Čínska ekonomika začína prekvapivo spomaľovať. Inflácia v EÚ je najvyššia za posledných 10 rokov

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 17.09.2021

DomovSprávyČínska ekonomika začína prekvapivo spomaľovať. Inflácia v EÚ je najvyššia za posledných...

Z Číny sme sa tento týždeň dočkali ďalších negatívnych fundamentov, keď maloobchodné tržby zaznamenali v auguste medziročný rast len ​​o 2,5%. Pritom sa očakávalo, že tržby vzrastú o 7%. Priemyselná výroba potom vykázala nárast o 5,3%, čo bolo pomalšie tempo ako v júli, kedy posilnila medziročne o 6,4%.

Svetová banka informovala, že už nebude vydávať správu o podnikateľskej klíme v jednotlivých krajinách (Doing Business) kvôli obvineniu zo strany Medzinárodného menového fondu ohľadom vyvíjania tlaku na zamestnancov banky, aby manipulovali s dátami v prospech niektorých štátov. Za týmto nátlakom pritom mala stáť aj samotná šéfka MMF Kristalina Georgievová.

Viceguvernér ČNB Marek Mora pre Bloomberg oznámil, že aktuálna inflácia je vyššia, než centrálna banka predikovala, a preto nevylučuje diskusiu na nadchádzajúcom zasadnutí o zvýšení základnej úrokovej sadzby o pol percentuálneho bodu.

Podľa konečných údajov Eurostatu sa inflácia v Európskej únii vyšplhala na najvyššiu hodnotu za zhruba desať rokov. V auguste teda v medziročnom porovnaní dosiahol index spotrebiteľských cien (CPI) hodnoty 3,2%. V krajinách platiacim eurom sa potom inflácia nachádza na rovných 3%, čo predstavuje nárast o 80 bázických bodov oproti júlu.

Podľa predbežných údajov maloobchodné tržby v Spojených štátoch sa po poklese o 1,8% v júni zvýšili v auguste o 0,7%, čo bol prekvapivý údaj, pretože analytici naopak predpokladalo pokles o 0,7%. Nárast tržieb bol predovšetkým vedený nákupom tovaru súvisiacim so začiatkom školského roka. Solídne čísla taktiež preukázal predaj potravín či nábytku.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

spot_img

Najnovšie správy

spot_imgspot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Dá sa veriť online kalkulačkám stavebného sporenia?

Majú online kalkulačky stavebného sporenia nejakú výpovednú hodnotu, alebo sú len marketingovým ťahom stavebných sporiteľní? Rozhodli sme sa to overiť a prinášame vám detailný prehľad toho, ako vychádza stavebné sporenie v roku 2019.

Ako na obchodovanie na páku

Pákový efekt umožňuje traderovi obchodovať s vyššou sumou, akou disponuje na svojom účte. Takéto obchodovanie je pravdaže na úkor vyššieho rizika. Má avšak zmysel využívať páku? Ak áno, ako na to?

Základy investovania do dlhopisov

Dlhopisy spolu s akciami patria najdôležitejšie investičné inštrumenty. Zatiaľ čo pri investovaní do akcií sa stávate akcionárom danej spoločnosti, pri dlhopisoch je vaše postavenie voči spoločnosti výrazne odlišné.

Výhody a nevýhody investovania prostredníctvom ETF fondov

Investovanie prostredníctvom ETF prináša so sebou množstvo výhod, ale aj zopár nevýhod, presnejšie rizík, o ktorých by ste určite mali vedieť pred tým, ako sa rozhodnete tento investičný nástroj využiť.

Čo sa oplatí viac – obchodovať na burze alebo investovať?

Oplatí sa venovať tradingu / obchodovaniu na burze alebo radšej investovať? Túto otázku si kladie veľké množstvo ľudí a preto vám prinášame článok, ktorý vám objasní, čo sa vám vo vašej situácii oplatí viac.

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť