ČNB zvyšuje úrokovú sadzbu o 125 bodov. Fed začína s taperingom, razantne zníži nákupy dlhopisov

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 05.11.2021

DomovSprávyČNB zvyšuje úrokovú sadzbu o 125 bodov. Fed začína s taperingom, razantne...

Česká národná banka sa na svojom menovopolitickom zasadnutí rozhodla k prudkému zvýšeniu základnej úrokovej sadzby z 1,50 % na 2,75 %. Išlo teda o hike o úctyhodných 125 bázických bodov, čo predstavuje najvýraznejšie zvýšenie sadzieb od roku 1997. Analytici pritom predikovali zvýšenie sadzby maximálne o trištvrte percentuálneho bodu.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok na tlačovej konferencii informoval, že ČNB chce pokračovať k uťahovaniu menovej politiky aj v blízkej budúcnosti. Domnievame sa ale, že so sadzbami sa budeme musieť dostať na neutrálnu úroveň okolo troch percent, lepšie nad nimi,“ konštatoval Rusnok. Podľa aktuálnej prognózy Českej národnej banky by dvojtýždňová repo sadzba by sa mohla dostať v prvom kvartáli nasledujúceho roka na úroveň 3,25 %.

Naopak britská centrálna banka BoE prekvapivo ponechala základnú úrokovú sadzbu bez zmeny na úrovni 0,1 %. Všeobecne sa pritom očakávalo, že kvôli vysokej inflácii sa BoE odhodlá k hiku o štvrť percentuálneho bodu. Za zvýšenie sadzby však hlasovali iba dvaja členovia z deviatich členného menového výboru britskej centrálnej banky.

V tomto týždni tiež zasadal Fed, ktorý oznámil, že začne s taperingom. Americká centrálna banka tak zníži nákupy dlhopisov o 15 miliárd dolárov mesačne. Aktuálne Fed vykonáva kvantitatívne uvoľňovanie vo výške 120 miliárd dolárov mesačne. Na ukončenie nakupovania aktív by tak malo v júni 2022.

Čo sa týka inflácie, tak je americká centrálna banka aj naďalej presvedčená, že sa jedná o prechodný jav, ktorý s najväčšou pravdepodobnosťou nebude vyžadovať chvatné zvyšovanie sadzieb. Americké akciové indexy reagovali na zasadnutie banky rastom, keď dosiahli historické maximá.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

spot_img

Najnovšie správy

spot_imgspot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Investičné životné poistenie – najdrahší investičný produktov vôbec?

Investičné životné poistenie predstavuje kombináciu poistenia a investovania do podielových fondov. Takáto kombinácia sporenia s poistením vás avšak vie výjsť na poplatkoch oveľa viac, ako by ste si mysleli...

Základy investovania do dlhopisov

Dlhopisy spolu s akciami patria najdôležitejšie investičné inštrumenty. Zatiaľ čo pri investovaní do akcií sa stávate akcionárom danej spoločnosti, pri dlhopisoch je vaše postavenie voči spoločnosti výrazne odlišné.

Kapitálové životné poistenie – správna dlhodobá investícia?

V jednoduchosti povedané, investori, ktorí majú záujem investovať do ETF fondov majú v podstate máte dve možnosti. Prvou je otvoriť si účet u brokera a nakupovať si ETF fondy sám, tou druhou je využiť služby špecializovanej inštitúcie, ktorá bude danú investíciu spravovať za nich.

Podielové fondy – jediná možnosť ako pravidelne investovať?

Na Slovensku využíva väčšina ľudí na pravidelné investovanie sporiace účty v bankách alebo podielové fondy. Existujú avšak aj iné možnosti ako výhodne pravidelne investovať?

Ako investuje miliardár Warren Buffett?

Warren Buffett je jedným z najúspešnejších investorov všetkých čias a zároveň jedným z najbohatších ľudí na svete. Svoje prvé akcie nakúpil už keď mal 11 rokov. Viete akým spôsobom investujte táto legenda?

Základy technickej analýzy

Technická analýza predstavuje spôsob analýzy ceny podkladového aktíva s cieľom predikcie jej budúceho vývoja ceny. Technická analýza sa zameriava čisto na cenu (graf) a historické dáta a ukazovatele.

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť