ECB posunula prípadné zvýšenie úrokových sadzieb do prvej polovice budúceho roka

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 7.6.2019

DomovECB posunula prípadné zvýšenie úrokových sadzieb do prvej polovice budúceho roka

Pondelok

Saudský minister pre ropu Khalid A Al-Falíh v pondelok konštatoval, že verí v predĺženie dohody OPEC + za jún tohto roku.

Bullard z Fedu sa domnieva, že budúce zníženie sadzieb by mohlo byť odôvodnené rastom podnikateľských a inflačným rizikami. Inverzná krivka podľa Bullarda signalizuje, že je potrebné znížiť sadzby, pretože trh tým naznačuje, že sú sadzby na príliš vysokých úrovniach. Tiež sa zmienil, že plán ohľadom súvahy Fedu je dobrý a nie je potreba sa im zaoberať.

Index nákupných manažérov vo výrobnom sektore v Spojených štátoch klesol z 52,8 bodov na 52,1 bodov. Trh pritom očakával rast na 53 bodov.

Utorok

Japonský minister financií Aso v utorok zopakoval, že nie je v pláne akákoľvek zmena ohľadom dane z obratu.

RBA na svojom zasadnutí znížila svoju hlavnú úrokovú sadzbu z 1,5% na 1,25%. Cutom chce aby banka podporila trh práce, ktorému sa aj naďalej bude venovaná veľká pozornosť. Zníženie sadzieb má tiež prispieť k rýchlejšiemu dosiahnutiu inflačného cieľa.

Guvernér Lowe potom na tlačovej konferencii poznamenal, že nie je vylúčené, že dôjde k ďalšiemu zníženiu. Znižovanie sadzieb povedie k poklesu AUD, čo podporí austrálsky vývoz. Ďalej tiež dodal, že ak miera nezamestnanosti klesne pod 4,5%, tak by malo dôjsť k rastu inflácie smerom k inflačnému cieľu banky.

Zo strany guvernéra Fedu Powella sme sa dočkali pomerne holubičích komentárov, keď oznámil, že americká centrálna banka bude konať podľa potreby, aby udržala ekonomickú expanziu, a ak by obchodné vojny amerického prezidenta Donalda Trampa začali výrazne negatívne ovplyvňovať ekonomiku USA, tamojšia centrálna banka zasiahne. Trhy už počítajú s minimálne jedným znížením sadzieb zo strany Fedu v tomto roku.

Inflácia v eurozóne zaznamenala v máji medziročné spomalenie z 1,7% na 1,2%, keď sa očakávalo, že bude rásť o 1,3%.

Streda

Európska komisia v stredu začala disciplinárne konanie proti Taliansku kvôli verejnému dlhu. Podpredseda Európskej komisie Dombrovskis kritizoval taliansku vládu, že jej rozhodnutia poškodzujú taliansku ekonomiku.

Z Béžovej knihy (správa FEDu k situácii US ekonomiky) vyplynulo, že ekonomika v Spojených štátoch pokračovala na jar v raste. Rad firiem má ale obavy z negatívnych dôsledkov obchodnej vojny s Čínou.

Americký centrálny bankár Kaplan sa domnieva, že je príliš skoro na to, aby FED teraz uvažovala o znížení sadzieb. Aby došlo ku cutu bude treba vidieť ďalšie spomalenie ekonomiky, dodal.

HDP v Austrálii v prvom štvrťroku medzikvartálne vzrástlo o 0,4%, keď sa očakával rast o 0,5%.

Podľa organizácie ADP v súkromnom sektore USA v máji vzniklo 27 tis. nových pracovným miest. Analytici očakávali, že vznikne 180 tis. pracovných miest.

Štvrtok

Najväčšou makroekonomickou udalosťou vo štvrtok bolo zasadnutie ECB, na ktorom banka ponechala podľa očakávania sadzby bezo zmeny. Tiež posunula očakávané zvýšenie sadzieb, až na prvú polovicu budúceho roka. ECB zverejnila novú prognózu, v ktorej mierne zhoršila rast inflácie a ekonomiky v nasledujúcich dvoch rokoch. Tiež zverejnila podmienky TLRO, ktoré už nie sú tak priaznivé pre banky.

Draghi na tlačovke prezradil, že od niektorých členov bankovej rady odzneli návrhy na znovuzavedenie QE či zníženie úrokových sadzieb. Tiež ďalej poznamenal, že fundamenty v prvom štvrťroku dopadli trochu lepšie, než sa očakávalo.

Ratingová agentúra Moodys oznámila, že schvaľuje nový rozpočet Nového Zélandu. Ďalej tiež konštatovala, že aj keď sa zvýšia vládne výdavky, tak si Nový Zéland stále zachová fiškálnu disciplínu.

Piatok

V piatok sme sa dočkali miery nezamestnanosti vo Švajčiarsku, ktorá klesla z 2,4% na 2,3%, čo bolo podľa očakávania trhu.

NFP report z amerického trhu práce dopadol o mnoho horšie, než sa očakávalo, keď bolo vytvorené 75 tis. pracovných miest. Odhady boli nastavené na 175 tis. nových pracovných miest.

V Kanade tiež klesla miera nezamestnanosti z 5,7% na 5,4%. Analytici pritom odhadovali, že miera nezamestnanosti zostane nezmenená na 5,7%

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

spot_img

Najnovšie správy

spot_imgspot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Čo by ste mali vedieť o investovaní do podielových fondov

Investovanie do podielových fondov predstavuje populárny a rozšírený spôsob zhodnocovania prostriedkov, ktorý je využívaný predovšetkým bežným retailovým obyvateľstvom po celom svete.

Základy investovania prostredníctvom ETF fondov

ETF fondy patria medzi najpopulárnejšie nástroje moderného investora, ale aj veľkých inštitúcii. Za popularitu ETF fondov môže predovšetkým množstvo výhod, ktoré investorom priniesli. Vie aké výhody sú to?

Podielové fondy vs. indexové ETF fondy – aké sú najnovšie trendy?

Vedeli ste, že pokiaľ máte záujem investovať prostredníctvom podielových fondov, tak máte na výber z viac ako 119 tisíc otvorených podielových fondov? Áno, tak populárne je investovanie prostredníctvom podielových fondov vo svete.

Investičné životné poistenie – najdrahší investičný produktov vôbec?

Investičné životné poistenie predstavuje kombináciu poistenia a investovania do podielových fondov. Takáto kombinácia sporenia s poistením vás avšak vie výjsť na poplatkoch oveľa viac, ako by ste si mysleli...

Čo sa oplatí viac – obchodovať na burze alebo investovať?

Oplatí sa venovať tradingu / obchodovaniu na burze alebo radšej investovať? Túto otázku si kladie veľké množstvo ľudí a preto vám prinášame článok, ktorý vám objasní, čo sa vám vo vašej situácii oplatí viac.

Akým spôsobom sa dá investovať do ETF fondov

V jednoduchosti povedané, investori, ktorí majú záujem investovať do ETF fondov majú v podstate máte dve možnosti. Prvou je otvoriť si účet u brokera a nakupovať si ETF fondy sám, tou druhou je využiť služby špecializovanej inštitúcie, ktorá bude danú investíciu spravovať za nich.

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť