Fed zvýšil sadzbu o 0,25%. Hrozí vysoká inflácia a nižší rast ekonomiky, tvrdí Powell

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 18.03.2022

Fed v stredu zvýšil základnú úrokovú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu a informoval, že úroková sadzba by sa mohla do konca tohto roka vyšplhať do rozmedzia medzi 1,75 % až 2 %. Je teda evidentné, že Fed začal bojovať proti vysokej inflácii, ktorá sa nachádza na najvyšších úrovniach za posledných 40 rokov. Vo vyhlásení došlo k zhoršeniu odhadu rastu ekonomiky z pôvodne avizovaných 4 % na 2,8 %. Americká centrálna banka tiež upozornila na neistoty spojené s vojnou na Ukrajine.

Guvernér Fedu Jerome Powell na tlačovej konferencii oznámil, že očakáva vysokú infláciu do polovice tohto roku. Potom by inflačné tlaky mali poľaviť a v budúcom roku by mal nasledovať prudší pokles. Táto predpoveď však závisí od ruskej invázie, úspešného boja proti koronavírusu v Číne a od toho, ako americká ekonomika absorbuje šoky zo zahraničia, dodal Powell.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podpísal zákon o platobných službách, ktorý umožňuje burzám s virtuálnymi menami oficiálne pôsobiť v krajine. Nový zákon navyše po prvýkrát vytvorí regulačný rámec pre otvorený trh s kryptomenami na Ukrajine. Tento krok môže podľa serveru Euronews uľahčiť dodávky zbraní a financovanie ukrajinskej armády zo zahraničia.

Britská centrálna banka podľa očakávania analytikov prikročila k “hiku” o 25 bázických bodov a zvýšila tak základnú úrokovú sadzbu na 0,75 %. Za zvýšenie sadzby hlasovalo osem z deviatich členov bankovej rady. Ohľadne ďalšieho zvýšenia sadzby banka miernila jastrabie očakávania trhu, keď konštatovala, že v najbližších mesiacoch bude možno potrebné nejaké ďalšie sprísnenie monetárnej politiky. Avšak varovala, že by sa miera inflácie mohla do konca júna dosiahnuť 8 %.

Mimoriadne vysokú volatilitu bolo možné v tomto týždni sledovať na rope a ďalších energetických produktoch. Po prudkej trojtýždňovej rally sme sa tiež dočkali aj rýchlej korekcie. Počas tohto týždňa ropa Brent skorigoval o 30 %, zatiaľ čo európske ceny plynu klesli až o 65 %. Kľúčové pre ďalší vývoj ceny ropy bude, v akom rozsahu členovia OPEC zvýšia produkciu nad rámec svojich súčasných kvót.

Amazon uzavrel dohodu o kúpe hollywoodskeho štúdia MGM vo výške 8,5 miliardy dolárov. Ide o druhú najväčšiu akvizíciu spoločnosti po prevzatí reťazca obchodov s potravinami Whole Foods vo výške 13,7 miliardy dolárov v roku 2017. Najnovšia akvizícia je zameraná na posilnenie streamovacích služieb Amazonu, tak aby konkuroval Netflixu a Disney+.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.