Fed nečakane zaujal jastrabí postoj. Chce rýchlejšie začať so zvyšovaním sadzieb a s procesom kvantitatívneho uťahovania

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 07.01.2022

DomovSprávyFed nečakane zaujal jastrabí postoj. Chce rýchlejšie začať so zvyšovaním sadzieb a...

Česká ekonomika medziročne v štvrtom štvrťroku minulého roka posilnila o 3,3 %. Medzikvartálne si pripísala 1,6 %. Spotreba domácností na obyvateľa zaznamenala medziročný rast o 5,4 % a rástla tak tretí štvrťrok v rade. Priemyselná produkcia v novembri po prepade o 4,9 % z predchádzajúceho mesiaca vzrástla o 1,6 %, keď analytici očakávali jej pokles o 0,6 %.

Miera inflácie v Turecku aj naďalej rastie, keď miestny štatistický úrad oznámil, že v decembri dosiahla desivých 36,08 %, čo bolo ďaleko nad odhadmi ekonómov, ktorí predikovali infláciu na úrovni 30,6 %. Naposledy Turecko zaznamenalo vyššiu infláciu v septembri 2002 (37 %). Za rastom inflácie stoja predovšetkým vyššie ceny v doprave, rastúce ceny potravín a nápojov. Podľa niektorých analytikov by inflácia mohla do marca vyšplhať až na 50 %.

Situácia ohľadom inflácie v eurozóne tiež nie je príliš ružová, keď v decembri v medziročnom porovnaní dosiahla rovných 5 %, čo predstavovalo najvyššiu hodnotu od zavedenia spoločnej európskej meny. Šéfka ECB Christine Lagardeová na konci minulého roka informovala, že je stále presvedčená, že sa jedná o prechodný jav, a preto nie je potrebné reagovať na rastúce ceny sprísňovaním menovej politiky.

Zápis z posledného menovo-politického zasadnutia FOMC potvrdil, že predstavitelia americkej centrálnej banky zvažujú uťahovanie monetárnej politiky. Dokonca by mohlo dôjsť k rýchlejšiemu zvyšovaniu úrokových sadzieb, než sa pôvodne predpokladalo. Niektorí členovia FOMC sa tiež domnievajú, že čoskoro po začiatku taperingu by mal byť tiež zahájený proces kvantitatívneho uťahovania. Americké akcie na jastrabí zápis americkej centrálnej banky neprekvapivo zareagovali pomerne výrazným poklesom.

V Spojených štátoch bolo v decembri vytvorených 199 tisíc pracovných miest, čo bolo približne o 50 tisíc menej ako v predchádzajúcom mesiaci. Trh pritom očakával, že bude vzniknúť 365-tisíc nových pracovných miest. Miera nezamestnanosti za november poklesla z 4,2 % na 3,9 %.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

spot_img

Najnovšie správy

spot_imgspot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Ako na obchodovanie na páku

Pákový efekt umožňuje traderovi obchodovať s vyššou sumou, akou disponuje na svojom účte. Takéto obchodovanie je pravdaže na úkor vyššieho rizika. Má avšak zmysel využívať páku? Ak áno, ako na to?

Základy investovania prostredníctvom ETF fondov

ETF fondy patria medzi najpopulárnejšie nástroje moderného investora, ale aj veľkých inštitúcii. Za popularitu ETF fondov môže predovšetkým množstvo výhod, ktoré investorom priniesli. Vie aké výhody sú to?

Čo sa oplatí viac – obchodovať na burze alebo investovať?

Oplatí sa venovať tradingu / obchodovaniu na burze alebo radšej investovať? Túto otázku si kladie veľké množstvo ľudí a preto vám prinášame článok, ktorý vám objasní, čo sa vám vo vašej situácii oplatí viac.

Kapitálové životné poistenie – správna dlhodobá investícia?

V jednoduchosti povedané, investori, ktorí majú záujem investovať do ETF fondov majú v podstate máte dve možnosti. Prvou je otvoriť si účet u brokera a nakupovať si ETF fondy sám, tou druhou je využiť služby špecializovanej inštitúcie, ktorá bude danú investíciu spravovať za nich.

Podielové fondy – jediná možnosť ako pravidelne investovať?

Na Slovensku využíva väčšina ľudí na pravidelné investovanie sporiace účty v bankách alebo podielové fondy. Existujú avšak aj iné možnosti ako výhodne pravidelne investovať?

Ako investovať do ETF fondov

V jednoduchosti povedané, investori, ktorí majú záujem investovať do ETF fondov majú v podstate máte dve možnosti. Prvou je otvoriť si účet u brokera a nakupovať si ETF fondy sám, tou druhou je využiť služby špecializovanej inštitúcie, ktorá bude danú investíciu spravovať za nich.

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť