Fed úrokové sadzby tento rok nezvýši; BoE vyčkáva s normalizáciou monetárnej politiky na výsledok brexitu

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 22.3.2019

Fed urokove sadzby tento rok nezvysi; BoE vyckava s normalizaciou monetarnej politiky na vysledok brexitu

Pondelok

V pondelok bola zverejnená obchodná bilancia v Japonsku za február, ktorá predstavovala 339 miliárd jenov. Export však vo februári poklesol medziročne o 1,2% a import dokonca o 6,7%.

Utorok

V utorok bol zverejnený zápis z posledného zasadania RBA, v ktorom banka konštatovala, že významné neistoty ohľadom hospodárskeho výhľadu austrálskej ekonomiky aj naďalej pretrvávajú. Ďalším krokom banky bude buď zvýšenie alebo zníženie hlavnej úrokovej sadzby a všetko bude závisieť od vývoja ekonomiky. Avšak v blízkej budúcnosti podľa banky nie je potrebné sadzby upravovať. Zo zápisu ďalej vyznelo, že trh práce sa nachádza na solídnych úrovniach a v poslednej dobe na ňom aj naďalej dochádza k zlepšeniu.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa vyjadrila, že bude do poslednej chvíle bojovať za riadny brexit a že chce mať dobré vzťahy s Britániou aj po jej odchode.

Streda

V stredu zasadala BoJ, ktorá neprekvapila trhy a celkovo sa dalo toto zasadnutie zhrnúť ako nudné. Väčšina členov bankovej rady uviedla, že dosiahnutie inflačného cieľa bude nejaký čas trvať, a preto je dobré pokračovať v uvoľnenej monetárnej politike.

Michele Bullock z RBA oznámila, že domácnosti aj cez vysoké zadlženie, sú schopné splácať dlhy. Bilancia austrálskych bánk podľa bankárkou vyzerá zdravo. Bullock však nalieha na banky, aby viac požičiavali a uvoľnili svoje úverové podmienky.

Hlavnou udalosťou v stredu však bolo zasadnutie FOMC. Centrálna banka podľa “dot plot” neočakáva zvýšenie sadzieb v tomto roku a navyše chce ukončiť znižovanie svojej bilancie (QT) už v septembri tohto roku. Zo zasadnutia ďalej vyplynulo, že rast ekonomiky spomalil od vysokých úrovniach z konca minulého roka. Radosť Fedu aj naďalej robí trh práce, ktorý je veľmi silný. Americký dolár na zasadnutí Fedu zareagoval oslabením, keďže obchodníci neočakávali, takto holubičí Fed.

Štvrtok

Vo štvrtok zasadala SNB, ktorá konštatovala, že je švajčiarsky frank veľmi nadhodnotený. Podľa banky je situácia na finančných trhoch krehká. Banka ďalej uviedla, že v prípade prudkého posilnenia franku, je pripravená aktívne intervenovať. Ďalej banka revidovala očakávania rastu ekonomiky z 0,5% na 0,3%.

Fed urokove sadzby tento rok nezvysi BoE vyckava s normalizaciou monetarnej politiky na vysledok brexitu Fed úrokové sadzby tento rok nezvýši; BoE vyčkáva s normalizáciou monetárnej politiky na výsledok brexitu

Po SNB nasledovalo aj zasadnutie BoE, ktorá jednomyseľne ponechala sadzby bez zmeny. Banka ďalej konštatovala, že postupná normalizácia monetárnej politiky je stále nutná. Najprv je však potrebné počkať na výsledok brexitu.

Piatok

V piatok sme sa dočkali inflácie v Japonsku, ktorá sa vo februári medziročne nezmenila a zostala teda na úrovni 0,2%. Jadrová inflácia však klesla z 0,8% na 0,7%.

Kanadský štatistický úrad tiež zverejnil inflačné údaje. Index spotrebiteľských cien medziročne vzrástol vo februári z 1,4% na 1,5%.