ČNB bude aj naďalej pokračovať vo zvyšovaní sadzieb. Čína zavádza regulácie aj na vzdelávanie.

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 30.07.2021

DomovSprávyČNB bude aj naďalej pokračovať vo zvyšovaní sadzieb. Čína zavádza regulácie aj...

Čínske úrady cez víkend oznámili, že vzdelávacie spoločnosti budú musieť byť len neziskové. Po nedávnom sprísňovanie reguláciou u čínskych technologických firiem to prirodzene vyvolalo obavu u investorov, ktorí sa húfne začali zbavovať akcií zo “zeme draka”. Tamojší akciový index CSI 300 v tomto týždni klesol až na osemmesačné dno. Veľa firiem odpísalo aj viac ako 50% svojej hodnoty. Investorom tak bolo ráznym spôsobom pripomenuté, že pri investíciách v Číne musia okrem štandardných rizík počítať aj s nevyspytateľnosťou komunistickej strany a reguláciami. To môže viesť k tomu, že zahraniční investori budú u týchto aktív požadovať výraznejší diskont, alebo znížia expozíciu.

Viceguvernér ČNB Tomáš Nidetzký v rozhovore pre Bloomberg konštatoval, že Česká národná banka by mala rýchlym tempom pokračovať vo zvyšovaní sadzieb. Inflácia podľa bankára predstavuje ďaleko väčšie riziko ako koronavírus.

Podľa prieskumu inštitútu GfK nálada medzi nemeckými spotrebiteľmi v porovnaní s minulým mesiacom zostala nezmenená. Spotrebitelia sú síce ochotní viac míňať, ale zároveň sa obávajú budúceho nárastu nakazených mutácií delta. Index Gfk, ktorý sleduje spotrebiteľskú náladu v najväčšej európskej ekonomike, teda v júli stagnoval na -0,3 bodu. Analytici dokonca predikovali nárast až na jeden bod.

Medzinárodný menový fond opäť zlepšil svoj výhľad rastu svetovej ekonomiky pre budúci rok o pol percentuálneho bodu na 4,9%. V tomto roku MMF aj naďalej verí, že globálna ekonomika posilní o 6%. Fond však varoval, že obnova ekonomiky je nerovnomerná. Predovšetkým kvôli pomalému pokrytiu očkovaním obyvateľstva v niektorých krajinách.

Stredajšie zasadnutie FEDu neprinieslo zásadné správy. Najzaujímavejším z radu vyhlásenie bolo, že sa blíži čas pre ukončenie masívnej podpory americkej ekonomiky. Tempo nákupov zostáva na 120 mld USD na mesiac. Prípadné zvyšovanie úrokových sadzieb je zatiaľ zrejme stále v nedohľadne. Riziko zvyšovanie tu síce je, ale nie je podľa Powella nijako dramatické. Chystá sa však pozorne sledovať ceny najviac pre-inflačných položiek.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

spot_img

Najnovšie správy

spot_imgspot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Ako investuje miliardár Warren Buffett?

Warren Buffett je jedným z najúspešnejších investorov všetkých čias a zároveň jedným z najbohatších ľudí na svete. Svoje prvé akcie nakúpil už keď mal 11 rokov. Viete akým spôsobom investujte táto legenda?

Podielové fondy vs. indexové ETF fondy – aké sú najnovšie trendy?

Vedeli ste, že pokiaľ máte záujem investovať prostredníctvom podielových fondov, tak máte na výber z viac ako 119 tisíc otvorených podielových fondov? Áno, tak populárne je investovanie prostredníctvom podielových fondov vo svete.

Základy investovania do dlhopisov

Dlhopisy spolu s akciami patria najdôležitejšie investičné inštrumenty. Zatiaľ čo pri investovaní do akcií sa stávate akcionárom danej spoločnosti, pri dlhopisoch je vaše postavenie voči spoločnosti výrazne odlišné.

Základné rozdiely medzi investovaním do akcií a ETF fondov

ETF fondy predstavuje nástroj, prostredníctvom ktorého sa dá investovať do rôznych finančných inštrumentov, akými sú napríklad aj akcie. Viete aké sú výhody a nevýhody ETF fondov oproti akciám?

Investičné životné poistenie – najdrahší investičný produktov vôbec?

Investičné životné poistenie predstavuje kombináciu poistenia a investovania do podielových fondov. Takáto kombinácia sporenia s poistením vás avšak vie výjsť na poplatkoch oveľa viac, ako by ste si mysleli...

Čo by ste mali vedieť o investovaní do podielových fondov

Investovanie do podielových fondov predstavuje populárny a rozšírený spôsob zhodnocovania prostriedkov, ktorý je využívaný predovšetkým bežným retailovým obyvateľstvom po celom svete.

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť