Fed zvýšil úrokovú sadzbu najviac za 28 rokov. Gazprom znižuje dodávky plynu do Európy

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 17.06.2022

DomovSprávyFed zvýšil úrokovú sadzbu najviac za 28 rokov. Gazprom znižuje dodávky plynu...

Fed zvýšil základnú úrokovú sadzbu o 0,75 percentného bodu. Ide najväčší nárast od roku 1994. Podľa očakávaní jednotlivých členov skončí referenčná sadzba Fedu ku koncu roka na 3,4 %. Ide o revíziu smerom nahor o 1,5-percentného bodu oproti marcovému odhadu.

„Je jasné, že dnešný nárast o 75 bázických bodov je neobvykle veľký a neočakávam, že by pohyby tejto veľkosti boli bežné.“
Jerome Powell, predseda Fedu

Powell dodal, že na júlovom zasadnutí očakáva zvýšenie o 50 alebo 75 bázických bodov. Reakcia Fedu a jednotlivé rozhodnutia sa budú vyvíjať podľa aktuálnej situácie. Cieľom Fedu je však o svojich krokoch a zámeroch naďalej detailne informovať.

Európska centrálna banka sa pokúsila upokojiť obavy z dlhovej krízy. Sľúbila „pružnosť“ pri riadení svojej obrovskej bilancie a urýchlenie práce na nových spôsoboch, ako znížiť stres v silne zadlžených krajinách (spomínalo sa Grécko a Taliansko), pretože úrokové sadzby rýchlo rastú. Rozdiel medzi výnosmi 10-ročných nemeckých a talianskych štátnych dlhopisov bol na začiatku tohto týždňa najväčší od marca 2020. Spread medzi nemeckými a gréckymi dlhopismi sa v poslednej dobe tiež rozšíril.

„Starostlivo komunikovanou stratégiou ECB bolo ukončiť nákupy aktív a potom zvýšiť sadzby. Počnúc malými prírastkami av prípade potreby zrýchliť.”
Kit Juckes, stratég Societe Generale

Juckes ale tiež priznal, že spomínaná stratégia je dnes vo veľkých problémoch. Na konci roka 2021 malo Grécko najvyšší pomer dlhu k HDP v Európe. Išlo až o 193%. Hneď v závese bolo Taliansko so 151 %.

Cena väčšiny kryptomien pokračuje vo voľnom páde. Kríza likvidity v spoločnosti Celsius, ktorá požičiava kryptomeny, vyvoláva u investorov obavy. Bojí sa, že by to mohlo zraziť aj ďalších významných hráčov na trhu. Celsius nedávno pozastavil všetky výbery z účtov. To vyvolalo obavy, že by mohlo dôjsť ku krachu. Spoločnosť požičiava prostriedky klientov podobne ako banka, ale bez prísnych poistných požiadaviek uložených tradičným veriteľom.

Bitcoin sa v utorok prepadol pod 21 000 USD. Prudké poklesy z predchádzajúceho dňa tak pokračovali a táto kryptomena klesla ešte hlbšie. Až na svoje 18-mesačné minimá. Celková hodnota všetkých digitálnych tokenov dohromady tiež prvýkrát od začiatku roka 2021 vraj klesla pod 1 bilión USD.

Gazprom v utorok uviedol, že zníži dodávky plynu cez Nord Stream 1 o 40 %. Ide o reakciu na odloženie návratu opravených turbín zo strany spoločnosti Siemens Energy. V stredu zástupcovia Gazpromu oznámili, že od štvrtka znížia dodávky o ďalšiu tretinu na 67 miliónov kubických metrov. Ceny európskych futures na plyn v stredu popoludní vzrástli o viac ako 20 %. Podľa údajov z Intercontinental Exchange dosiahli 120 EUR (125 USD) za megawatthodinu (MWh).

Ceny odvtedy však mierne klesli a obchodovali sa okolo 113 EUR (117 USD) za MWh. Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck povedal, že rozhodnutie Gazpromu bolo politické a nie je technicky ospravedlniteľné.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

spot_img

Najnovšie správy

spot_imgspot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Základy technickej analýzy

Technická analýza predstavuje spôsob analýzy ceny podkladového aktíva s cieľom predikcie jej budúceho vývoja ceny. Technická analýza sa zameriava čisto na cenu (graf) a historické dáta a ukazovatele.

ETF fondy – všetko čo potrebujete vedieť pred investovaním

ETF fondy patria medzi najpopulárnejšie nástroje moderného investora. Prečítajte si čo sú ETF a prečo sa oplatí investovať do ETF fondov

Výhody a nevýhody investovania prostredníctvom ETF fondov

Investovanie prostredníctvom ETF prináša so sebou množstvo výhod, ale aj zopár nevýhod, presnejšie rizík, o ktorých by ste určite mali vedieť pred tým, ako sa rozhodnete tento investičný nástroj využiť.

Základné rozdiely medzi investovaním do akcií a ETF fondov

ETF fondy predstavuje nástroj, prostredníctvom ktorého sa dá investovať do rôznych finančných inštrumentov, akými sú napríklad aj akcie. Viete aké sú výhody a nevýhody ETF fondov oproti akciám?

Ako investovať do ETF fondov

V jednoduchosti povedané, investori, ktorí majú záujem investovať do ETF fondov majú v podstate máte dve možnosti. Prvou je otvoriť si účet u brokera a nakupovať si ETF fondy sám, tou druhou je využiť služby špecializovanej inštitúcie, ktorá bude danú investíciu spravovať za nich.

Čo sa oplatí viac – obchodovať na burze alebo investovať?

Oplatí sa venovať tradingu / obchodovaniu na burze alebo radšej investovať? Túto otázku si kladie veľké množstvo ľudí a preto vám prinášame článok, ktorý vám objasní, čo sa vám vo vašej situácii oplatí viac.

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť