Ceny nielen ojazdených áut v USA spomaľujú. Žiadosti o podporu opätovne klesajú k významnej hranici

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 13.08.2021

Inflácia v Česku zrýchľuje. Rovnako ako je tomu u ďalších európskych krajín, aj v Česku sa začala inflácia výrazne zvyšovať. Júlové číslo prekvapilo trhy aj centrálnu banku. Medziročne inflácia vyskočila na 3,4% a jadrová dokonca na 3,8%. Ide o najvyššie hodnoty za posledných štrnásť a pol roka.

Ceny nielen ojazdených áut v USA spomaľujú. Index spotrebiteľských cien CPI v USA vykázal medziročný rast o 5,4%. V medzimesačnom porovnaní rástol v súlade s odhadmi o 0,5% oproti júnovému skoku o 0,9%. Dôležitou položkou sú ceny ojazdených áut, ktoré rástli len o 0,2% oproti skoku 10% v júni. To je pre akciové trhy dobrá správa, keďže nepotvrdzuje obavy z ďalšieho zrýchľovania rastu cien. Pozitívny výhľad však narušila výrobná inflácia (PPI), kde medzimesačne vzrástli ceny o 1% a prekonali očakávaných 0,5%.

Čína sa opäť uzatvára. Čínske úrady sa rozhodli kvôli hrozbe šírenia koronavírusu zastaviť chod jedného z kľúčových prístavných terminálov. Ide o tretí najvyťaženejší prístavný terminál na svete, ktorý je kľúčový pre dodávky do Európy a Severnej Ameriky.

Žiadosti o podporu (opäť) klesajú. Počet nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti minulý týždeň opäť poklesol a dostal sa na 375 tisíc. V ďalších týždňoch by sa dáta mohli dostať pod hranicu 300 tisíc, ktorá je braná ako hranica silného trhu práce.

Trh práce v SR sa prehrieva. Júlová nezamestnanosti predstavovala 3,7%. V Česku je najvyšší počet voľných pracovných miest, a to viac ako 358 tisíc. Tento údaj prekonáva pred korona-krízové ​​maximum, keď počet neobsadených miest bol necelých 352 tisíc.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.