Česká vláda uvažuje o rozdelení ČEZu. Bude Tesla odkupovať akcie?

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 20.05.2022

DomovSprávyČeská vláda uvažuje o rozdelení ČEZu. Bude Tesla odkupovať akcie?

Zo záverečného zhrnutia po rokovaní ministrov krajín skupiny G7 vyplynulo, že klimatický fond poskytne v roku 2023 chudobným krajinám 100 miliárd USD na investície do obnoviteľných zdrojov. Ministri financií sa tiež dohodli, že v rámci plnenia klimatických cieľov a spevnenia odolnosti energetických a poľnohospodárskych sektorov ponechajú trhy otvorené. Niektoré štáty totiž už z obáv potravinovej krízy obmedzili vývoz svojich kľúčových komodít.

Čína začala rokovania s Ruskom o odkúpení zľavnenej ropy a chce tak doplniť svoje strategické rezervy za zvýhodnenú cenu. Ruská ropa sa totiž momentálne obchoduje za približne o tretinu nižšej ceny oproti severomorskej rope Brent. Od nákupu zľavnenej ropy si Čína sľubuje zníženie tlaku na rast domácej inflácie.

Výrobné ceny v Nemecku za apríl zaznamenali medziročný rekordný nárast o 33,5 %. Za takto neuveriteľným nárastom predovšetkým stojí razantné zdraženie energie. Podľa nemeckého štatistického úradu sa jedná o najvýraznejší cenový skok od roku 1949. V porovnaní s tohtoročným marcom výrobné ceny zaznamenali nárast o 2,8 %. Zvyčajne sa nárast výrobných cien s miernym oneskorením tiež premietne do cien pre spotrebiteľov.

Vláda uvažuje o reštrukturalizácii pološtátneho energetického konglomerátu ČEZ. Cieľom je, aby štát získal väčšiu kontrolu nad cenami energií. O rozdelení spoločnosti ČEZ už polemizovala aj vláda Andreja Babiša. K realizácii plánu ale nedošlo. Panovali obavy, že by to mohlo byť nevýhodné pre minoritných akcionárov.

„Nemôžem poprieť, že o reštrukturalizácii ČEZ uvažujeme. Ale ešte to si vyžaduje dôkladnejšie analýzy. Áno, ide o jednu z možností, ako postupovať ďalej. Ale nechcem a nemôžem ísť do podrobností.”
Petr Fiala – premiér SR

Miliardár Leo Koguan, ktorý tvrdí, že je tretím najväčším individuálnym akcionárom Tesly, vyzýva automobilku, aby oznámila spätný odkup akcií vo výške 15 miliárd USD. Dôvodom má byť klesajúca cena akcií spoločnosti.

Vtweetuadresovanom Martinovi Viechovi (riaditeľ pre vzťahy s investormi Tesly) Koguan uviedol, že spoločnosť by mala okamžite oznámiť plán odkúpenia akcií vo výške 5 miliárd USD tento rok a 10 miliárd USD v budúcom roku. Tesla by podľa neho na financovanie spätného odkúpenia mala použiť svoje voľné peňažné toky. Existujúce hotovostné rezervy vo výške 18 miliárd USD by to vraj nemalo ovplyvniť.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

spot_img

Najnovšie správy

spot_imgspot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Čo by ste mali vedieť o investovaní do podielových fondov

Investovanie do podielových fondov predstavuje populárny a rozšírený spôsob zhodnocovania prostriedkov, ktorý je využívaný predovšetkým bežným retailovým obyvateľstvom po celom svete.

Oplatí sa investovať prostredníctvom termínovaných vkladov?

Konzervatívni investori častokrát investujú prostredníctvom termínovaných vkladov a obdobných konzervatívnych produktov. Má takéto investovanie ale zmysel?

Výhody a nevýhody investovania prostredníctvom ETF fondov

Investovanie prostredníctvom ETF prináša so sebou množstvo výhod, ale aj zopár nevýhod, presnejšie rizík, o ktorých by ste určite mali vedieť pred tým, ako sa rozhodnete tento investičný nástroj využiť.

Ako na obchodovanie na páku

Pákový efekt umožňuje traderovi obchodovať s vyššou sumou, akou disponuje na svojom účte. Takéto obchodovanie je pravdaže na úkor vyššieho rizika. Má avšak zmysel využívať páku? Ak áno, ako na to?

Hlavné rozdiely medzi obchodovaním na burze a investovaním

Obchodovanie na burze a investovanie sú dve veľmi rozdielne činnosti. Rozdiely nájdeme ako vo využívaných nástrojoch, tak aj v dobe ich držby, páke, časovej náročnosti, či danení. Čo sa kedy oplatí viac?

Akým spôsobom sa dá investovať do ETF fondov

V jednoduchosti povedané, investori, ktorí majú záujem investovať do ETF fondov majú v podstate máte dve možnosti. Prvou je otvoriť si účet u brokera a nakupovať si ETF fondy sám, tou druhou je využiť služby špecializovanej inštitúcie, ktorá bude danú investíciu spravovať za nich.

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť