Čínska ekonomika rastie rekordným rastom o 18,3%. Inflácia v USA aj EÚ začína rásť nad stanovené ciele

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 16.04.2021

Čínska ekonomika v prvý štvrťrok dosiahla rekordný medziročný rast na úrovni 18,3%. Ekonómovia však varujú, že sú čísla skreslená, keďže sa porovnávajú s obdobím, keď tamojšia ekonomika zaznamenala obrovský prepad. Čína bola v minulom roku jedinou veľkou ekonomiku, ktorá nezaznamenala v celoročnom vyjadrení pokles ekonomiky.

Podľa Eurostatu sa medziročná miera inflácie v Európskej únii v marci vyšplhala na 1,7%. V eurozóne sa potom inflácia medziročne zvýšila na 1,3%, čo bolo v súlade s odhadmi analytikov. Februárový údaj o medziročnú infláciu v eurozóne bol naopak revidovaný smerom dolu z 1,3% na 0,9.

Index spotrebiteľských cien (CPI) v Spojených štátoch vzrástol medziročne z 1,7% na 2,6%, čo je nad inflačným cieľom Fedu. Americká centrálna banka však už v minulosti oznámila, že plánuje po určitú dobu rešpektovať vyššiu infláciu a pre prípadné uťahovanie monetárnej politiky bude potrebné, aby existovali presvedčivé dôkazy, že sa ekonomika spamätala z koronavírusovej krízy a nezamestnanosť je na “zdravej” úrovni. Teda sa neočakáva, že by Fed mal v blízkej dobe pristúpiť k zvyšovaniu sadzieb či k zníženiu objemu nakupovaných aktív.

Talianska vláda schválila ďalší stimulačný balík vo výške 40 miliárd eur. Tamojšia vláda tiež aktualizovala svoj výhľad HDP pre tento rok, keď novo očakáva rast ekonomiky na 4,5% z predtým deklarovaných 6%.

Ruský rubeľ sa v tomto týždni opäť dostal pod tlak, keď americký prezident Joe Biden pomocou exekutívneho príkazu rozšíril sankcie voči Rusku. Americké finančné domy tak už nebudú môcť participovať na primárnom trhu s dlhopismi ruskej vlády denominovaných v rubľoch. Spojené štáty sa tiež rozhodli vyhostiť niekoľko ruských diplomatov a uvaliť sankcie na desiatky jednotlivcov i firiem.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok v Otázkach Václava Moravce konštatoval, že sa neobáva, že v najbližších mesiacoch dôjde k prudkému rastu cien v Českej republike. Nevylúčil však, že sa tento rok inflácia môže dostať mierne nad dvojpercentný cieľ ČNB.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.