ČNB, BoE a RBA neprekvapili trhy a ponechali sadzby bez zmeny. Michael Bloomberg najskôr bude kandidovať na prezidenta

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 09.11.2019

CNB, BoE a RBA neprekvapili trhy a ponechali sadzby bez zmeny. Michael Bloomberg najskor bude kandidovat na prezidenta

Pondelok

Novozélandská vláda v pondelok informovala, že súhlasí s aktualizáciou obchodnej dohody s Čínou, prostredníctvom ktorej by mal byť vývoz novozélandských výrobkov do Číny lacnejší a jednoduchší.

Podľa prezidenta dallaského Fedu Roberta Kaplana je spotreba v Spojených štátoch silná a monetárna politika Fedu sa nachádza tam, kde by mala byť.

Iránsky minister ropného priemyslu očakáva, že sa OPEC v blízkej dobe dohodne na výraznejšom znížení ťažby čierneho zlata.

Maloobchodné tržby v Austrálii zaznamenali v septembri medzimesačný pokles rastu z 0,4% na 0,2%. Analytici pritom očakávali nárast maloobchodných tržieb o 0,5%.

Utorok

Guvernér BoJ Haruhiko Kuroda v utorok opäť naznačil, že centrálna banka nebude váhať s ďalším uvoľnením svojej monetárnej politiky. Podľa Kuroda má japonská centrálna banka stále nástroje k tomuto kroku. BoJ by mala teraz predovšetkým sledovať, ako nedávne zvýšenie dane z obratu ovplyvní sentiment spotrebiteľov, dodal.

Japonský denník Nikkei informoval, že sa Čína snaží pred podpísaním prvej fázy obchodnej dohody donúti Spojené štáty, aby zrušili všetky clá, ktoré boli zavedené od leta minulého roka. Neskôr vyšlo najavo, že podpis prvej etapy dohody sa pravdepodobne uskutoční až v decembri, nie do konca novembra.

RBA na svojom novembrovom zasadnutí ponechala sadzby bez zmeny na úrovni 0,75%. Banka tiež zopakovala, že v prípade potreby uvoľní viac svoju monetárnu politiku, aby udržala hospodársky rast.

Miera nezamestnanosti na Novom Zélande sa v treťom štvrťroku zvýšila z 3,9% na 4,2%, keď konsenzus bol nastavený na 4,1%.

Streda

V stredu BoJ zverejnila zápisnicu zo svojho posledného zasadnutia, v ktorom banka uviedla, že spotreba mierne rastie. Väčšina členov bankovej rady konštatovala, že je vhodné pokračovať s uvoľňovaním monetárnej politiky. Jeden člen uviedol, že sa inflačný moment v poslednej dobe vytratil.

Štvrtok

Na štvrtkovom zasadnutí BoE bola ponechaná základná úroková sadzba na úrovni 0,75%. Dvaja členovia bankovej rady však boli pre zníženie sadzby o 25 bázických bodov. Program QE bol tiež zachovaný a banka teda bude aj naďalej pokračovať v skupovaní aktív v objeme 435 mld. GBP.

Guvernér BoE Mark Carney potom na tlačovej konferencii uviedol, že nedávna dohoda ohľadom brexitu vytvára možnosť rýchlejšieho rastu ekonomiky.

Vo štvrtok sa tiež konalo zasadnutie ČNB, na ktorom boli prítomní všetci členovia bankovej rady. Rada sa rozhodla ponechať sadzby bez zmeny a hlavná debata sa viedla o tom, či sadzby zachovať, či zvýšiť. Nakoniec pre zachovanie sadzieb hlasovalo päť členov a zvyšní dvaja členovia chceli sadzby zvýšiť z dôvodu obavy, že by sa inflácia mohla prehupnúť cez 3%. Zástancovia “on hold” však argumentovali, že už teraz je možné zaznamenať náznaky spomalenia českého priemyslu.

“Prognóza ČNB zodpovedá za dvojaký rast úrokových sadzieb, jeden v poslednom tohtoročnom štvrťroku a druhý v prvom kvartáli roku 2020 a to vždy o 25 bázických bodov”, konštatoval na tlačovej konferencii Jiří Rusnok.

Piatok

Agentúra Bloomberg v piatok informovala, že Michael Bloomberg sa aktívne pripravuje na prezidentskú kandidatúru, aj keď oficiálne svoj zámer ešte neoznámil.

Nemecký export sa v septembri oproti predchádzajúcemu mesiacu zvýšil o 1,5%. Zaznamenal tak najprudší nárast za takmer dva roky.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.