Fed naznačuje znižovanie nákupov aktív už tento rok. Čína reguluje svoje technologické giganty, ich akcie padajú

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 20.08.2021

Rast priemyselnej produkcie v Číne v júli klesol medziročne z júnových 8,3% na 6,4%, pritom analytici očakávali pokles rastu na 7,8%. Maloobchodné tržby v najľudnatejšej krajine sveta tiež zaznamenali zníženie rastu, keď na ročnej báze dosiahli rast 8,5% oproti 12,1% z júna.

Svetová obchodná organizácia (WTO) informovala, že podľa jej indikátora sa globálny obchod medziročne zvýšil o približne 20% na hodnotu 110,4 bodu, čo predstavuje najvyššiu hodnotu od doby, kedy WTO začalo tento ukazovateľ používať (júl 2016). Organizácia ďalej dodala, že svetový obchod aj naďalej ohrozujú značné riziká.

Japonská ekonomika v druhom kvartáli medziročne rástla o 1,3%, čo bolo nad odhadmi trhu, ktorý sa domnieval, že ekonomika vzrastie o 0,7%. Stále však tamojšia ekonomika zaostáva v oživení za veľkými západnými krajinami. Podľa spravodajského serveru BBC za slabé oživenie môže nepríliš dobre zvládnutá situácia ohľadom pandémie.

Z posledného zápisu Fedu vyplynulo, že väčšina predstaviteľov menového výboru americkej centrálnej banky sa domnieva, že by bolo vhodné začať už tento rok sa znižovaním objemu nákupov aktív. Teda len za predpokladu, že sa hospodárstvo v Spojených štátoch bude vyvíjať v súlade s prognózami banky. V zápise bolo tiež uvedené, že sa predstavitelia naďalej obávajú šírenia delta mutácie, ktoré by mohlo opäť viezť k prísnejším lockdownom.

V tomto týždni opätovne došlo k prepadom čínskych akcií, keď Komunistická strana Číny oznámila ďalšie regulácie a kontroly tamojších najväčších technologických spoločností. Konkrétne sa čínski úradníci chcú zamerať na práva vodičov, ktorí pracujú pre internetových gigantov. Pod väčší drobnohľad sa tiež majú dostať streamovacie platformy.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.