Ceny energií v EÚ poklesli. V srpnu pribudlo v USA 315 tis. pracovných miest

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 02.09.2022

DomovSprávyCeny energií v EÚ poklesli. V srpnu pribudlo v USA 315 tis....

Trh práce vytvoril v USA v auguste 315 000 pracovných miest. Ide o pozitívnu správu pre americkú ekonomiku a o skvelý výsledok 20 po sebe nasledujúcich mesiacov trvalého rastu. Na druhú stranu ale pokles ekonomického výkonu a pretrvávajúce vyššie ceny takmer všetkého naznačujú menej ružový obrázok. Je teda otázkou, ako dlho bude ešte rásť pokračovať.

Európske ceny energií sa prepadli v reakcii na snahy EÚ znížiť možné dopady hroziacej energetickej krízy. Ceny elektriny v Nemecku na budúci rok sa usadila o 20 % nižšie a holandský zemný plyn klesol až o 11 %. Oba benchmarkové kontrakty klesli po tom, čo minulý týždeň rekordne vzrástli. Európska únia sa pripravuje na krátkodobú intervenciu, ktorá má zamedziť rastúcim nákladom na energie. Medzitým sa zásobníky v regióne rýchlo plnia, čo zvyšuje šanca, že Európa prečká zimu s dostatkom zásob.

Libra zaznamenala najväčší mesačný prepad voči doláru od roku 2016. Obavy z vyhliadok britskej ekonomiky viedli v auguste k poklesu libry o zhruba 5 % voči americkému doláru. Naposledy sa libra voči doláru takto výrazne prepadla v októbri 2016 po hlasovaní o Brexite. Sterling vo štvrtok ráno opäť klesol a na menových trhoch klesol pod 1,16 USD. Investičná banka Goldman Sachs tento týždeň varovala, že Spojené kráľovstvo môže zostať v recesii až do roku 2024.

„Naše ekonomické vyhliadky nevyzerajú v porovnaní so zvyškom sveta nijako zvlášť dobre,”
Laura Lambie, senior investičná riaditeľka spoločnosti Investec

Aktivita indického spracovateľského sektora v auguste vykázala druhé najsilnejšie zlepšenie prevádzkových podmienok za deväť mesiacov. To signalizuje pokračujúcu ekonomickú dynamiku a silnú podnikateľskú dôveru. Sezónne upravený index nákupných manažérov (S&P Global India Manufacturing Purchasing Managers Index (PMI)) sa oproti júlovej hodnote 56,4 zmenil len málo. V auguste vykázal 56,2. K objemom výroby prispelo aj zrýchlenie exportu a optimistické projekcie pre výhľad do ďalšieho roka. Firmy boli najoptimistickejšie za posledných šesť rokov.

Akcie NVIDIA klesli po tom, čo americká vláda obmedzila predaj čipov do Číny. Americká vláda 26. augusta informovala o novej licenčnej požiadavke pre budúci vývoz do Číny (vrátane Hongkongu). Cieľom je znížiť riziko, že by produkty mohli byť použité čínskou armádou. Spoločnosť očakáva, že by na ušlých tržbách v Číne v tomto štvrťroku mohla stratiť 400 miliónov dolárov. Nové pravidlo platí aj pre predaj do Ruska. Spoločnosť NVIDIA však uviedla, že v Rusku aktuálne nemá odberateľov.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

DISCLAIMER
Aj keď bolo vynaložené maximálne úsilie na overenie presnosti týchto informácií, neberieme zodpovednosť a ani nezodpovedáme za spoliehanie sa akejkoľvek osoby na túto publikáciu alebo akékoľvek informácie, názory alebo závery obsiahnuté v tejto publikácii. Akékoľvek kroky podniknuté na základe informácií obsiahnutých v tejto publikácii sú výhradne na vaše vlastné riziko. Nezodpovedáme za žiadnu stratu alebo škodu v súvislosti s touto publikáciou. Tento článok je poskytnutý len na informačné účely a nemal by sa považovať za ponuku alebo žiadosť o ponuku na kúpu alebo predaj akýchkoľvek investícií alebo súvisiacich služieb, na ktoré sa môže obsah odkazovať.

spot_img

Najnovšie správy

spot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Obchodovanie na burze a psychika

Obchodníci dávajú veľký význam stratégii, money managementu, risk managementu, vstupom či výstupom. Najdôležitejším aspektom obchodovania je avšak psychika. Viete ktoré emócie potrebujete zvládnuť?

Čo sa oplatí viac – obchodovať na burze alebo investovať?

Oplatí sa venovať tradingu / obchodovaniu na burze alebo radšej investovať? Túto otázku si kladie veľké množstvo ľudí a preto vám prinášame článok, ktorý vám objasní, čo sa vám vo vašej situácii oplatí viac.

Stavebné sporenie – dá sa veriť online kalkulačkám?

Majú online kalkulačky stavebného sporenia nejakú výpovednú hodnotu, alebo sú len marketingovým ťahom stavebných sporiteľní? Rozhodli sme sa to overiť a prinášame vám detailný prehľad toho, ako vychádza stavebné sporenie v roku 2019.

Základy investovania do dlhopisov

Dlhopisy spolu s akciami patria najdôležitejšie investičné inštrumenty. Zatiaľ čo pri investovaní do akcií sa stávate akcionárom danej spoločnosti, pri dlhopisoch je vaše postavenie voči spoločnosti výrazne odlišné.

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť