ČNB v reakcii na rastúcu infláciu zvýšila úrokovú sadzbu o 1 percentuálny bod. Až štvrtina Američanov sa obáva zhoršenia ich finančnej situácie v roku 2022

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 23.12.2021

DomovSprávyČNB v reakcii na rastúcu infláciu zvýšila úrokovú sadzbu o 1 percentuálny...

Česká národná banka dňa 22.12.2021 oznámila navýšenie dvojtýždňovej repo sadzby na 3,75 %. Došlo tak k rastu o 1 percentuálny bod. Súčasne s tým sa zvyšuje aj diskontná sadzba na 2,75 % a lombardná sadzba na 4,75 %. Pre toto rozhodnutie zdvihlo ruku 5 členov bankovej rady, pričom 2 členovia hlasovali za ponechanie sadzieb bez zmeny.

Prijaté rozhodnutie vychádza z jesennej makroekonomickej prognózy a ide o reakciu na mimoriadne inflačné tlaky z domácej ekonomiky aj zo zahraničia. Domáca inflácia v priebehu 4. štvrťroka zrýchľovala a v novembri 2021 dosiahla 6 %. V nadchádzajúcich zimných mesiacoch sa očakáva ďalší rast inflácie, ktorá by sa mala držať vysoko nad hornou hranicou tolerančného pásma 2 %. Návrat k tomuto pásmu by podľa ČNB mohol nastať na prelome roku 2022 a 2023.

Inflácia je veľká téma aj v USA. Až štvrtina Američanov sa obáva zhoršenia ich finančnej situácie v roku 2022. Podľa prieskumu spoločnosti Bankrate sa 26 % respondentov domnieva, že sa ich finančná situácia v roku 2022 zhorší. Až 42 % odhaduje, že zostane približne rovnaká. Ako hlavnú príčinu mnoho z opýtaných uvádza práve infláciu.

Podľa údajov Ministerstva práce Spojených štátov spotrebiteľské ceny v novembri vzrástli o 6,8 % oproti stavu pred 12 mesiacmi, čo je najrýchlejšie tempo od roku 1982. Od minulého novembra ceny benzínu vzrástli až o 58 % a ceny potravín za rok vzrástli približne o 6 % . Zdražili aj automobily a zvýšili sa náklady na bývanie.

Svet tiež naďalej zvierajú obavy z omikrónu a zavádzajú sa nové opatrenia. Podľa údajov amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb teraz v USA omikrón tvorí až 73 % prípadov nákazy. V súvislosti s dopadmi omikrónu tento týždeň americké ministerstvo školstva oznámilo predĺženie pauzy na splácanie študentských pôžičiek o 90 dní.

Nemecký kancelár Olaf Scholz v utorok oznámil, že pred silvestrom budú zavedené nové spoločenské opatrenia. Očkovaní ľudia sa budú môcť zhadzovať maximálne v počte 10 osôb.

Veľká Británia v utorok prisľúbila 1 miliardu libier (1,3 miliardy dolárov) podnikom, ktoré postihla nový variant Covid-19. Mnoho firiem sa s pokračujúcou pandémiou naďalej stretáva s problémami. Hrubý domáci produkt Veľkej Británie vzrástol v treťom štvrťroku o 1,1 %, čo je o niečo menej ako 1,3 %, ktoré očakávali ekonómovia v prieskume agentúry Reuters.

Podľa Moody’s by ekonomický dopad omikrónu by mohol byť horší ako dopad predchádzajúcich vĺn a do zložitej situácie by sa mohli dostať najmä rozvíjajúce sa ázijské trhy. Dopyt sa tu ešte nevrátil na úroveň pred pandémiou. Navyše panujú obavy zo sprísňovania globálnej menovej politiky a spomaľovania čínskej ekonomiky v dôsledku súčasných ťažkostí v sektore nehnuteľností.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

spot_img

Najnovšie správy

spot_imgspot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Ako investuje miliardár Warren Buffett?

Warren Buffett je jedným z najúspešnejších investorov všetkých čias a zároveň jedným z najbohatších ľudí na svete. Svoje prvé akcie nakúpil už keď mal 11 rokov. Viete akým spôsobom investujte táto legenda?

Oplatí sa investovať prostredníctvom termínovaných vkladov?

Konzervatívni investori častokrát investujú prostredníctvom termínovaných vkladov a obdobných konzervatívnych produktov. Má takéto investovanie ale zmysel?

Podielové fondy – jediná možnosť ako pravidelne investovať?

Na Slovensku využíva väčšina ľudí na pravidelné investovanie sporiace účty v bankách alebo podielové fondy. Existujú avšak aj iné možnosti ako výhodne pravidelne investovať?

Hlavné rozdiely medzi obchodovaním na burze a investovaním

Obchodovanie na burze a investovanie sú dve veľmi rozdielne činnosti. Rozdiely nájdeme ako vo využívaných nástrojoch, tak aj v dobe ich držby, páke, časovej náročnosti, či danení. Čo sa kedy oplatí viac?

Výhody a nevýhody investovania prostredníctvom ETF fondov

Investovanie prostredníctvom ETF prináša so sebou množstvo výhod, ale aj zopár nevýhod, presnejšie rizík, o ktorých by ste určite mali vedieť pred tým, ako sa rozhodnete tento investičný nástroj využiť.

Základné rozdiely medzi investovaním do akcií a ETF fondov

ETF fondy predstavuje nástroj, prostredníctvom ktorého sa dá investovať do rôznych finančných inštrumentov, akými sú napríklad aj akcie. Viete aké sú výhody a nevýhody ETF fondov oproti akciám?

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť