Česká vláda uvažuje o rozdelení ČEZu. Bude Tesla odkupovať akcie?

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 20.05.2022

DomovSprávyČeská vláda uvažuje o rozdelení ČEZu. Bude Tesla odkupovať akcie?

Zo záverečného zhrnutia po rokovaní ministrov krajín skupiny G7 vyplynulo, že klimatický fond poskytne v roku 2023 chudobným krajinám 100 miliárd USD na investície do obnoviteľných zdrojov. Ministri financií sa tiež dohodli, že v rámci plnenia klimatických cieľov a spevnenia odolnosti energetických a poľnohospodárskych sektorov ponechajú trhy otvorené. Niektoré štáty totiž už z obáv potravinovej krízy obmedzili vývoz svojich kľúčových komodít.

Čína začala rokovania s Ruskom o odkúpení zľavnenej ropy a chce tak doplniť svoje strategické rezervy za zvýhodnenú cenu. Ruská ropa sa totiž momentálne obchoduje za približne o tretinu nižšej ceny oproti severomorskej rope Brent. Od nákupu zľavnenej ropy si Čína sľubuje zníženie tlaku na rast domácej inflácie.

Výrobné ceny v Nemecku za apríl zaznamenali medziročný rekordný nárast o 33,5 %. Za takto neuveriteľným nárastom predovšetkým stojí razantné zdraženie energie. Podľa nemeckého štatistického úradu sa jedná o najvýraznejší cenový skok od roku 1949. V porovnaní s tohtoročným marcom výrobné ceny zaznamenali nárast o 2,8 %. Zvyčajne sa nárast výrobných cien s miernym oneskorením tiež premietne do cien pre spotrebiteľov.

Vláda uvažuje o reštrukturalizácii pološtátneho energetického konglomerátu ČEZ. Cieľom je, aby štát získal väčšiu kontrolu nad cenami energií. O rozdelení spoločnosti ČEZ už polemizovala aj vláda Andreja Babiša. K realizácii plánu ale nedošlo. Panovali obavy, že by to mohlo byť nevýhodné pre minoritných akcionárov.

„Nemôžem poprieť, že o reštrukturalizácii ČEZ uvažujeme. Ale ešte to si vyžaduje dôkladnejšie analýzy. Áno, ide o jednu z možností, ako postupovať ďalej. Ale nechcem a nemôžem ísť do podrobností.”
Petr Fiala – premiér SR

Miliardár Leo Koguan, ktorý tvrdí, že je tretím najväčším individuálnym akcionárom Tesly, vyzýva automobilku, aby oznámila spätný odkup akcií vo výške 15 miliárd USD. Dôvodom má byť klesajúca cena akcií spoločnosti.

Vtweetuadresovanom Martinovi Viechovi (riaditeľ pre vzťahy s investormi Tesly) Koguan uviedol, že spoločnosť by mala okamžite oznámiť plán odkúpenia akcií vo výške 5 miliárd USD tento rok a 10 miliárd USD v budúcom roku. Tesla by podľa neho na financovanie spätného odkúpenia mala použiť svoje voľné peňažné toky. Existujúce hotovostné rezervy vo výške 18 miliárd USD by to vraj nemalo ovplyvniť.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

DISCLAIMER
Aj keď bolo vynaložené maximálne úsilie na overenie presnosti týchto informácií, neberieme zodpovednosť a ani nezodpovedáme za spoliehanie sa akejkoľvek osoby na túto publikáciu alebo akékoľvek informácie, názory alebo závery obsiahnuté v tejto publikácii. Akékoľvek kroky podniknuté na základe informácií obsiahnutých v tejto publikácii sú výhradne na vaše vlastné riziko. Nezodpovedáme za žiadnu stratu alebo škodu v súvislosti s touto publikáciou. Tento článok je poskytnutý len na informačné účely a nemal by sa považovať za ponuku alebo žiadosť o ponuku na kúpu alebo predaj akýchkoľvek investícií alebo súvisiacich služieb, na ktoré sa môže obsah odkazovať.

spot_img

Najnovšie správy

spot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Základy investovania do dlhopisov

Dlhopisy spolu s akciami patria najdôležitejšie investičné inštrumenty. Zatiaľ čo pri investovaní do akcií sa stávate akcionárom danej spoločnosti, pri dlhopisoch je vaše postavenie voči spoločnosti výrazne odlišné.

Investičné životné poistenie – najdrahší investičný produktov vôbec?

Investičné životné poistenie predstavuje kombináciu poistenia a investovania do podielových fondov. Takáto kombinácia sporenia s poistením vás avšak vie výjsť na poplatkoch oveľa viac, ako by ste si mysleli...

Ako investovať do ETF fondov

V jednoduchosti povedané, investori, ktorí majú záujem investovať do ETF fondov majú v podstate máte dve možnosti. Prvou je otvoriť si účet u brokera a nakupovať si ETF fondy sám, tou druhou je využiť služby špecializovanej inštitúcie, ktorá bude danú investíciu spravovať za nich.

Hlavné rozdiely medzi obchodovaním na burze a investovaním

Obchodovanie na burze a investovanie sú dve veľmi rozdielne činnosti. Rozdiely nájdeme ako vo využívaných nástrojoch, tak aj v dobe ich držby, páke, časovej náročnosti, či danení. Čo sa kedy oplatí viac?

Základy technickej analýzy

Technická analýza predstavuje spôsob analýzy ceny podkladového aktíva s cieľom predikcie jej budúceho vývoja ceny. Technická analýza sa zameriava čisto na cenu (graf) a historické dáta a ukazovatele.

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť