Členovia FOMC sú nejednotní ohľadom ďalšieho smerovania úrokových sadzieb. Brexit bez dohody je čím dal viac pravdepodobnejší

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 23.08.2019

Clenovia FOMC su nejednotni ohladom dalsieho smerovania urokovych sadzieb. Brexit bez dohody je cim dal viac pravdepodobnejsi

Pondelok

V pondelok nemecký minister financií Olaf Scholze oznámil, že v prípade potreby je odhodlaný vynaložiť stimulačný balík o veľkosti 50 miliárd EUR.

Bundesbanka informovala, že má obavy o nemeckú ekonomiku, aby nespadla do recesie. Podľa banky ekonomika rastie v treťom štvrťroku utlmeným tempom.

Prezident bostonského Fedu Eric Rosengren chce byť opatrný pri znižovaní sadzieb, aby nedošlo k ich prílišnému zníženiu, keď sa súčasná ekonomika nejaví jasnými problémami.

Čína zmenila pravidlá pre stanovenie základnej úrokovej sadzby, kedy banka pri určovaní LPR bude novo zohľadňovať situáciu na voľnom trhu. Opatrenia majú podnikom pomôcť znížiť náklady na výpožičky a podporiť podnikanie poznačenej oslabením domáceho dopytu a rok trvajúce obchodné vojny so Spojenými štátmi.

Jadrová inflácia v eurozóne rástla v júli o 0,9%, čo je o niečo menej v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom, kedy sa zvýšila na 1,1%.

Utorok

Spory v talianskej vláde vyvrcholili v utorok, keď taliansky premiér Giuseppe Conte v parlamente ohlásil demisiu a koaličná vláda teda skončila. Zatiaľ nie je jasné kedy a či vôbec dôjde na predčasné voľby.

PBOC znížila novú jednoročnú referenčnú sadzbu z 4,31% na 4,25%. Viceguvernér centrálnej banky Liou Kuo-čchiang novinárom oznámil, že je priestor na ďalšie znižovanie úrokových sadzieb aj povinných minimálnych rezerv bánk, ale tento priestor je obmedzený.

RBA vo svojej zápisnici z posledného zasadnutia konštatovala, že v prípade potreby uvoľní menovú politiku viac. Podľa banky sa dá očakávať, že obdobie nízkych sadzieb sa predĺži a riziká pre ekonomiku sú naklonené smerom nadol.

Streda

V stredu írska vláda odmietla začať rozhovory s britským premiérom Johnsonom o prípravách na brexit bez dohody.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová po stretnutím s britským premiérom oznámila, že chce pokračovať v tesných vzťahoch s Britániou aj po brexitu a že sa usiluje, aby nedošlo k no-deal, ale je pripravená na všetky možné scenáre.

Johnson povedal, že je pre Britániu dôležité mať dobré vzťahy s Nemeckom. Dúfa, že sa s EÚ nakoniec dohodne, ale nemôže akceptovať súčasnú dohodu.

Francúzky prezident tiež komentoval dianie okolo brexitu, keď konštatoval, že podmienky Borisa Johnsona nie sú realizovateľné.

Hlavnou stredajšou udalosťou však bol zápis z posledného zasadnutia FOMC, z ktorého vyplynulo, že sa predstavitelia americkej centrálnej banky (Fed) rozchádzajú v názoroch na júlové zníženie úrokových sadzieb. Niektorí navrhovali výraznejší pokles úrokov (o pol percentuálneho bodu), zatiaľ čo iní chceli sadzby ponechať bez zmeny.

Štvrtok

Bundesbanka vo štvrtok informovala, že nemecká ekonomika zatiaľ nepotrebuje fiškálne stimuly.

Zo zápisnice z posledného zasadnutia ECB išlo vydedukovať, že predstavitelia sa obávajú, že hospodársky rast je ešte slabšií, než sa pôvodne predpokladalo. Najlepší spôsob, ako bojovať proti spomaleniu, ponúka balík opatrení, kam patrí ďalšie zníženie úrokov či nové nákupy dlhopisov. Podľa členov bankovej rady ECB je najlepší spôsob, ako bojovať proti spomaleniu ekonomiky, balík opatrení, do ktorého možno zahrnúť zníženie úrokov či nákupmi dlhopisov. V zápise teda stálo, že “bol vyjadrený názor, že rôzne možnosti by mali byť vnímané ako balíček, teda kombinácia nástrojov so značnou komplementaritou a synergiami.”

Piatok

Čína v piatok oznámila uvalenie ďalších ciel na dovoz amerického tovaru v ročnom objeme 75 miliárd USD. Clá sa dotknú viac ako 5.000 produktov a sadzba sa bude pohybovať od 5% do 10%. Tarify by mali nadobudnúť platnosť 1 septembra.

Maloobchodné tržby v Kanade zaznamenali v júni stagnáciu o poklese  0,2% v máji. Analytici sa domnievali, že dôjde k poklesu o 0,1%.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.