených pracovných miestach mimo poľnohospodárstva (NFP) za december, ktoré dopadli veľmi pozitívne. Očakávalo sa 176 tisíc novovytvorených pracovných miest, avšak zverejnené dáta poukázali na 312 tisíc vytvorených pracovných miest, čo viedlo k okamžitému posilneniu amerického dolára.

Čo nás čaká budúci týždeň?

V budúcom týždni nás v pondelok čaká zverejnenie maloobchodných tržieb z Nemecka. V utorok budú zverejnené údaje o zamestnanosti zo Švajčiarska. Z Kanady nás neminie zverejnenie obchodnej bilancie. V stredu bude zverejnená inflácia vo Švajčiarsku, nezamestnanosť v eurozóne a zápis z posledného zasadnutia FOMC.

Český štatistický úrad vo štvrtok oznámi infláciu v Českej republike. ECB potom zverejní zápisnicu zo svojho posledného zasadnutia. V piatok budú zverejnené maloobchodné tržby v Austrálii. Z Českej republiky a Veľkej Británie sa dočkáme HDP. V Spojených štátoch bude zverejnené CPI za december.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

spot_img

Najnovšie správy

spot_imgspot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Čo by ste mali vedieť o investovaní do podielových fondov

Investovanie do podielových fondov predstavuje populárny a rozšírený spôsob zhodnocovania prostriedkov, ktorý je využívaný predovšetkým bežným retailovým obyvateľstvom po celom svete.

Ako investovať do ETF fondov

V jednoduchosti povedané, investori, ktorí majú záujem investovať do ETF fondov majú v podstate máte dve možnosti. Prvou je otvoriť si účet u brokera a nakupovať si ETF fondy sám, tou druhou je využiť služby špecializovanej inštitúcie, ktorá bude danú investíciu spravovať za nich.

Výhody a nevýhody investovania prostredníctvom ETF fondov

Investovanie prostredníctvom ETF prináša so sebou množstvo výhod, ale aj zopár nevýhod, presnejšie rizík, o ktorých by ste určite mali vedieť pred tým, ako sa rozhodnete tento investičný nástroj využiť.

Základné rozdiely medzi investovaním do akcií a ETF fondov

ETF fondy predstavuje nástroj, prostredníctvom ktorého sa dá investovať do rôznych finančných inštrumentov, akými sú napríklad aj akcie. Viete aké sú výhody a nevýhody ETF fondov oproti akciám?

Základy investovania prostredníctvom ETF fondov

ETF fondy patria medzi najpopulárnejšie nástroje moderného investora, ale aj veľkých inštitúcii. Za popularitu ETF fondov môže predovšetkým množstvo výhod, ktoré investorom priniesli. Vie aké výhody sú to?

Kapitálové životné poistenie – správna dlhodobá investícia?

V jednoduchosti povedané, investori, ktorí majú záujem investovať do ETF fondov majú v podstate máte dve možnosti. Prvou je otvoriť si účet u brokera a nakupovať si ETF fondy sám, tou druhou je využiť služby špecializovanej inštitúcie, ktorá bude danú investíciu spravovať za nich.

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť