Čínska ekonomika rastie nad očakávanie. V USA sa zhoršuje nálada

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 17.07.2020

DomovSprávyČínska ekonomika rastie nad očakávanie. V USA sa zhoršuje nálada

Čína opäť rastie. HDP Číny v Q2 tohto roku vzrástli medziročne o 3,2%. Trh očakával iba 0,8%. Po prepade 6,8% v Q1 sa tak ekonomika vrátila k rastu. Hlavný podiel na zmene mali pravdepodobne vládne výdavky, súkromná spotreba naopak stále zostáva utlmená – za minulým rokom zaostáva o 11,4%. Domácnosti ťaží okrem vírusu aj na Čínu vysoká nezamestnanosť na hodnote 5,8%.

Európska politika bezo zmeny. ECB týždeň po zasadnutí podľa očakávaní ponechala nastavenie menovej politiky bez zmeny. Zachované zostali existujúce sadzby aj podporné programy. Šéfka ECB Lagardeová na konferencii vyhlásila, že zotavenie hospodárstva v Európe prebieha podľa plánu, je však zaťažené rizikami. Spomenula tiež, že na rade je teraz fiškálna politika a vyjadrila podporu aktuálne diskutovanej záchrannému plánu Európskej komisie.

Zhoršenie nálady v USA. Philadelphia Fed index (prieskum nálady medzi americkými spracovateľmi) priniesol v júli medzimesačný pokles z 27,5 na 24,1 bodu. Pozitívne firmy hodnotili stav objednávok aj podnikateľskú aktivitu ako celok. Negatívne však nazerali na šesťmesačné výhľad do budúcnosti, ktorý si vyslúžil známku iba 36 bodov z júnových 66,3 bodov. Rovnaký výhľad panoval v marci pri vypuknutí pandémie. Svoju úlohu na negatívnom výhľade tiež zohráva stálej šírenia vírusu a pravdepodobnosť opätovného uzatváranie ekonomiky v USA.

Stagnácia nezamestnanosti. V USA v týždni do 11. júla pribudlo 1,3 mil. nových žiadostí o podporu. Jedná sa o rovnaké číslo ako týždeň predtým. Trend úbytku tak prešiel vo stagnáciu.

Dobré správy. Americký maloobchod v júni medzimesačne poskočil o 7,5%. Predchádzajúci drvivý rast 18,2% nezopakoval, avšak aj tak príjemne prekvapil. Očakávanie bolo rast iba o 5%. V porovnaní s májom Američania začali nakupovať viac oblečenia, elektroniku a nábytok. Priemyselná výroba tiež prekonala očakávania, a to medzimesačnom rastom 5,4% (odhad 1,1%).

Zlé správy. Zhoršenie nálady pod očakávania odhalili nemeckej prieskumy spoločnosti ZEW. Index ekonomického sentimentu sa v Nemecku v priebehu júla znížil o 4,1 na 59,3 bodov. Výhľad nemeckej ekonomiky však zostáva totožný, čo znamená významný pokles počas Q2 a následné pozvoľné zotavovanie v druhej polovici roka.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

DISCLAIMER
Aj keď bolo vynaložené maximálne úsilie na overenie presnosti týchto informácií, neberieme zodpovednosť a ani nezodpovedáme za spoliehanie sa akejkoľvek osoby na túto publikáciu alebo akékoľvek informácie, názory alebo závery obsiahnuté v tejto publikácii. Akékoľvek kroky podniknuté na základe informácií obsiahnutých v tejto publikácii sú výhradne na vaše vlastné riziko. Nezodpovedáme za žiadnu stratu alebo škodu v súvislosti s touto publikáciou. Tento článok je poskytnutý len na informačné účely a nemal by sa považovať za ponuku alebo žiadosť o ponuku na kúpu alebo predaj akýchkoľvek investícií alebo súvisiacich služieb, na ktoré sa môže obsah odkazovať.

spot_img

Najnovšie správy

spot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Kapitálové životné poistenie – správna dlhodobá investícia?

V jednoduchosti povedané, investori, ktorí majú záujem investovať do ETF fondov majú v podstate máte dve možnosti. Prvou je otvoriť si účet u brokera a nakupovať si ETF fondy sám, tou druhou je využiť služby špecializovanej inštitúcie, ktorá bude danú investíciu spravovať za nich.

Hlavné rozdiely medzi obchodovaním na burze a investovaním

Obchodovanie na burze a investovanie sú dve veľmi rozdielne činnosti. Rozdiely nájdeme ako vo využívaných nástrojoch, tak aj v dobe ich držby, páke, časovej náročnosti, či danení. Čo sa kedy oplatí viac?

Ako na obchodovanie na páku

Pákový efekt umožňuje traderovi obchodovať s vyššou sumou, akou disponuje na svojom účte. Takéto obchodovanie je pravdaže na úkor vyššieho rizika. Má avšak zmysel využívať páku? Ak áno, ako na to?

Čo sa oplatí viac – obchodovať na burze alebo investovať?

Oplatí sa venovať tradingu / obchodovaniu na burze alebo radšej investovať? Túto otázku si kladie veľké množstvo ľudí a preto vám prinášame článok, ktorý vám objasní, čo sa vám vo vašej situácii oplatí viac.

Ako investovať do ETF fondov

V jednoduchosti povedané, investori, ktorí majú záujem investovať do ETF fondov majú v podstate máte dve možnosti. Prvou je otvoriť si účet u brokera a nakupovať si ETF fondy sám, tou druhou je využiť služby špecializovanej inštitúcie, ktorá bude danú investíciu spravovať za nich.

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť