Čínska ekonomika rastie nad očakávanie. V USA sa zhoršuje nálada

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 17.07.2020

Čína opäť rastie. HDP Číny v Q2 tohto roku vzrástli medziročne o 3,2%. Trh očakával iba 0,8%. Po prepade 6,8% v Q1 sa tak ekonomika vrátila k rastu. Hlavný podiel na zmene mali pravdepodobne vládne výdavky, súkromná spotreba naopak stále zostáva utlmená – za minulým rokom zaostáva o 11,4%. Domácnosti ťaží okrem vírusu aj na Čínu vysoká nezamestnanosť na hodnote 5,8%.

Európska politika bezo zmeny. ECB týždeň po zasadnutí podľa očakávaní ponechala nastavenie menovej politiky bez zmeny. Zachované zostali existujúce sadzby aj podporné programy. Šéfka ECB Lagardeová na konferencii vyhlásila, že zotavenie hospodárstva v Európe prebieha podľa plánu, je však zaťažené rizikami. Spomenula tiež, že na rade je teraz fiškálna politika a vyjadrila podporu aktuálne diskutovanej záchrannému plánu Európskej komisie.

Zhoršenie nálady v USA. Philadelphia Fed index (prieskum nálady medzi americkými spracovateľmi) priniesol v júli medzimesačný pokles z 27,5 na 24,1 bodu. Pozitívne firmy hodnotili stav objednávok aj podnikateľskú aktivitu ako celok. Negatívne však nazerali na šesťmesačné výhľad do budúcnosti, ktorý si vyslúžil známku iba 36 bodov z júnových 66,3 bodov. Rovnaký výhľad panoval v marci pri vypuknutí pandémie. Svoju úlohu na negatívnom výhľade tiež zohráva stálej šírenia vírusu a pravdepodobnosť opätovného uzatváranie ekonomiky v USA.

Stagnácia nezamestnanosti. V USA v týždni do 11. júla pribudlo 1,3 mil. nových žiadostí o podporu. Jedná sa o rovnaké číslo ako týždeň predtým. Trend úbytku tak prešiel vo stagnáciu.

Dobré správy. Americký maloobchod v júni medzimesačne poskočil o 7,5%. Predchádzajúci drvivý rast 18,2% nezopakoval, avšak aj tak príjemne prekvapil. Očakávanie bolo rast iba o 5%. V porovnaní s májom Američania začali nakupovať viac oblečenia, elektroniku a nábytok. Priemyselná výroba tiež prekonala očakávania, a to medzimesačnom rastom 5,4% (odhad 1,1%).

Zlé správy. Zhoršenie nálady pod očakávania odhalili nemeckej prieskumy spoločnosti ZEW. Index ekonomického sentimentu sa v Nemecku v priebehu júla znížil o 4,1 na 59,3 bodov. Výhľad nemeckej ekonomiky však zostáva totožný, čo znamená významný pokles počas Q2 a následné pozvoľné zotavovanie v druhej polovici roka.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.