ČNB bude aj naďalej pokračovať vo zvyšovaní sadzieb. Čína zavádza regulácie aj na vzdelávanie.

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 30.07.2021

DomovSprávyČNB bude aj naďalej pokračovať vo zvyšovaní sadzieb. Čína zavádza regulácie aj...

Čínske úrady cez víkend oznámili, že vzdelávacie spoločnosti budú musieť byť len neziskové. Po nedávnom sprísňovanie reguláciou u čínskych technologických firiem to prirodzene vyvolalo obavu u investorov, ktorí sa húfne začali zbavovať akcií zo “zeme draka”. Tamojší akciový index CSI 300 v tomto týždni klesol až na osemmesačné dno. Veľa firiem odpísalo aj viac ako 50% svojej hodnoty. Investorom tak bolo ráznym spôsobom pripomenuté, že pri investíciách v Číne musia okrem štandardných rizík počítať aj s nevyspytateľnosťou komunistickej strany a reguláciami. To môže viesť k tomu, že zahraniční investori budú u týchto aktív požadovať výraznejší diskont, alebo znížia expozíciu.

Viceguvernér ČNB Tomáš Nidetzký v rozhovore pre Bloomberg konštatoval, že Česká národná banka by mala rýchlym tempom pokračovať vo zvyšovaní sadzieb. Inflácia podľa bankára predstavuje ďaleko väčšie riziko ako koronavírus.

Podľa prieskumu inštitútu GfK nálada medzi nemeckými spotrebiteľmi v porovnaní s minulým mesiacom zostala nezmenená. Spotrebitelia sú síce ochotní viac míňať, ale zároveň sa obávajú budúceho nárastu nakazených mutácií delta. Index Gfk, ktorý sleduje spotrebiteľskú náladu v najväčšej európskej ekonomike, teda v júli stagnoval na -0,3 bodu. Analytici dokonca predikovali nárast až na jeden bod.

Medzinárodný menový fond opäť zlepšil svoj výhľad rastu svetovej ekonomiky pre budúci rok o pol percentuálneho bodu na 4,9%. V tomto roku MMF aj naďalej verí, že globálna ekonomika posilní o 6%. Fond však varoval, že obnova ekonomiky je nerovnomerná. Predovšetkým kvôli pomalému pokrytiu očkovaním obyvateľstva v niektorých krajinách.

Stredajšie zasadnutie FEDu neprinieslo zásadné správy. Najzaujímavejším z radu vyhlásenie bolo, že sa blíži čas pre ukončenie masívnej podpory americkej ekonomiky. Tempo nákupov zostáva na 120 mld USD na mesiac. Prípadné zvyšovanie úrokových sadzieb je zatiaľ zrejme stále v nedohľadne. Riziko zvyšovanie tu síce je, ale nie je podľa Powella nijako dramatické. Chystá sa však pozorne sledovať ceny najviac pre-inflačných položiek.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

spot_img

Najnovšie správy

spot_imgspot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Čo by ste mali vedieť o investovaní do podielových fondov

Investovanie do podielových fondov predstavuje populárny a rozšírený spôsob zhodnocovania prostriedkov, ktorý je využívaný predovšetkým bežným retailovým obyvateľstvom po celom svete.

Oplatí sa investovať prostredníctvom termínovaných vkladov?

Konzervatívni investori častokrát investujú prostredníctvom termínovaných vkladov a obdobných konzervatívnych produktov. Má takéto investovanie ale zmysel?

Dá sa veriť online kalkulačkám stavebného sporenia?

Majú online kalkulačky stavebného sporenia nejakú výpovednú hodnotu, alebo sú len marketingovým ťahom stavebných sporiteľní? Rozhodli sme sa to overiť a prinášame vám detailný prehľad toho, ako vychádza stavebné sporenie v roku 2019.

Čo sa oplatí viac – obchodovať na burze alebo investovať?

Oplatí sa venovať tradingu / obchodovaniu na burze alebo radšej investovať? Túto otázku si kladie veľké množstvo ľudí a preto vám prinášame článok, ktorý vám objasní, čo sa vám vo vašej situácii oplatí viac.

Hlavné rozdiely medzi obchodovaním na burze a investovaním

Obchodovanie na burze a investovanie sú dve veľmi rozdielne činnosti. Rozdiely nájdeme ako vo využívaných nástrojoch, tak aj v dobe ich držby, páke, časovej náročnosti, či danení. Čo sa kedy oplatí viac?

Ako na obchodovanie na páku

Pákový efekt umožňuje traderovi obchodovať s vyššou sumou, akou disponuje na svojom účte. Takéto obchodovanie je pravdaže na úkor vyššieho rizika. Má avšak zmysel využívať páku? Ak áno, ako na to?

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť