ČNB bude aj naďalej pokračovať vo zvyšovaní sadzieb. Čína zavádza regulácie aj na vzdelávanie.

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 30.07.2021

Čínske úrady cez víkend oznámili, že vzdelávacie spoločnosti budú musieť byť len neziskové. Po nedávnom sprísňovanie reguláciou u čínskych technologických firiem to prirodzene vyvolalo obavu u investorov, ktorí sa húfne začali zbavovať akcií zo “zeme draka”. Tamojší akciový index CSI 300 v tomto týždni klesol až na osemmesačné dno. Veľa firiem odpísalo aj viac ako 50% svojej hodnoty. Investorom tak bolo ráznym spôsobom pripomenuté, že pri investíciách v Číne musia okrem štandardných rizík počítať aj s nevyspytateľnosťou komunistickej strany a reguláciami. To môže viesť k tomu, že zahraniční investori budú u týchto aktív požadovať výraznejší diskont, alebo znížia expozíciu.

Viceguvernér ČNB Tomáš Nidetzký v rozhovore pre Bloomberg konštatoval, že Česká národná banka by mala rýchlym tempom pokračovať vo zvyšovaní sadzieb. Inflácia podľa bankára predstavuje ďaleko väčšie riziko ako koronavírus.

Podľa prieskumu inštitútu GfK nálada medzi nemeckými spotrebiteľmi v porovnaní s minulým mesiacom zostala nezmenená. Spotrebitelia sú síce ochotní viac míňať, ale zároveň sa obávajú budúceho nárastu nakazených mutácií delta. Index Gfk, ktorý sleduje spotrebiteľskú náladu v najväčšej európskej ekonomike, teda v júli stagnoval na -0,3 bodu. Analytici dokonca predikovali nárast až na jeden bod.

Medzinárodný menový fond opäť zlepšil svoj výhľad rastu svetovej ekonomiky pre budúci rok o pol percentuálneho bodu na 4,9%. V tomto roku MMF aj naďalej verí, že globálna ekonomika posilní o 6%. Fond však varoval, že obnova ekonomiky je nerovnomerná. Predovšetkým kvôli pomalému pokrytiu očkovaním obyvateľstva v niektorých krajinách.

Stredajšie zasadnutie FEDu neprinieslo zásadné správy. Najzaujímavejším z radu vyhlásenie bolo, že sa blíži čas pre ukončenie masívnej podpory americkej ekonomiky. Tempo nákupov zostáva na 120 mld USD na mesiac. Prípadné zvyšovanie úrokových sadzieb je zatiaľ zrejme stále v nedohľadne. Riziko zvyšovanie tu síce je, ale nie je podľa Powella nijako dramatické. Chystá sa však pozorne sledovať ceny najviac pre-inflačných položiek.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.