Briti začínajú ako prví očkovať proti koronavírusu. Vývoj ekonomiky USA je dobrý, hovorí Powell

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 04.12.2020

DomovSprávyBriti začínajú ako prví očkovať proti koronavírusu. Vývoj ekonomiky USA je dobrý,...

Tento týždeň dorazili dobré fundamentálne správy z Číny, keď čínsky štatistický úrad zverejnil, že aktivita v tamojších továrňach v novembri vzrástla najviac za tri roky. Spracovateľský sektor sa dokonca už nachádza nad úrovňou pred príchodom koronavírusu. Index nákupných manažérov (PMI) teda v novembri vzrástol z októbrových 51,4 bodu na 52,1 bodu.

Turecká ekonomika tak trochu prekvapivo po veľkom prepade prekvapivo vykázala v treťom štvrťroku silný rast 15,6%, čo bolo nad odhadmi analytikov, ktorí predpovedali rast iba o 4,8%. V medziročnom porovnaní ekonomika vzrástla o 6,7%.

Naopak podľa spresnených údajov ČSÚ česká ekonomika v treťom štvrťroku vykázala medziročný pokles o 5%. Medzikvartálne však HDP zaznamenal rast 6,9%.

Miera nezamestnanosti v Nemecku v novembri klesla o desať bázických bodov na 5,9%. V najväčšej európskej ekonomike bolo evidovaných v minulom mesiaci 2,699 milióna nezamestnaných. Pomerne nízka miera nezamestnanosti sa v Nemecku “držia” hlavne vďaka tzv. kurzarbeitu.

Guvernér Fedu Jerome Powell si pred bankovým výborom Senátu pochvaľoval aktuálny vývoj tamojšej ekonomiky. Avšak naznačil, že stále bude potrebné fiškálne pomoc, keďže v krátkodobom až strednodobom období sú riziká naklonená smerom nahor a výhľad aj naďalej zostáva veľmi neistý. Powell tiež uistil senátorov, že Fed ponechá svoje stimulačné programy.

Počet nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti v Spojených štátoch kleslo v porovnaní s predchádzajúcim údajom z 787 tisíc žiadostí na 712 tisíc žiadostí. Jedná sa teda o siedmy týždeň poklesov v rade.

Podľa záznamu z tzv. Béžovej knihy, ktorú zverejňuje Fed, vyplynulo, že hospodárska aktivita v niekoľkých regiónoch bola ovplyvnená rastom počtu nakazených covidom.

Podľa prieskumu IHS Markit aktivita v podnikateľskom sektora v eurozóne v novembri zaznamenala razantný prepad, ktorý je spojený s druhou vlnou pandémie. Index, ktorý túto aktivitu meria, sa znížil z októbrových 50 bodov na 45,3 bodu. Avšak je potrebné dodať, že pokles bol miernejší, než predpovedali analytici (45,1 bodu).

Vo štvrtkovej obchodnej seanse ropa zaznamenala pomerne prudký prepad, keďže sa členovia OPEC + dohodli na miernom zvýšení súčasnej produkcie. Kým sa očakávalo, že súčasné kvóty zostanú predĺžené najmenej o tri mesiace.

Britská vláda oznámila, že ako prvá na svete schválila používanie vakcíny proti covidu od farmaceutických spoločností Pfizer a BioNTech. S očkovaním by sa mohlo začať už budúci týždeň.

Podľa zverejnených dát z Eurostatu nezamestnanosť v Európskej únii v októbri zotrvala nezmenená na 7,6%. Slovensko má už tradične najnižšiu nezamestnanosť v EÚ na úrovni 2,9%. V krajinách platiacim eurom naopak nezamestnanosť mierne klesla zo septembrových 8,5% na 8,4%.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

spot_img

Najnovšie správy

spot_imgspot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Obchodovanie na burze a psychika

Obchodníci dávajú veľký význam stratégii, money managementu, risk managementu, vstupom či výstupom. Najdôležitejším aspektom obchodovania je avšak psychika. Viete ktoré emócie potrebujete zvládnuť?

Investičné životné poistenie – najdrahší investičný produktov vôbec?

Investičné životné poistenie predstavuje kombináciu poistenia a investovania do podielových fondov. Takáto kombinácia sporenia s poistením vás avšak vie výjsť na poplatkoch oveľa viac, ako by ste si mysleli...

Základy technickej analýzy

Technická analýza predstavuje spôsob analýzy ceny podkladového aktíva s cieľom predikcie jej budúceho vývoja ceny. Technická analýza sa zameriava čisto na cenu (graf) a historické dáta a ukazovatele.

Ako investuje miliardár Warren Buffett?

Warren Buffett je jedným z najúspešnejších investorov všetkých čias a zároveň jedným z najbohatších ľudí na svete. Svoje prvé akcie nakúpil už keď mal 11 rokov. Viete akým spôsobom investujte táto legenda?

Základy investovania do dlhopisov

Dlhopisy spolu s akciami patria najdôležitejšie investičné inštrumenty. Zatiaľ čo pri investovaní do akcií sa stávate akcionárom danej spoločnosti, pri dlhopisoch je vaše postavenie voči spoločnosti výrazne odlišné.

Základné rozdiely medzi investovaním do akcií a ETF fondov

ETF fondy predstavuje nástroj, prostredníctvom ktorého sa dá investovať do rôznych finančných inštrumentov, akými sú napríklad aj akcie. Viete aké sú výhody a nevýhody ETF fondov oproti akciám?

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť