ECB pristúpila k rekordnému zvýšeniu sadzieb. Záujem o kryptomeny klesá

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 09.09.2022

DomovSprávyECB pristúpila k rekordnému zvýšeniu sadzieb. Záujem o kryptomeny klesá

Európska centrálna banka pristúpila k najvyššiemu zvýšeniu sadzieb v histórii, keď zdvihla úrokové sadzby o 75 bázických bodov. Základná sadzba je novo na 1,25 % a depozitná sadzba sa posunula na 0,75 %. ECB zároveň konštatovala, že vo zvyšovaní sadzieb bude pokračovať. Guvernérka ECB Christine Lagardeová na tlačovej konferencii informovala, že banková rada o tomto kroku rozhodla jednomyseľne. Trhy teraz predikujú hike o pol percentuálneho bodu na nasledujúcom októbrovom zasadnutí.

Cena surovej ropy sa v stredu dostala na svoje sedemmesačné minimá od vypuknutia vojenského konfliktu na Ukrajine.

„Prízrak recesie, ktorá oslabuje dopyt v celom západnom svete, sa blíži realite, pretože prudko rastúca inflácia a rastúce úrokové sadzby narúšajú spotrebu.“
Stephen Brennock, analytik PVM

Celkový trh s kryptomenami klesol po incidente s Terra USD pod 1 bilión dolárov. A to aj preto, že sa bitcoin blíži k najnižšej cene v roku 2022. Najznámejšia kryptomena sa tento týždeň prepadla o viac ako 6 %. Momentálne je záujem o kryptomeny oveľa menší ako v novembri 2021, kedy bitcoin dosiahol maximálnu cenu 69 000 dolárov a globálny trh s kryptomenami sa dosiahol na 2,9 bilióna dolárov.

Goldman Sachs očakáva tento mesiac strmší rast sadzieb v USA, teda zvýšenie o 75 bázických bodov.

„Predstavitelia Fedu sa v poslednej dobe vyjadrovali v jastrabom duchu a zdalo sa, že naznačujú, že pokrok smerom k skroteniu inflácie nebol taký jednotný alebo taký rýchly, ako by si priali.“
analytik investičnej banky Goldman Sachs

Futures kontrakty na úrokové sadzby Fed naznačujú asi 77% šancu na zvýšenie o 75 bázických bodov na septembrovom zasadnutí a vrchol základnej úrokovej sadzby okolo 4% na začiatku roka 2023.

Bank of Canada zvyšuje úrokovú sadzbu o 75 bázických bodov. Naďalej tiež pokračuje v kvantitatívnom uťahovaní. Kanadská ekonomika stále zaznamenáva silný dopyt a trh práce zostáva robustný. Hrubý domáci produkt Kanady tak vzrástol v druhom štvrťroku o 3,3 %.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

spot_img

Najnovšie správy

spot_imgspot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Oplatí sa investovať prostredníctvom termínovaných vkladov?

Konzervatívni investori častokrát investujú prostredníctvom termínovaných vkladov a obdobných konzervatívnych produktov. Má takéto investovanie ale zmysel?

Dá sa veriť online kalkulačkám stavebného sporenia?

Majú online kalkulačky stavebného sporenia nejakú výpovednú hodnotu, alebo sú len marketingovým ťahom stavebných sporiteľní? Rozhodli sme sa to overiť a prinášame vám detailný prehľad toho, ako vychádza stavebné sporenie v roku 2019.

Akým spôsobom sa dá investovať do ETF fondov

V jednoduchosti povedané, investori, ktorí majú záujem investovať do ETF fondov majú v podstate máte dve možnosti. Prvou je otvoriť si účet u brokera a nakupovať si ETF fondy sám, tou druhou je využiť služby špecializovanej inštitúcie, ktorá bude danú investíciu spravovať za nich.

Čo by ste mali vedieť o investovaní do podielových fondov

Investovanie do podielových fondov predstavuje populárny a rozšírený spôsob zhodnocovania prostriedkov, ktorý je využívaný predovšetkým bežným retailovým obyvateľstvom po celom svete.

Najčastejšie využívané indikátory pri technickej analýze

Väčšina obchodníkov na burze využíva pri tradingu stratégie vytvorené na základe technickej analýzy a analýzy ceny /grafu. Veľké množstvo traderov takúto analýzu dopĺňa taktiež o indikátory a oscilátory.

Hlavné rozdiely medzi obchodovaním na burze a investovaním

Obchodovanie na burze a investovanie sú dve veľmi rozdielne činnosti. Rozdiely nájdeme ako vo využívaných nástrojoch, tak aj v dobe ich držby, páke, časovej náročnosti, či danení. Čo sa kedy oplatí viac?

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť