EÚ hlási 15 mil. Nezamestnaných ľudí. Priemerná mzda v Českej republike vzrástla o 3,2%

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 04.06.2021

Ruský minister financií Anton Siluanov na ekonomickom fóre v Petrohrade oznámil, že Rusko chce zo svojho štátneho investičného fondu (FNB) vyňať všetky dolárové aktíva, ktoré by mali byť nahradené eurami, jüan a zlatom. “Podobne ako centrálna banka sme sa rozhodli obmedziť investície fondu do dolárových aktív”, dodal Siluanov.

Podľa nemeckého ministra hospodárstva Petera ALTMAIER nemecká ekonomika má už od nástupu koronavírusu to najhoršie za sebou a v tomto roku by mohla rásť až 4% tempom. Minister ďalej uviedol, že počas korona-krízy si nemecká ekonomika viedla ďaleko lepšie, než sa očakávalo a pokles ekonomiky bol miernejší ako v rade ostatných krajín. Aj tak sa ale minister domnieva, že štátna pomoc nemeckým podnikom by mala byť predĺžená do konca tohto roka.

Spojené štáty zaviedli 25% cla v hodnote presahujúcej 2 miliardy USD na dovoz zo šiestich krajín. Ide o odvetné opatrenie proti zavedeniu digitálnej dane v týchto krajinách. Platnosť ciel však bola v tú istú chvíľu pozastavená na 180 dní kvôli pokračujúcim rozhovorov ohľadom medzinárodných daňových pravidiel. Daná cla podlieha na Taliansko, Španielsko, Britániu, Turecko, Rakúsko a Indii. Podľa agentúry Reuters by cla mali najviac postihnúť Britániu.

Austrálska ekonomika v prvom kvartáli v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom vzrástla o 1,8%, čím sa jej podarilo sa vrátiť späť na úroveň pred pandémiou. Analytici pritom predpovedali rast “len” o 1,5%. K rýchlemu zotaveniu tamojšej ekonomiky pomohlo pomernej skoré zastavenie šírenia Covid-19 a tiež stimulačné opatrenia zo strany vlády a centrálnej banky (RBA).

Priemerná mzda v Českej republike v prvom štvrťroku vzrástla medziročne o 3,2% a je na úrovni 35 285 Čk. Ak však očistíme tento rast o infláciu, tak reálne priemerná mzda vzrástla o 1%. Vývoj priemernej mzdy v prvom štvrťroku je v súlade s prognózou ČNB.

Miera nezamestnanosti v eurozóne v apríli zaznamenala pokles o desať bázických bodov na 8%. V celej únii potom nezamestnanosť zostala nezmenená na úrovni 7,3%, čo predstavuje okolo 15 miliónov ľudí. S najnižšou nezamestnanosťou v Európskej únii sa môže pochváliť Poľsko (3,1%). Na opačnom konci rebríčka sa nachádza Španielsko s nezamestnanosťou 15,4%.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.