Británia má najvyššiu infláciu od roku 1982. Index spotrebiteľských cien v EÚ na 9,8 %

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 19.08.2022

DomovSprávyBritánia má najvyššiu infláciu od roku 1982. Index spotrebiteľských cien v EÚ...

Turecká centrálna banka (TCMB) opäť prekvapila finančné trhy. Základnú úrokovú sadzbu znížila o jeden percentuálny bod na 13% a to napriek inflácii, ktorá sa blíži 80%. Turecká libra reagovala na krok centrálnej banky prudkým oslabením a voči americkému doláru sa dostala na nové historické minimá.

Medziročná miera inflácie v eurozóne vystúpila na ďalší rekord. V júli sa dostala na 8,9 %. V Európskej únii sa index spotrebiteľských cien vyšplhal z júnových 9,6 % na 9,8 %. Za razantným rastom inflácie stoja najmä vysoké ceny energií.

Inflácia vo Veľkej Británii v júli vzrástla na 10,1 %. Ide o najvyššiu úroveň od februára 1982. Ekonómovia pritom predikovali, že miera inflácie zaznamená miernejší rast na 9,8 %.

„Dostať infláciu pod kontrolu je mojou hlavnou prioritou. Prijímame opatrenia prostredníctvom silnej a nezávislej menovej politiky, zodpovedných daňových a výdavkových rozhodnutí a reforiem na podporu produktivity a rastu.“ Nadhim Zahawi, britský minister financií

Cena elektriny na burze European Energy Exchange (EEX) v Lipsku prvýkrát v histórii presiahla hranicu 500 eur za megawatthodinu. Za posledný rok cena elektriny zaznamenala nárast o približne 500 % v dôsledku redukcie dodávok plynu z Ruska.

Čínska centrálna banka sa rozhodla znížiť dôležité úrokové sadzby. Ide o reakciu na najnovšie ekonomické dáta, ktoré nie sú príliš povzbudivé. Cieľom je podporenie dopytu. Ekonómovia očakávajú, že kvôli politike nulovej tolerancie covidu rast čínskej ekonomiky v tomto roku prvýkrát od roku 2015 nenaplní stanovený cieľ vlády. Ten sa pohybuje okolo 5,5%.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

DISCLAIMER
Aj keď bolo vynaložené maximálne úsilie na overenie presnosti týchto informácií, neberieme zodpovednosť a ani nezodpovedáme za spoliehanie sa akejkoľvek osoby na túto publikáciu alebo akékoľvek informácie, názory alebo závery obsiahnuté v tejto publikácii. Akékoľvek kroky podniknuté na základe informácií obsiahnutých v tejto publikácii sú výhradne na vaše vlastné riziko. Nezodpovedáme za žiadnu stratu alebo škodu v súvislosti s touto publikáciou. Tento článok je poskytnutý len na informačné účely a nemal by sa považovať za ponuku alebo žiadosť o ponuku na kúpu alebo predaj akýchkoľvek investícií alebo súvisiacich služieb, na ktoré sa môže obsah odkazovať.

spot_img

Najnovšie správy

spot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Čo sa oplatí viac – obchodovať na burze alebo investovať?

Oplatí sa venovať tradingu / obchodovaniu na burze alebo radšej investovať? Túto otázku si kladie veľké množstvo ľudí a preto vám prinášame článok, ktorý vám objasní, čo sa vám vo vašej situácii oplatí viac.

Základy investovania do dlhopisov

Dlhopisy spolu s akciami patria najdôležitejšie investičné inštrumenty. Zatiaľ čo pri investovaní do akcií sa stávate akcionárom danej spoločnosti, pri dlhopisoch je vaše postavenie voči spoločnosti výrazne odlišné.

Základné rozdiely medzi investovaním do akcií a ETF fondov

ETF fondy predstavuje nástroj, prostredníctvom ktorého sa dá investovať do rôznych finančných inštrumentov, akými sú napríklad aj akcie. Viete aké sú výhody a nevýhody ETF fondov oproti akciám?

Ako investuje miliardár Warren Buffett?

Warren Buffett je jedným z najúspešnejších investorov všetkých čias a zároveň jedným z najbohatších ľudí na svete. Svoje prvé akcie nakúpil už keď mal 11 rokov. Viete akým spôsobom investujte táto legenda?

Čo by ste mali vedieť o investovaní do podielových fondov

Investovanie do podielových fondov predstavuje populárny a rozšírený spôsob zhodnocovania prostriedkov, ktorý je využívaný predovšetkým bežným retailovým obyvateľstvom po celom svete.

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť