Ekonomika USA je v technickej recesii. Fed opäť zvýšil úrokové sadzby

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 29.07.2022

DomovSprávyEkonomika USA je v technickej recesii. Fed opäť zvýšil úrokové sadzby

Fed v stredu pristúpil k svojmu druhému po sebe idúcemu zvýšeniu úrokových sadzieb o 0,75 percentuálneho bodu. Snaží sa tak utlmiť nekontrolovateľnú infláciu a predísť recesii. Základná úroková sadzba v Spojených štátoch sa tak dostala do rozpätia 2,25 až 2,5 %. Powell o ďalších krokoch banky nechcel byť na tlačovej konferencii príliš konkrétny. Zdôraznil, že všetko bude závisieť od prichádzajúcich fundamentov.

Nemecký akademik Markus Kerber, ktorý stojí za najväčším súdnym neúspechom Európskej centrálnej banky, zvažuje právne kroky proti novým opatreniam ECB pre dlhopisový trh. Považuje ich za „nehoráznu“ pomoc Taliansku a ďalším zadlženým štátom. Berie si tak na mušku nástroj na ochranu transmisie (Transmission Protection Instrument – ​​TPI), ktorý umožní ECB nakupovať dlhopisy krajín, ktoré sa dostanú pod tlak.

Profesor verejných financií na berlínskej Technickej univerzite uviedol, že tieto potenciálne neobmedzené nákupy dlhu sú zamerané predovšetkým na pomoc Taliansku, ktoré je najväčším dlžníkom v eurozóne. A porušujú vraj pravidlá Európskej únie, ktoré ECB zakazujú financovanie štátov.

Česká ekonomika v druhom štvrťroku tohto roka zaznamenala medziročný rast o 3,6 %. Proti predchádzajúcemu kvartálu bol rast ekonomiky nepatrný (0,2 %). Podľa analytikov však rastu HDP pomohla nízka porovnávacia základňa minulého roka. V nasledujúcich štvrťrokoch predikujú pokles ekonomickej aktivity.

„Napriek dnešnému mierne priaznivejšiemu číslu tak neistota pre ďalší vývoj zostáva extrémne vysoká.“
Jakub Seidler, analytik Českej bankovej asociácie

Z výsledkov prieskumu Nemeckej priemyselnej a obchodnej komory (DIHK) vyplynulo, že 16 % podnikov plánuje obmedziť svoju produkciu, alebo čiastočne prerušiť obchodné aktivity kvôli prudkému rastu cien energií. Nemecká vláda kvôli nízkym dodávkam plynu z Ruska prikročila v minulom týždni k vyhláseniu stavu výstrahy. Ten predstavuje druhý z troch varovných stupňov krízového plánu pre dodávky plynu.

Americká ekonomika v druhom štvrťroku prekvapivo klesla o 0,9 %. Najväčšia ekonomika sveta dosiahla pokles už druhý štvrťrok za sebou. Tým sa technicky dostala do recesie. Analytici pritom očakávali mierny rast na úrovni 0,5 %. Americký prezident Joe Biden v reakcii na zverejnené dáta poznamenal, že ekonomika sa nachádza na správnej ceste. Predovšetkým vyzdvihol nízku mieru nezamestnanosti a pokračujúci rast spotrebiteľských výdavkov.

„Nie sme v recesii, ale je zrejmé, že rast ekonomiky spomaľuje. Ekonomika sa blíži stagnácii. Pohybuje sa vpred, ale len ťažko.“
Mark Zandi, hlavný ekonóm Moody’s Analytics

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

spot_img

Najnovšie správy

spot_imgspot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Obchodovanie na burze a psychika

Obchodníci dávajú veľký význam stratégii, money managementu, risk managementu, vstupom či výstupom. Najdôležitejším aspektom obchodovania je avšak psychika. Viete ktoré emócie potrebujete zvládnuť?

Investičné životné poistenie – najdrahší investičný produktov vôbec?

Investičné životné poistenie predstavuje kombináciu poistenia a investovania do podielových fondov. Takáto kombinácia sporenia s poistením vás avšak vie výjsť na poplatkoch oveľa viac, ako by ste si mysleli...

Dá sa veriť online kalkulačkám stavebného sporenia?

Majú online kalkulačky stavebného sporenia nejakú výpovednú hodnotu, alebo sú len marketingovým ťahom stavebných sporiteľní? Rozhodli sme sa to overiť a prinášame vám detailný prehľad toho, ako vychádza stavebné sporenie v roku 2019.

Hlavné rozdiely medzi obchodovaním na burze a investovaním

Obchodovanie na burze a investovanie sú dve veľmi rozdielne činnosti. Rozdiely nájdeme ako vo využívaných nástrojoch, tak aj v dobe ich držby, páke, časovej náročnosti, či danení. Čo sa kedy oplatí viac?

Podielové fondy – jediná možnosť ako pravidelne investovať?

Na Slovensku využíva väčšina ľudí na pravidelné investovanie sporiace účty v bankách alebo podielové fondy. Existujú avšak aj iné možnosti ako výhodne pravidelne investovať?

Základy technickej analýzy

Technická analýza predstavuje spôsob analýzy ceny podkladového aktíva s cieľom predikcie jej budúceho vývoja ceny. Technická analýza sa zameriava čisto na cenu (graf) a historické dáta a ukazovatele.

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť