Dohoda Británie a EÚ o Brexite je i naďalej viac než neistá

Prehľad ekonomických a politických udalostí - 11.11.2018

Dohoda Britanie a EU o Brexite je i nadalej viac nez neista

POLITIKA

VELKÁ BRITÁNIA

Dohoda Británie a EÚ o Brexite je i naďalej viac než neistá. V sobotu britský minister obchodu Fox vyjadril obavu či ku konečnej dohode vôbec dôjde.

Negatívne sa ku schválení dohody vyjadrila i štátna tajomníčka pre zahraničné veci a záležitosti Emily Thorbberry vo vysielaní BBC, keď vyhlásila, že v prípade ak britský parlament Mayovej návrh dohody o Brexite neschváli, Labouristi (najsilnejšia opozičná strana) začnú požadovať nové voľby.

OPEC

Saudská Arábia sa zaviazala znížiť distribúciu ropy do sveta o pol milióna barelov, respektíve 0,5% celkovej svetovej produkcie. Na trhu sa aktuálne vzhľadom na navýšenie produkcie ropy Saudskej Arábie na začiatku tohto roku nachádza nadbytok ropy, keďže sa očakávalo, že Irán v dôsledku uvrhnutých sankcií zo strany USA bude vyvážať do sveta menej ropy. Nestalo sa však tak, pretože Irán uvrhnuté sankcie odmietol, čoho výsledkom je teraz nadbytok ropy na trhu. V posledných mesiacoch začína navyše klesať i dopyt po rope.

Dva nezávislé zdroje neoficiálne potvrdili snahu Saudskej Arábie prinútiť ostatné krajiny OPECU i krajiny ktoré k OPECU nepatria, k zníženiu produkcie ropy aspoň o jeden milión barelov mesačne. Čo je na tejto informácie pravda sa zrejme dozvieme až na najbližšom zasadaní OPECU, ktoré sa bude konať 6-7 decembra.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.