Home Správy Ceny energií v EÚ poklesli. V srpnu pribudlo v USA 315 tis. pracovných miest

Ceny energií v EÚ poklesli. V srpnu pribudlo v USA 315 tis. pracovných miest

0
Ceny energií v EÚ poklesli. V srpnu pribudlo v USA 315 tis. pracovných miest

This content has been archived. It may no longer be relevant

Trh práce vytvoril v USA v auguste 315 000 pracovných miest. Ide o pozitívnu správu pre americkú ekonomiku a o skvelý výsledok 20 po sebe nasledujúcich mesiacov trvalého rastu. Na druhú stranu ale pokles ekonomického výkonu a pretrvávajúce vyššie ceny takmer všetkého naznačujú menej ružový obrázok. Je teda otázkou, ako dlho bude ešte rásť pokračovať.

Európske ceny energií sa prepadli v reakcii na snahy EÚ znížiť možné dopady hroziacej energetickej krízy. Ceny elektriny v Nemecku na budúci rok sa usadila o 20 % nižšie a holandský zemný plyn klesol až o 11 %. Oba benchmarkové kontrakty klesli po tom, čo minulý týždeň rekordne vzrástli. Európska únia sa pripravuje na krátkodobú intervenciu, ktorá má zamedziť rastúcim nákladom na energie. Medzitým sa zásobníky v regióne rýchlo plnia, čo zvyšuje šanca, že Európa prečká zimu s dostatkom zásob.

Libra zaznamenala najväčší mesačný prepad voči doláru od roku 2016. Obavy z vyhliadok britskej ekonomiky viedli v auguste k poklesu libry o zhruba 5 % voči americkému doláru. Naposledy sa libra voči doláru takto výrazne prepadla v októbri 2016 po hlasovaní o Brexite. Sterling vo štvrtok ráno opäť klesol a na menových trhoch klesol pod 1,16 USD. Investičná banka Goldman Sachs tento týždeň varovala, že Spojené kráľovstvo môže zostať v recesii až do roku 2024.

„Naše ekonomické vyhliadky nevyzerajú v porovnaní so zvyškom sveta nijako zvlášť dobre,”
Laura Lambie, senior investičná riaditeľka spoločnosti Investec

Aktivita indického spracovateľského sektora v auguste vykázala druhé najsilnejšie zlepšenie prevádzkových podmienok za deväť mesiacov. To signalizuje pokračujúcu ekonomickú dynamiku a silnú podnikateľskú dôveru. Sezónne upravený index nákupných manažérov (S&P Global India Manufacturing Purchasing Managers Index (PMI)) sa oproti júlovej hodnote 56,4 zmenil len málo. V auguste vykázal 56,2. K objemom výroby prispelo aj zrýchlenie exportu a optimistické projekcie pre výhľad do ďalšieho roka. Firmy boli najoptimistickejšie za posledných šesť rokov.

Akcie NVIDIA klesli po tom, čo americká vláda obmedzila predaj čipov do Číny. Americká vláda 26. augusta informovala o novej licenčnej požiadavke pre budúci vývoz do Číny (vrátane Hongkongu). Cieľom je znížiť riziko, že by produkty mohli byť použité čínskou armádou. Spoločnosť očakáva, že by na ušlých tržbách v Číne v tomto štvrťroku mohla stratiť 400 miliónov dolárov. Nové pravidlo platí aj pre predaj do Ruska. Spoločnosť NVIDIA však uviedla, že v Rusku aktuálne nemá odberateľov.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.