EÚ hlási 15 mil. Nezamestnaných ľudí. Priemerná mzda v Českej republike vzrástla o 3,2%

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 04.06.2021

DomovSprávyEÚ hlási 15 mil. Nezamestnaných ľudí. Priemerná mzda v Českej republike vzrástla...

Ruský minister financií Anton Siluanov na ekonomickom fóre v Petrohrade oznámil, že Rusko chce zo svojho štátneho investičného fondu (FNB) vyňať všetky dolárové aktíva, ktoré by mali byť nahradené eurami, jüan a zlatom. “Podobne ako centrálna banka sme sa rozhodli obmedziť investície fondu do dolárových aktív”, dodal Siluanov.

Podľa nemeckého ministra hospodárstva Petera ALTMAIER nemecká ekonomika má už od nástupu koronavírusu to najhoršie za sebou a v tomto roku by mohla rásť až 4% tempom. Minister ďalej uviedol, že počas korona-krízy si nemecká ekonomika viedla ďaleko lepšie, než sa očakávalo a pokles ekonomiky bol miernejší ako v rade ostatných krajín. Aj tak sa ale minister domnieva, že štátna pomoc nemeckým podnikom by mala byť predĺžená do konca tohto roka.

Spojené štáty zaviedli 25% cla v hodnote presahujúcej 2 miliardy USD na dovoz zo šiestich krajín. Ide o odvetné opatrenie proti zavedeniu digitálnej dane v týchto krajinách. Platnosť ciel však bola v tú istú chvíľu pozastavená na 180 dní kvôli pokračujúcim rozhovorov ohľadom medzinárodných daňových pravidiel. Daná cla podlieha na Taliansko, Španielsko, Britániu, Turecko, Rakúsko a Indii. Podľa agentúry Reuters by cla mali najviac postihnúť Britániu.

Austrálska ekonomika v prvom kvartáli v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom vzrástla o 1,8%, čím sa jej podarilo sa vrátiť späť na úroveň pred pandémiou. Analytici pritom predpovedali rast “len” o 1,5%. K rýchlemu zotaveniu tamojšej ekonomiky pomohlo pomernej skoré zastavenie šírenia Covid-19 a tiež stimulačné opatrenia zo strany vlády a centrálnej banky (RBA).

Priemerná mzda v Českej republike v prvom štvrťroku vzrástla medziročne o 3,2% a je na úrovni 35 285 Čk. Ak však očistíme tento rast o infláciu, tak reálne priemerná mzda vzrástla o 1%. Vývoj priemernej mzdy v prvom štvrťroku je v súlade s prognózou ČNB.

Miera nezamestnanosti v eurozóne v apríli zaznamenala pokles o desať bázických bodov na 8%. V celej únii potom nezamestnanosť zostala nezmenená na úrovni 7,3%, čo predstavuje okolo 15 miliónov ľudí. S najnižšou nezamestnanosťou v Európskej únii sa môže pochváliť Poľsko (3,1%). Na opačnom konci rebríčka sa nachádza Španielsko s nezamestnanosťou 15,4%.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

spot_img

Najnovšie správy

spot_imgspot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Výhody a nevýhody investovania prostredníctvom ETF fondov

Investovanie prostredníctvom ETF prináša so sebou množstvo výhod, ale aj zopár nevýhod, presnejšie rizík, o ktorých by ste určite mali vedieť pred tým, ako sa rozhodnete tento investičný nástroj využiť.

Podielové fondy vs. indexové ETF fondy – aké sú najnovšie trendy?

Vedeli ste, že pokiaľ máte záujem investovať prostredníctvom podielových fondov, tak máte na výber z viac ako 119 tisíc otvorených podielových fondov? Áno, tak populárne je investovanie prostredníctvom podielových fondov vo svete.

Hlavné rozdiely medzi obchodovaním na burze a investovaním

Obchodovanie na burze a investovanie sú dve veľmi rozdielne činnosti. Rozdiely nájdeme ako vo využívaných nástrojoch, tak aj v dobe ich držby, páke, časovej náročnosti, či danení. Čo sa kedy oplatí viac?

Základy investovania do dlhopisov

Dlhopisy spolu s akciami patria najdôležitejšie investičné inštrumenty. Zatiaľ čo pri investovaní do akcií sa stávate akcionárom danej spoločnosti, pri dlhopisoch je vaše postavenie voči spoločnosti výrazne odlišné.

Kapitálové životné poistenie – správna dlhodobá investícia?

V jednoduchosti povedané, investori, ktorí majú záujem investovať do ETF fondov majú v podstate máte dve možnosti. Prvou je otvoriť si účet u brokera a nakupovať si ETF fondy sám, tou druhou je využiť služby špecializovanej inštitúcie, ktorá bude danú investíciu spravovať za nich.

Oplatí sa investovať prostredníctvom termínovaných vkladov?

Konzervatívni investori častokrát investujú prostredníctvom termínovaných vkladov a obdobných konzervatívnych produktov. Má takéto investovanie ale zmysel?

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť