Ekonomika v USA na konci roka pokračuje v solídnom raste. Rusko stratilo záujem o G7

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 20.12.2019

Ekonomika v USA na konci roka pokracuje v solidnom raste. Rusko stratilo zaujem o G7

Pondelok

Guvernér Švajčiarskej národnej banky (SNB) v pondelok oznámil, že zatiaľ nie je potrebné viac znižovať sadzby od záporu, ale ak si to fundamenty vyžiadajú, tak SNB bude pripravená viac uvoľniť svoju monetárnu politiku.

Turecký prezident Erdogan pohrozil Spojeným štátom, že zavrie americkú leteckú základňu Incirlik, ak vstúpi do účinnosti sankcií namierených na Turecko.

Austrálsky minister financií Mathias Cormann sa domnieva, že momentálne nie sú potrebné ďalšie fiškálne stimuly. Mzdy by podľa Cormanna mali v blízkej budúcnosti rásť rýchlejšie ako inflácia.

Čínska priemyselná produkcia sa v novembri medziročne zvýšila o 6,2%, čo bol najrýchlejší rast za päť mesiacov. Analytici pritom očakávali, že vzrastie o 5%.

Utorok

Britský premiér Boris Johnson v utorok uviedol, že garantuje opustenie EÚ do konca roku 2020, či už s dohodou alebo bez nej.

Agentúra Bloomberg uviedla, že jedna z najbohatších čínskych provincií Šan-tung zaznamenala v tomto roku nesplatenia dlhov zo strany 6 súkromných spoločností vo výške 1,5 mld. USD. Už dlhú dobu sa hovorí o narastajúcich dlhoch čínskych spoločností, ktoré sú financované ako “klasickými” finančnými inštitúciami, ako aj prostredníctvom šedého bankovníctva, čo vytvára tzv. Zombie firmy. Niektorí odborníci tvrdia, že ďalšia globálna finančná kríza príde práve z Číny.

Streda

Ratingová agentúra Fitch potvrdila v stredu rating Spojeného kráľovstva na na AA. Ďalej tiež dodala, že je vysoko pravdepodobné, že Spojené kráľovstvo opustí Európsku úniu s dohodou 31. januára 2020. Výhľad ekonomiky je však negatívny, pretože bude ešte nejakú chvíľu pretrvávať neistota ohľadne brexitu. Veľká neistota ohľadom fiškálneho výhľadu.

Nemecký Index podnikateľskej klímy Ifo v decembri zaznamenal rast z 95,1 bodu na 96,3 bodu.

Index spotrebiteľských cien vo Veľkej Británii v novembri stagnoval na trojročnom minime 1,5%. Konsenzus pritom predikoval spomalenie rastu inflácie na 1,4%.

Česká národná banka na svojom poslednom zasadnutí ponechala úrokové sadzby bez zmeny. Trh ani nepočítal, že by malo dôjsť k nejakej zmene.

Guvernér Jiří Rusnok na tlačovej konferencii konštatoval, že sa mierne zvýšila šanca na rast sadzieb.

Štvrtok

BoJ na štvrtkovom zasadnutí tiež ponechala úrokové sadzby a celkovú menovú politiku bez zmeny. Guvernér Haruhiko Kuroda neskôr uviedol, že riziká spomalenia sú pre japonskú ekonomiku významné.

Miera nezamestnanosti v Austrálii klesla v novembri z 5,3% na 5,2%.

Maloobchodné tržby vo Veľkej Británii v novembri medziročne zaznamenali pomalší rast z 3,1% na 1%. Očakával sa pritom rast na úrovni 2,1%.

Piatok

Námestník ruského ministra zahraničia Sergej Rjabkov v piatok vyhlásil, že Rusko úplne stratilo záujem pripojiť sa k skupine G7.

Ekonomika v Spojených štátoch v treťom štvrťroku zrýchlila na 2,1% z 2% v druhom štvrťroku. Agentúra Reuters uviedla, že si miestna ekonomika udržiava solídne tempo rastu, ku ktorému prispieva priaznivá situácia na trhu práce.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.