Fed nečakane zaujal jastrabí postoj. Chce rýchlejšie začať so zvyšovaním sadzieb a s procesom kvantitatívneho uťahovania

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 07.01.2022

DomovSprávyFed nečakane zaujal jastrabí postoj. Chce rýchlejšie začať so zvyšovaním sadzieb a...

Česká ekonomika medziročne v štvrtom štvrťroku minulého roka posilnila o 3,3 %. Medzikvartálne si pripísala 1,6 %. Spotreba domácností na obyvateľa zaznamenala medziročný rast o 5,4 % a rástla tak tretí štvrťrok v rade. Priemyselná produkcia v novembri po prepade o 4,9 % z predchádzajúceho mesiaca vzrástla o 1,6 %, keď analytici očakávali jej pokles o 0,6 %.

Miera inflácie v Turecku aj naďalej rastie, keď miestny štatistický úrad oznámil, že v decembri dosiahla desivých 36,08 %, čo bolo ďaleko nad odhadmi ekonómov, ktorí predikovali infláciu na úrovni 30,6 %. Naposledy Turecko zaznamenalo vyššiu infláciu v septembri 2002 (37 %). Za rastom inflácie stoja predovšetkým vyššie ceny v doprave, rastúce ceny potravín a nápojov. Podľa niektorých analytikov by inflácia mohla do marca vyšplhať až na 50 %.

Situácia ohľadom inflácie v eurozóne tiež nie je príliš ružová, keď v decembri v medziročnom porovnaní dosiahla rovných 5 %, čo predstavovalo najvyššiu hodnotu od zavedenia spoločnej európskej meny. Šéfka ECB Christine Lagardeová na konci minulého roka informovala, že je stále presvedčená, že sa jedná o prechodný jav, a preto nie je potrebné reagovať na rastúce ceny sprísňovaním menovej politiky.

Zápis z posledného menovo-politického zasadnutia FOMC potvrdil, že predstavitelia americkej centrálnej banky zvažujú uťahovanie monetárnej politiky. Dokonca by mohlo dôjsť k rýchlejšiemu zvyšovaniu úrokových sadzieb, než sa pôvodne predpokladalo. Niektorí členovia FOMC sa tiež domnievajú, že čoskoro po začiatku taperingu by mal byť tiež zahájený proces kvantitatívneho uťahovania. Americké akcie na jastrabí zápis americkej centrálnej banky neprekvapivo zareagovali pomerne výrazným poklesom.

V Spojených štátoch bolo v decembri vytvorených 199 tisíc pracovných miest, čo bolo približne o 50 tisíc menej ako v predchádzajúcom mesiaci. Trh pritom očakával, že bude vzniknúť 365-tisíc nových pracovných miest. Miera nezamestnanosti za november poklesla z 4,2 % na 3,9 %.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

DISCLAIMER
Aj keď bolo vynaložené maximálne úsilie na overenie presnosti týchto informácií, neberieme zodpovednosť a ani nezodpovedáme za spoliehanie sa akejkoľvek osoby na túto publikáciu alebo akékoľvek informácie, názory alebo závery obsiahnuté v tejto publikácii. Akékoľvek kroky podniknuté na základe informácií obsiahnutých v tejto publikácii sú výhradne na vaše vlastné riziko. Nezodpovedáme za žiadnu stratu alebo škodu v súvislosti s touto publikáciou. Tento článok je poskytnutý len na informačné účely a nemal by sa považovať za ponuku alebo žiadosť o ponuku na kúpu alebo predaj akýchkoľvek investícií alebo súvisiacich služieb, na ktoré sa môže obsah odkazovať.

spot_img

Najnovšie správy

spot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Čo sa oplatí viac – obchodovať na burze alebo investovať?

Oplatí sa venovať tradingu / obchodovaniu na burze alebo radšej investovať? Túto otázku si kladie veľké množstvo ľudí a preto vám prinášame článok, ktorý vám objasní, čo sa vám vo vašej situácii oplatí viac.

Základné rozdiely medzi investovaním do akcií a ETF fondov

ETF fondy predstavuje nástroj, prostredníctvom ktorého sa dá investovať do rôznych finančných inštrumentov, akými sú napríklad aj akcie. Viete aké sú výhody a nevýhody ETF fondov oproti akciám?

Ako na obchodovanie na páku

Pákový efekt umožňuje traderovi obchodovať s vyššou sumou, akou disponuje na svojom účte. Takéto obchodovanie je pravdaže na úkor vyššieho rizika. Má avšak zmysel využívať páku? Ak áno, ako na to?

Ako investuje miliardár Warren Buffett?

Warren Buffett je jedným z najúspešnejších investorov všetkých čias a zároveň jedným z najbohatších ľudí na svete. Svoje prvé akcie nakúpil už keď mal 11 rokov. Viete akým spôsobom investujte táto legenda?

Obchodovanie na burze a psychika

Obchodníci dávajú veľký význam stratégii, money managementu, risk managementu, vstupom či výstupom. Najdôležitejším aspektom obchodovania je avšak psychika. Viete ktoré emócie potrebujete zvládnuť?

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť