Fed zvýšil úrokovú mieru aj napriek Trumpovým odporúčaniam, akcie znova prudko klesli.

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 21.12.2018

Fed zvysil urokovu mieru aj napriek Trumpovym odporucaniam, akcie znova prudko klesli.

Fed ignoroval slova Trumpa o potrebe pomalšej normalizácie monetárnej politiky a na svojom poslednom zasadnutí podľa očakávania zvýšil svoju hlavnú úrokovú sadzbu. ČNB sa neodvážila po piaty raz zvýšiť sadzby.

Pondelok

V pondelok austrálska vláda oznámila, že očakáva vyšší rozpočtový prebytok pre fiškálny rok 2019 ktorý by mal byť 4,1 miliárd AUD. V máji vláda odhadovala, že prebytok bude iba 2,2 miliardy AUD.

– Z eurozóny bola zverejnená inflácia za november, ktorá sa medziročne zvýšila o 1,9 %. Trh očakával, že sa inflácia udrží na 2% inflačným cieľom ECB. Ak v budúcom roku nedôjde v eurozóne k inflačným tlakom, tak ECB bude mať zviazané ruky ohľadom možného zvýšenia sadzieb.

Utorok

V utorok bol zverejnený zápis RBA z ich posledného zasadnutia, ktorý obchodníkov nijak neprekvapil. Austrálska centrálna banka v podstate už niekoľko mesiacov opakuje, že jej ďalším krokom by malo byť zvýšenie sadzieb, ale momentálne nemá žiadny presvedčivý dôvod, aby k nemu došlo. Banka očakáva, že ekonomika v tomto a budúcom roku bude rásť nad svojím potenciálom. RBA tiež varovala, že nedávny prudký pokles ropy bude mať pravdepodobne vplyv na celosvetovú infláciu.

– Guvernér Bank of Canada Stephen Poloz zopakoval že sa hlavná sadzba BOC mala v blízkej dobe priblížiť k rovnovážnej sadzbe, čo by malo viesť v nasledujúcich zasadnutiach banky k zvyšovaniu sadzieb. Kanadský dolár bohužiaľ tieto jastrabie komentáre a dobré makro dáta dlhodobo ignoruje a menový pár USD / CAD tento rok posilnil o približne 8%. K výpredaji na kanadskom dolári tiež pomáha pokles ropy, pretože Kanada patrí k významným vývozcom ropy a jej mena je tak citlivá na pokles ceny ropy, ktorý je predovšetkým spôsobený prebytkom produkcie čierneho zlata.

– Talianska vláda v utorok oznámila, že sa dohodla s Európskou komisiou o rozpočtovom deficite, ktorý by pre budúci rok mal byť na úrovni 2,04%. Výnosy talianskych dlhopisov okamžite zareagovali na túto pozitívnu správu poklesom.

– Z Nemecka sme sa dočkali IFO indexu podnikateľskej nálady, ktorý poklesol z 102 bodu na 101 bodu.

– V Spojených štátoch vyšli dáta o novo začatých stavbách domu, ktoré sa zvýšili z 1,217 milióna na 1,256 milióna.

Streda

V stredu Index spotrebiteľských cien vo Veľkej Británii za november medziročne klesol z 2,4% na 2,3%, čo je dobrá správa pre BoE, ktorá sa kvôli neistote spojenej s Brexitom obáva nárastu inflácie vysoko nad jej inflačný cieľ (2%). Pokles inflácie tak nenúti BoE k rýchlemu zvýšeniu sadzieb, a tak banka môže zostať vo vyčkávajúcom móde a sledovať, ako nakoniec dopadne proces odlúčenia Británie od EÚ.

– Inflačné údaje za november boli zverejnené aj z Kanady. Medziročne inflácia klesla z 2,4% na 1,7%. Za tak významným poklesom pravdepodobne stojí pokles cien ropy.

– Hlavnou stredajšou udalosťou však bolo zasadnutie FOMC, na ktorom došlo k zvýšeniu sadzieb o 25 bázických bodov. Banka tiež zopakovala, že aj napriek nedávnym poklesom ekonomiky na akciových trhoch, stále vidí priestor pre budúce postupné zvyšovanie sadzieb. Fed tiež ponechal znižovanie svojej nafúknutej bilancie (kvantitatívne uťahovanie) na 50 miliárd USD mesačne.

– Podľa guvernéra Fedu J. Powella nepredstavuje znižovanie bilancie problém pre americkú ekonomiku. Fed v budúcom roku očakáva, že zvýši sadzby trikrát. Úroková sadzba by sa tak mala postupne približovať k rovnovážnej sadzbe, ktorá je podľa Fedu na úrovni 2,8%. Americké akcie zareagovali na hike poklesom a hlavný americký akciový benchmark S&P 500 zakončil stredajšiu seansu poklesom o 1,54%.

– Novozélandské HDP vzrástlo v treťom štvrťroku medziročne o 2,6% z 3,2%. Trh pritom očakával rast o 2,8%.

Štvrtok

Vo štvrtok sa miera nezamestnanosti v Austrálii zvýšila z 5% na 5,1%. Analytici očakávali že miera nezamestnanosti zostane na úrovni 5%.

– Vo Veľkej Británii sa maloobchodné tržby v novembri medziročne zvýšili z 2,4% na 3,6%.

– Zasadala tiež BoE, ktorá jednomyseľne ponechala úrokové sadzby bez zmeny. Od posledného zasadnutia nedošlo v komunikácii BoE k nejakým výrazným zmenám. Za zmienku stojí, že banka oznámila, že brexitova neistota sa od novembra zintenzívnila a že súčasný postoj menovej politiky je vhodný.

– Tiež sme sa dočkali posledného zasadnutia ČNB, ktorá ponechala sadzby bez zmeny. Dvojtýždňová repo sadzba tak zostala na úrovni 1,75%. Trh na tomto zasadnutí neočakával, že by mohlo dôjsť hiku, a tak zasadnutie nemalo príliš veľký vplyv na CZK.

Analytici očakávajú, že k ďalšiemu zvýšeniu sadzieb dôjde už na ďalšom zasadnutí banky, ktoré sa bude konať vo februári. Zasadnutia ČNB sa zúčastnilo všetkých sedem jej členov a na udržanie súčasných sadzieb hlasovalo päť zo siedmich členov. Dvaja členovia hlasovali za zvýšenie sadzieb o 25 bázických bodov. Guvernér ČNB Jiří Rusnok na tlačovej konferencii oznámil, že zvýšenie sadzieb bude budúci rok nevyhnutné, ale bude pozvoľnejší než v tomto roku. Ďalej Rusnok zmienil, že očakával jednoznačnejšiu zhodu rady.

Piatok

V piatok oznámil americký prezident Donald Trump, že ak demokrati nepodporia financovanie múru na hraniciach s Mexikom, tak uzatvorenie federálnych úradov môže trvať veľmi dlho.

– Dáta o podnikateľskej dôvere vo Francúzsku klesli v decembri na najnižšiu úroveň za viac ako dva roky. Za negatívnym sentimentom v podnikateľskej sfére stoja predovšetkým protivládne protesty, ktoré najviac zasiahli maloobchodníkov.

– Národná inflácia v Japonsku v novembri medziročne vzrástla o 0,9%, očakával sa pritom rast o 1%.

– Ekonomika vo Veľkej Británii v treťom štvrťroku medziročne zostala bez zmeny na úrovni 1,5%. Tiež bolo zverejnené HDP zo Spojených štátov, ktoré v treťom štvrťroku medziročne vzrástlo na 3,4%. Trh očakával rast o 3,5%.

Čo nás čaká budúci týždeň?

V budúcom týždni bude od pondelka do stredy uzatvorené obchodovanie na hlavných svetových akciových trhoch kvôli vianočným sviatkom. Vo štvrtok bude zverejnená ekonomická prognóza z dielne ECB. Z USA sa dočkáme predajov nových domov. V piatok vystúpi guvernér Fedu J. Powell vo Washingtone pred spoločným hospodárskym výborom Kongresu.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.