Fed znížil úrokovú sadzbu, ale do konca roka by k ďalšej zmene dôjsť nemalo. Británia sa dočká ďalších predčasných volieb

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 01.11.2019

Fed znizil urokovu sadzbu, ale do konca roka by k dalsej zmene dojst nemalo. Britania sa docka dalsich predcasnych volieb

Pondelok

Členské štáty EÚ v pondelok schválili odklad brexitu do konca januára 2020. Predseda Európskej rady potom na svojom twitterovom účte uviedol, že ak Británia schváli výstupné dohodu novej lehoty, tak môže opustiť EÚ aj skôr.

Čínski vyjednávači oznámili, že časť obchodnej dohody so Spojenými štátmi je už pripravená, ale stále sa podľa nich objavujú nové prekážky. Čína počíta s tým, že by prvá etapa dohody mohla byť podpísaná už v polovici novembra.

Ratingová agentúra Fitch potvrdila rating Austrálie na stupni AAA so stabilným výhľadom, ale v blízkej budúcnosti očakáva prudký pokles rastu HDP.

Utorok

Guvernér RBA Philip Lowe v utorok konštatoval, že nedávne zníženie sadzieb v Austrálii malo pre austrálsku ekonomiku pozitívny účinok.

Britskí poslanci odhlasovali konanie predčasných volieb, ktoré by sa malo ukončiť ohľadom brexitu. Voľby by teda mali byť usporiadané 12. decembra.

Člen bankovej rady ČNB Tomáš Holub uviedol, že stále vidí vyrovnané argumenty pre zvýšenie sadzieb aj ich zachovania bez zmeny. Holub zmienil, že uvažuje, že na novembrovom zasadnutí ČNB bude hlasovať pre hike.

Streda

Hlavnou makroekonomickou udalosťou v stredu bolo zasadnutie FOMC, na ktorom menový výbor Fedu znížil hlavnú úrokovú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu do rozmedzia 1,50-1,75%. Predikcia vývoja sadzieb očakáva zotrvanie základného úroku na súčasnej úrovni do konca roka 2020. Guvernér americkej centrálnej banky Jerome Powell na tlačovej konferencii konštatoval, že aj naďalej predpokladá mierny rast americkej ekonomiky, ale inflačné tlaky by mali byť utlmené. Podľa Powella je súčasná monetárna politika Fedu mierne akomodatívna.

Zasadnutia mala tiež BOC, ktorá ponechala podľa očakávania sadzby bez zmeny na úrovni 1,75%. Banka vo svojom vyhlásení konštatovala, že rast HDP by sa v druhom polroku mal spomaliť pod potenciál a inflácia by sa mala pohybovať v blízkosti cieľa banky.

Guvernér Poloz na tlačovke poukázal na to, že kanadská ekonomika vykazuje odolnosť voči vonkajším šokom.

Index spotrebiteľských cien v Austrálii sa medziročne v treťom štvrťroku zvýšil z 1,6% na 1,7%.

Hrubý domáci produkt v Spojených štátoch v treťom štvrťroku medzikvartálne klesol z 2% na 1,9%, ale analytici očakávali ešte nižšia pokles (1,6%).

Štvrtok

Japonská centrálna banka (BoJ) ponechala vo štvrtok na svojom zasadnutí úrokovú sadzbu bez zmeny na úrovni – 0,10%. “Forward guidance” o úrokových sadzieb vysielajú jasné signály na budúce zníženie sadzieb. Banka podľa zverejneného vyhlásenia očakáva, že sadzby zostanú na súčasných alebo nižších úrovniach, tak dlho, ako si to ekonomická situácia v Japonsku bude vyžadovať. BoJ tiež znížila prognózu rastu inflácie aj HDP.

Guvernér Kuroda na tlačovke uviedol, že nebude váhať viac uvoľniť monetárnu politiku, pokiaľ sa budú zvyšovať riziká.

Agentúra Bloomberg informovala, že čínski predstavitelia majú pochybnosti, že s Trumpom je možná dlhodobá obchodná dohoda.

Výrobný index PMI v Číne zaznamenal ďalší pokles z 49,8 bodu na 49,3 bodu.

Piatok

Christine Lagardeová v piatok prebrala vedenie Európskej centrálnej banky a pri tejto príležitosti naznačila, že chce presvedčiť Nemecko a ďalšie krajiny, aby súhlasili s uvoľnením prísnej fiškálnej politiky.

V americkej ekonomike bolo v októbri vytvorených 128 tisíc pracovných miest, čo síce bolo menej ako v septembri, ale výrazne viac, než odhadoval konsenzus (89 tis.).

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.