Čínska ekonomika začína prekvapivo spomaľovať. Inflácia v EÚ je najvyššia za posledných 10 rokov

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 17.09.2021

Z Číny sme sa tento týždeň dočkali ďalších negatívnych fundamentov, keď maloobchodné tržby zaznamenali v auguste medziročný rast len ​​o 2,5%. Pritom sa očakávalo, že tržby vzrastú o 7%. Priemyselná výroba potom vykázala nárast o 5,3%, čo bolo pomalšie tempo ako v júli, kedy posilnila medziročne o 6,4%.

Svetová banka informovala, že už nebude vydávať správu o podnikateľskej klíme v jednotlivých krajinách (Doing Business) kvôli obvineniu zo strany Medzinárodného menového fondu ohľadom vyvíjania tlaku na zamestnancov banky, aby manipulovali s dátami v prospech niektorých štátov. Za týmto nátlakom pritom mala stáť aj samotná šéfka MMF Kristalina Georgievová.

Viceguvernér ČNB Marek Mora pre Bloomberg oznámil, že aktuálna inflácia je vyššia, než centrálna banka predikovala, a preto nevylučuje diskusiu na nadchádzajúcom zasadnutí o zvýšení základnej úrokovej sadzby o pol percentuálneho bodu.

Podľa konečných údajov Eurostatu sa inflácia v Európskej únii vyšplhala na najvyššiu hodnotu za zhruba desať rokov. V auguste teda v medziročnom porovnaní dosiahol index spotrebiteľských cien (CPI) hodnoty 3,2%. V krajinách platiacim eurom sa potom inflácia nachádza na rovných 3%, čo predstavuje nárast o 80 bázických bodov oproti júlu.

Podľa predbežných údajov maloobchodné tržby v Spojených štátoch sa po poklese o 1,8% v júni zvýšili v auguste o 0,7%, čo bol prekvapivý údaj, pretože analytici naopak predpokladalo pokles o 0,7%. Nárast tržieb bol predovšetkým vedený nákupom tovaru súvisiacim so začiatkom školského roka. Solídne čísla taktiež preukázal predaj potravín či nábytku.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.