Fed nečakane zaujal jastrabí postoj. Chce rýchlejšie začať so zvyšovaním sadzieb a s procesom kvantitatívneho uťahovania

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 07.01.2022

Česká ekonomika medziročne v štvrtom štvrťroku minulého roka posilnila o 3,3 %. Medzikvartálne si pripísala 1,6 %. Spotreba domácností na obyvateľa zaznamenala medziročný rast o 5,4 % a rástla tak tretí štvrťrok v rade. Priemyselná produkcia v novembri po prepade o 4,9 % z predchádzajúceho mesiaca vzrástla o 1,6 %, keď analytici očakávali jej pokles o 0,6 %.

Miera inflácie v Turecku aj naďalej rastie, keď miestny štatistický úrad oznámil, že v decembri dosiahla desivých 36,08 %, čo bolo ďaleko nad odhadmi ekonómov, ktorí predikovali infláciu na úrovni 30,6 %. Naposledy Turecko zaznamenalo vyššiu infláciu v septembri 2002 (37 %). Za rastom inflácie stoja predovšetkým vyššie ceny v doprave, rastúce ceny potravín a nápojov. Podľa niektorých analytikov by inflácia mohla do marca vyšplhať až na 50 %.

Situácia ohľadom inflácie v eurozóne tiež nie je príliš ružová, keď v decembri v medziročnom porovnaní dosiahla rovných 5 %, čo predstavovalo najvyššiu hodnotu od zavedenia spoločnej európskej meny. Šéfka ECB Christine Lagardeová na konci minulého roka informovala, že je stále presvedčená, že sa jedná o prechodný jav, a preto nie je potrebné reagovať na rastúce ceny sprísňovaním menovej politiky.

Zápis z posledného menovo-politického zasadnutia FOMC potvrdil, že predstavitelia americkej centrálnej banky zvažujú uťahovanie monetárnej politiky. Dokonca by mohlo dôjsť k rýchlejšiemu zvyšovaniu úrokových sadzieb, než sa pôvodne predpokladalo. Niektorí členovia FOMC sa tiež domnievajú, že čoskoro po začiatku taperingu by mal byť tiež zahájený proces kvantitatívneho uťahovania. Americké akcie na jastrabí zápis americkej centrálnej banky neprekvapivo zareagovali pomerne výrazným poklesom.

V Spojených štátoch bolo v decembri vytvorených 199 tisíc pracovných miest, čo bolo približne o 50 tisíc menej ako v predchádzajúcom mesiaci. Trh pritom očakával, že bude vzniknúť 365-tisíc nových pracovných miest. Miera nezamestnanosti za november poklesla z 4,2 % na 3,9 %.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.