Turecká centrálna banka (TCMB) opäť prekvapila finančné trhy. Základnú úrokovú sadzbu znížila o jeden percentuálny bod na 13% a to napriek inflácii, ktorá sa blíži 80%. Turecká libra reagovala na krok centrálnej banky prudkým oslabením a voči americkému doláru sa dostala na nové historické minimá.

Medziročná miera inflácie v eurozóne vystúpila na ďalší rekord. V júli sa dostala na 8,9 %. V Európskej únii sa index spotrebiteľských cien vyšplhal z júnových 9,6 % na 9,8 %. Za razantným rastom inflácie stoja najmä vysoké ceny energií.

Inflácia vo Veľkej Británii v júli vzrástla na 10,1 %. Ide o najvyššiu úroveň od februára 1982. Ekonómovia pritom predikovali, že miera inflácie zaznamená miernejší rast na 9,8 %.

„Dostať infláciu pod kontrolu je mojou hlavnou prioritou. Prijímame opatrenia prostredníctvom silnej a nezávislej menovej politiky, zodpovedných daňových a výdavkových rozhodnutí a reforiem na podporu produktivity a rastu.“ Nadhim Zahawi, britský minister financií

Cena elektriny na burze European Energy Exchange (EEX) v Lipsku prvýkrát v histórii presiahla hranicu 500 eur za megawatthodinu. Za posledný rok cena elektriny zaznamenala nárast o približne 500 % v dôsledku redukcie dodávok plynu z Ruska.

Čínska centrálna banka sa rozhodla znížiť dôležité úrokové sadzby. Ide o reakciu na najnovšie ekonomické dáta, ktoré nie sú príliš povzbudivé. Cieľom je podporenie dopytu. Ekonómovia očakávajú, že kvôli politike nulovej tolerancie covidu rast čínskej ekonomiky v tomto roku prvýkrát od roku 2015 nenaplní stanovený cieľ vlády. Ten sa pohybuje okolo 5,5%.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.