ECB pristúpila k rekordnému zvýšeniu sadzieb. Záujem o kryptomeny klesá

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 09.09.2022

DomovSprávyECB pristúpila k rekordnému zvýšeniu sadzieb. Záujem o kryptomeny klesá

Európska centrálna banka pristúpila k najvyššiemu zvýšeniu sadzieb v histórii, keď zdvihla úrokové sadzby o 75 bázických bodov. Základná sadzba je novo na 1,25 % a depozitná sadzba sa posunula na 0,75 %. ECB zároveň konštatovala, že vo zvyšovaní sadzieb bude pokračovať. Guvernérka ECB Christine Lagardeová na tlačovej konferencii informovala, že banková rada o tomto kroku rozhodla jednomyseľne. Trhy teraz predikujú hike o pol percentuálneho bodu na nasledujúcom októbrovom zasadnutí.

Cena surovej ropy sa v stredu dostala na svoje sedemmesačné minimá od vypuknutia vojenského konfliktu na Ukrajine.

„Prízrak recesie, ktorá oslabuje dopyt v celom západnom svete, sa blíži realite, pretože prudko rastúca inflácia a rastúce úrokové sadzby narúšajú spotrebu.“
Stephen Brennock, analytik PVM

Celkový trh s kryptomenami klesol po incidente s Terra USD pod 1 bilión dolárov. A to aj preto, že sa bitcoin blíži k najnižšej cene v roku 2022. Najznámejšia kryptomena sa tento týždeň prepadla o viac ako 6 %. Momentálne je záujem o kryptomeny oveľa menší ako v novembri 2021, kedy bitcoin dosiahol maximálnu cenu 69 000 dolárov a globálny trh s kryptomenami sa dosiahol na 2,9 bilióna dolárov.

Goldman Sachs očakáva tento mesiac strmší rast sadzieb v USA, teda zvýšenie o 75 bázických bodov.

„Predstavitelia Fedu sa v poslednej dobe vyjadrovali v jastrabom duchu a zdalo sa, že naznačujú, že pokrok smerom k skroteniu inflácie nebol taký jednotný alebo taký rýchly, ako by si priali.“
analytik investičnej banky Goldman Sachs

Futures kontrakty na úrokové sadzby Fed naznačujú asi 77% šancu na zvýšenie o 75 bázických bodov na septembrovom zasadnutí a vrchol základnej úrokovej sadzby okolo 4% na začiatku roka 2023.

Bank of Canada zvyšuje úrokovú sadzbu o 75 bázických bodov. Naďalej tiež pokračuje v kvantitatívnom uťahovaní. Kanadská ekonomika stále zaznamenáva silný dopyt a trh práce zostáva robustný. Hrubý domáci produkt Kanady tak vzrástol v druhom štvrťroku o 3,3 %.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

DISCLAIMER
Aj keď bolo vynaložené maximálne úsilie na overenie presnosti týchto informácií, neberieme zodpovednosť a ani nezodpovedáme za spoliehanie sa akejkoľvek osoby na túto publikáciu alebo akékoľvek informácie, názory alebo závery obsiahnuté v tejto publikácii. Akékoľvek kroky podniknuté na základe informácií obsiahnutých v tejto publikácii sú výhradne na vaše vlastné riziko. Nezodpovedáme za žiadnu stratu alebo škodu v súvislosti s touto publikáciou. Tento článok je poskytnutý len na informačné účely a nemal by sa považovať za ponuku alebo žiadosť o ponuku na kúpu alebo predaj akýchkoľvek investícií alebo súvisiacich služieb, na ktoré sa môže obsah odkazovať.

spot_img

Najnovšie správy

spot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Základy technickej analýzy

Technická analýza predstavuje spôsob analýzy ceny podkladového aktíva s cieľom predikcie jej budúceho vývoja ceny. Technická analýza sa zameriava čisto na cenu (graf) a historické dáta a ukazovatele.

ETF fondy – ako fungujú a v čom sa líšia od podielových fondov

ETF fondy patria medzi najpopulárnejšie nástroje moderného investora. Prečítajte si čo sú ETF a prečo sa oplatí investovať do ETF fondov

Hlavné rozdiely medzi obchodovaním na burze a investovaním

Obchodovanie na burze a investovanie sú dve veľmi rozdielne činnosti. Rozdiely nájdeme ako vo využívaných nástrojoch, tak aj v dobe ich držby, páke, časovej náročnosti, či danení. Čo sa kedy oplatí viac?

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť