ČNB v reakcii na rastúcu infláciu zvýšila úrokovú sadzbu o 1 percentuálny bod. Až štvrtina Američanov sa obáva zhoršenia ich finančnej situácie v roku 2022

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 23.12.2021

Česká národná banka dňa 22.12.2021 oznámila navýšenie dvojtýždňovej repo sadzby na 3,75 %. Došlo tak k rastu o 1 percentuálny bod. Súčasne s tým sa zvyšuje aj diskontná sadzba na 2,75 % a lombardná sadzba na 4,75 %. Pre toto rozhodnutie zdvihlo ruku 5 členov bankovej rady, pričom 2 členovia hlasovali za ponechanie sadzieb bez zmeny.

Prijaté rozhodnutie vychádza z jesennej makroekonomickej prognózy a ide o reakciu na mimoriadne inflačné tlaky z domácej ekonomiky aj zo zahraničia. Domáca inflácia v priebehu 4. štvrťroka zrýchľovala a v novembri 2021 dosiahla 6 %. V nadchádzajúcich zimných mesiacoch sa očakáva ďalší rast inflácie, ktorá by sa mala držať vysoko nad hornou hranicou tolerančného pásma 2 %. Návrat k tomuto pásmu by podľa ČNB mohol nastať na prelome roku 2022 a 2023.

Inflácia je veľká téma aj v USA. Až štvrtina Američanov sa obáva zhoršenia ich finančnej situácie v roku 2022. Podľa prieskumu spoločnosti Bankrate sa 26 % respondentov domnieva, že sa ich finančná situácia v roku 2022 zhorší. Až 42 % odhaduje, že zostane približne rovnaká. Ako hlavnú príčinu mnoho z opýtaných uvádza práve infláciu.

Podľa údajov Ministerstva práce Spojených štátov spotrebiteľské ceny v novembri vzrástli o 6,8 % oproti stavu pred 12 mesiacmi, čo je najrýchlejšie tempo od roku 1982. Od minulého novembra ceny benzínu vzrástli až o 58 % a ceny potravín za rok vzrástli približne o 6 % . Zdražili aj automobily a zvýšili sa náklady na bývanie.

Svet tiež naďalej zvierajú obavy z omikrónu a zavádzajú sa nové opatrenia. Podľa údajov amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb teraz v USA omikrón tvorí až 73 % prípadov nákazy. V súvislosti s dopadmi omikrónu tento týždeň americké ministerstvo školstva oznámilo predĺženie pauzy na splácanie študentských pôžičiek o 90 dní.

Nemecký kancelár Olaf Scholz v utorok oznámil, že pred silvestrom budú zavedené nové spoločenské opatrenia. Očkovaní ľudia sa budú môcť zhadzovať maximálne v počte 10 osôb.

Veľká Británia v utorok prisľúbila 1 miliardu libier (1,3 miliardy dolárov) podnikom, ktoré postihla nový variant Covid-19. Mnoho firiem sa s pokračujúcou pandémiou naďalej stretáva s problémami. Hrubý domáci produkt Veľkej Británie vzrástol v treťom štvrťroku o 1,1 %, čo je o niečo menej ako 1,3 %, ktoré očakávali ekonómovia v prieskume agentúry Reuters.

Podľa Moody’s by ekonomický dopad omikrónu by mohol byť horší ako dopad predchádzajúcich vĺn a do zložitej situácie by sa mohli dostať najmä rozvíjajúce sa ázijské trhy. Dopyt sa tu ešte nevrátil na úroveň pred pandémiou. Navyše panujú obavy zo sprísňovania globálnej menovej politiky a spomaľovania čínskej ekonomiky v dôsledku súčasných ťažkostí v sektore nehnuteľností.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.