Fed úrokové sadzby tento rok nezvýši; BoE vyčkáva s normalizáciou monetárnej politiky na výsledok brexitu

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 22.3.2019

DomovFed úrokové sadzby tento rok nezvýši; BoE vyčkáva s normalizáciou monetárnej politiky...

Pondelok

V pondelok bola zverejnená obchodná bilancia v Japonsku za február, ktorá predstavovala 339 miliárd jenov. Export však vo februári poklesol medziročne o 1,2% a import dokonca o 6,7%.

Utorok

V utorok bol zverejnený zápis z posledného zasadania RBA, v ktorom banka konštatovala, že významné neistoty ohľadom hospodárskeho výhľadu austrálskej ekonomiky aj naďalej pretrvávajú. Ďalším krokom banky bude buď zvýšenie alebo zníženie hlavnej úrokovej sadzby a všetko bude závisieť od vývoja ekonomiky. Avšak v blízkej budúcnosti podľa banky nie je potrebné sadzby upravovať. Zo zápisu ďalej vyznelo, že trh práce sa nachádza na solídnych úrovniach a v poslednej dobe na ňom aj naďalej dochádza k zlepšeniu.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa vyjadrila, že bude do poslednej chvíle bojovať za riadny brexit a že chce mať dobré vzťahy s Britániou aj po jej odchode.

Streda

V stredu zasadala BoJ, ktorá neprekvapila trhy a celkovo sa dalo toto zasadnutie zhrnúť ako nudné. Väčšina členov bankovej rady uviedla, že dosiahnutie inflačného cieľa bude nejaký čas trvať, a preto je dobré pokračovať v uvoľnenej monetárnej politike.

Michele Bullock z RBA oznámila, že domácnosti aj cez vysoké zadlženie, sú schopné splácať dlhy. Bilancia austrálskych bánk podľa bankárkou vyzerá zdravo. Bullock však nalieha na banky, aby viac požičiavali a uvoľnili svoje úverové podmienky.

Hlavnou udalosťou v stredu však bolo zasadnutie FOMC. Centrálna banka podľa “dot plot” neočakáva zvýšenie sadzieb v tomto roku a navyše chce ukončiť znižovanie svojej bilancie (QT) už v septembri tohto roku. Zo zasadnutia ďalej vyplynulo, že rast ekonomiky spomalil od vysokých úrovniach z konca minulého roka. Radosť Fedu aj naďalej robí trh práce, ktorý je veľmi silný. Americký dolár na zasadnutí Fedu zareagoval oslabením, keďže obchodníci neočakávali, takto holubičí Fed.

Štvrtok

Vo štvrtok zasadala SNB, ktorá konštatovala, že je švajčiarsky frank veľmi nadhodnotený. Podľa banky je situácia na finančných trhoch krehká. Banka ďalej uviedla, že v prípade prudkého posilnenia franku, je pripravená aktívne intervenovať. Ďalej banka revidovala očakávania rastu ekonomiky z 0,5% na 0,3%.

Fed urokove sadzby tento rok nezvysi BoE vyckava s normalizaciou monetarnej politiky na vysledok brexitu Fed úrokové sadzby tento rok nezvýši; BoE vyčkáva s normalizáciou monetárnej politiky na výsledok brexitu

Po SNB nasledovalo aj zasadnutie BoE, ktorá jednomyseľne ponechala sadzby bez zmeny. Banka ďalej konštatovala, že postupná normalizácia monetárnej politiky je stále nutná. Najprv je však potrebné počkať na výsledok brexitu.

Piatok

V piatok sme sa dočkali inflácie v Japonsku, ktorá sa vo februári medziročne nezmenila a zostala teda na úrovni 0,2%. Jadrová inflácia však klesla z 0,8% na 0,7%.

Kanadský štatistický úrad tiež zverejnil inflačné údaje. Index spotrebiteľských cien medziročne vzrástol vo februári z 1,4% na 1,5%.

DISCLAIMER
Aj keď bolo vynaložené maximálne úsilie na overenie presnosti týchto informácií, neberieme zodpovednosť a ani nezodpovedáme za spoliehanie sa akejkoľvek osoby na túto publikáciu alebo akékoľvek informácie, názory alebo závery obsiahnuté v tejto publikácii. Akékoľvek kroky podniknuté na základe informácií obsiahnutých v tejto publikácii sú výhradne na vaše vlastné riziko. Nezodpovedáme za žiadnu stratu alebo škodu v súvislosti s touto publikáciou. Tento článok je poskytnutý len na informačné účely a nemal by sa považovať za ponuku alebo žiadosť o ponuku na kúpu alebo predaj akýchkoľvek investícií alebo súvisiacich služieb, na ktoré sa môže obsah odkazovať.

spot_img

Najnovšie správy

spot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Základné rozdiely medzi investovaním do akcií a ETF fondov

ETF fondy predstavuje nástroj, prostredníctvom ktorého sa dá investovať do rôznych finančných inštrumentov, akými sú napríklad aj akcie. Viete aké sú výhody a nevýhody ETF fondov oproti akciám?

Hlavné rozdiely medzi obchodovaním na burze a investovaním

Obchodovanie na burze a investovanie sú dve veľmi rozdielne činnosti. Rozdiely nájdeme ako vo využívaných nástrojoch, tak aj v dobe ich držby, páke, časovej náročnosti, či danení. Čo sa kedy oplatí viac?

Čo sa oplatí viac – obchodovať na burze alebo investovať?

Oplatí sa venovať tradingu / obchodovaniu na burze alebo radšej investovať? Túto otázku si kladie veľké množstvo ľudí a preto vám prinášame článok, ktorý vám objasní, čo sa vám vo vašej situácii oplatí viac.

Ako investovať do ETF fondov

V jednoduchosti povedané, investori, ktorí majú záujem investovať do ETF fondov majú v podstate máte dve možnosti. Prvou je otvoriť si účet u brokera a nakupovať si ETF fondy sám, tou druhou je využiť služby špecializovanej inštitúcie, ktorá bude danú investíciu spravovať za nich.

Ako na obchodovanie na páku

Pákový efekt umožňuje traderovi obchodovať s vyššou sumou, akou disponuje na svojom účte. Takéto obchodovanie je pravdaže na úkor vyššieho rizika. Má avšak zmysel využívať páku? Ak áno, ako na to?

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť