Fed chce znížiť nákup aktív čo najskôr. Ceny prepravy kontajnerov z Číny vzrástli o 220%, spotrebitelia sa boja inflácie

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 27.08.2021

Na veľmi sledovanom sympóziu v Jackson Hole sa členovia FEDu Bullard a Kaplan zhodli, že k oznámeniu o znížení stimulov (nakupovanie aktív) zo strany americkej centrálnej banky by malo dôjsť v najbližšej dobe. S najväčšou pravdepodobnosťou by sme sa ho teda mali dočkať už na septembrovom zasadnutí banky.

Čína po dvoch týždňoch znovu otvorila tretí najväčší kontajnerový prístav na svete Mej-šan. Kontajnerový terminál bol uzavretý, pretože jeden zo zamestnancov bol pozitívne testovaný na covid-19. Koncom mája bol tiež na mesiac uzatvorený prístav Len-tchien. Kvôli napätej situácii v čínskych kontajnerových termináloch sa raketovo zvyšuje cena prepravy kontajnerov s tovarom. Preprava kontajnera zo Šanghaja do Los Angeles teraz vyjde na približne 11 000 USD, čo je zvýšenie ceny o 220% v porovnaní s minulým rokom.

Podľa spresnených údajov nemeckého štatistického úradu predstavoval medzikvartálny rast tamojšej ekonomiky za druhý štvrťrok 1,6%. Medziročne potom nemecká ekonomika posilnila o 9,8%. Za celý tento rok úrad predikuje rast o 2,9% a v budúcom roku by malo dôjsť k rastu o 4,3%.

Nemecký šéf spolkového úradu práce Detlef Scheele informoval, že Nemecko potrebuje 400 tisíc prisťahovalcov ročne, aby malo dostatok pracovnej sily. Scheele zdôraznil, že má na mysli cielené prisťahovalectvo a že by sa teda nemalo jednať o azyle utečencom. V tomto roku sa má v počet pracovníkov v klasickom produktívnom veku znížiť o takmer 150 tisíc, dodal šéf úradu.

Zo augustového šetrenie Českého štatistického úradu vyplýva, že obavy spotrebiteľov z vysokej inflácie v Českej republike sú veľmi výrazné. Aj tak ale zostáva nálada spotrebiteľov na najvyššej úrovni od roku 2019. K citeľnému zvyšovanie cien zatiaľ totiž nedochádza pri položkách, na ktoré sú spotrebitelia citliví, ako sú potraviny.

Naopak došlo k zhoršeniu podnikateľskej dôvery, ktorá najviac klesla v priemysle. Priemysel je totiž pomerne silne zasiahnutý nedostatkom výrobných materiálov a komponentov. Celkovo sa však podnikateľská dôvera nachádza na úrovni pred vypuknutím pandémie (február 2020).

Maďarská centrálna banka už po tretíkrát za sebou zvýšila základnú úrokovú sadzbu. Tentoraz došlo k hiku o 30 bázických bodov. Banka tiež informovala, že chce aj naďalej pokračovať k zvyšovaniu sadzby, kým sa výhľad inflácie nedostane k úrovni jej cieľa (2 až 4%). V júli inflácia v Maďarsku bola v medziročnom porovnaní 4,6%.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.