Fed sa nechystá zvýšiť sadzby, zamerať sa miesto inflácia chce na nezamestnanosť. Ekonomika USA v Q4 rástla o 4,1%

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 26.02.2021

DomovSprávyFed sa nechystá zvýšiť sadzby, zamerať sa miesto inflácia chce na nezamestnanosť....

Americký úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) konštatoval, že vakcína od spoločnosti Johnson & Johnson je bezpečná a účinná zo 64% proti novému koronavírusu. Vakcína má tiež výhodu, že je možné ju uchovávať v chladničke až po dobu troch mesiacov a je dostačujúca iba jedná dávka namiesto dvoch.

Miera nezamestnanosti v Británii sa v decembri zvýšila z 5% na 5,1% a dosiahla tak najvyššiu úroveň od prvého kvartálu roku 2016. BOE predikuje, že až v apríli skončí program pre zachovanie pracovných miest, nezamestnanosť sa môže vyšplhať až na 8%. Všeobecne sa však očakáva, že britský minister financií predĺži tento program v marci.

Miera inflácie sa v januári v eurozóne zaznamenala výrazný nárast na 0,9% z poklesu 0,3% v predchádzajúcom mesiaci. Zvýšenie inflácie na túto úroveň bolo v súlade s prognózami analytikov.

Guvernér Fedu Jerome Powell pred výborom pre finančné služby americkej Snemovne reprezentantov informoval, že americká centrálna banka očakáva, že dosiahnutie inflačného cieľa môže trvať aj tri roky. Agentúra Reuters sa domnieva, že Powell naznačil, že sa Fed nechystá zvýšiť sadzby v najbližších rokoch a miesto inflácie sa hlavne sústredí na nezamestnanosť. Súčasná stimulačná politika Fedu podľa Powella umožnila výraznú podporu americkému hospodárstva.

Nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti klesli minulý týždeň na 730 tisíc žiadostí. Išlo teda o najnižšiu úroveň za tri mesiace. Keďže americký trh práce stále trpí lockdownom v mnohých štátoch, nezdá sa, že by v blízkej dobe malo dôjsť k výraznému zníženiu žiadostí o podporu v nezamestnanosti.

Ešte zostaneme u americkej ekonomiky, pretože podľa spresnených údajov tamojšia ekonomika dosiahla v štvrtom štvrťroku tohto roka medziročného rastu o 4,1%. Ekonómovia očakávajú, že vďaka očkovaniu a stimulom zo strany vlády aj Fedu zaznamená americké hospodárstvo v tomto roku nárast o 6%.

Guvernérka ECB pristúpila k ústnej intervencii voči výnosom európskych dlhopisov, keď oznámila, že ECB pozorne sleduje výnosy dlhodobých dlhopisov, čo zapríčinilo okamžité zníženie výnosov daných dlhopisov, a teda aj zvýšenie ich cien.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

spot_img

Najnovšie správy

spot_imgspot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Investičné životné poistenie – najdrahší investičný produktov vôbec?

Investičné životné poistenie predstavuje kombináciu poistenia a investovania do podielových fondov. Takáto kombinácia sporenia s poistením vás avšak vie výjsť na poplatkoch oveľa viac, ako by ste si mysleli...

Ako na obchodovanie na páku

Pákový efekt umožňuje traderovi obchodovať s vyššou sumou, akou disponuje na svojom účte. Takéto obchodovanie je pravdaže na úkor vyššieho rizika. Má avšak zmysel využívať páku? Ak áno, ako na to?

Kapitálové životné poistenie – správna dlhodobá investícia?

V jednoduchosti povedané, investori, ktorí majú záujem investovať do ETF fondov majú v podstate máte dve možnosti. Prvou je otvoriť si účet u brokera a nakupovať si ETF fondy sám, tou druhou je využiť služby špecializovanej inštitúcie, ktorá bude danú investíciu spravovať za nich.

Dá sa veriť online kalkulačkám stavebného sporenia?

Majú online kalkulačky stavebného sporenia nejakú výpovednú hodnotu, alebo sú len marketingovým ťahom stavebných sporiteľní? Rozhodli sme sa to overiť a prinášame vám detailný prehľad toho, ako vychádza stavebné sporenie v roku 2019.

Výhody a nevýhody investovania prostredníctvom ETF fondov

Investovanie prostredníctvom ETF prináša so sebou množstvo výhod, ale aj zopár nevýhod, presnejšie rizík, o ktorých by ste určite mali vedieť pred tým, ako sa rozhodnete tento investičný nástroj využiť.

Podielové fondy vs. indexové ETF fondy – aké sú najnovšie trendy?

Vedeli ste, že pokiaľ máte záujem investovať prostredníctvom podielových fondov, tak máte na výber z viac ako 119 tisíc otvorených podielových fondov? Áno, tak populárne je investovanie prostredníctvom podielových fondov vo svete.

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť