Británia má najvyššiu infláciu od roku 1982. Index spotrebiteľských cien v EÚ na 9,8 %

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 19.08.2022

DomovSprávyBritánia má najvyššiu infláciu od roku 1982. Index spotrebiteľských cien v EÚ...

Turecká centrálna banka (TCMB) opäť prekvapila finančné trhy. Základnú úrokovú sadzbu znížila o jeden percentuálny bod na 13% a to napriek inflácii, ktorá sa blíži 80%. Turecká libra reagovala na krok centrálnej banky prudkým oslabením a voči americkému doláru sa dostala na nové historické minimá.

Medziročná miera inflácie v eurozóne vystúpila na ďalší rekord. V júli sa dostala na 8,9 %. V Európskej únii sa index spotrebiteľských cien vyšplhal z júnových 9,6 % na 9,8 %. Za razantným rastom inflácie stoja najmä vysoké ceny energií.

Inflácia vo Veľkej Británii v júli vzrástla na 10,1 %. Ide o najvyššiu úroveň od februára 1982. Ekonómovia pritom predikovali, že miera inflácie zaznamená miernejší rast na 9,8 %.

„Dostať infláciu pod kontrolu je mojou hlavnou prioritou. Prijímame opatrenia prostredníctvom silnej a nezávislej menovej politiky, zodpovedných daňových a výdavkových rozhodnutí a reforiem na podporu produktivity a rastu.“ Nadhim Zahawi, britský minister financií

Cena elektriny na burze European Energy Exchange (EEX) v Lipsku prvýkrát v histórii presiahla hranicu 500 eur za megawatthodinu. Za posledný rok cena elektriny zaznamenala nárast o približne 500 % v dôsledku redukcie dodávok plynu z Ruska.

Čínska centrálna banka sa rozhodla znížiť dôležité úrokové sadzby. Ide o reakciu na najnovšie ekonomické dáta, ktoré nie sú príliš povzbudivé. Cieľom je podporenie dopytu. Ekonómovia očakávajú, že kvôli politike nulovej tolerancie covidu rast čínskej ekonomiky v tomto roku prvýkrát od roku 2015 nenaplní stanovený cieľ vlády. Ten sa pohybuje okolo 5,5%.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

spot_img

Najnovšie správy

spot_imgspot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Hlavné rozdiely medzi obchodovaním na burze a investovaním

Obchodovanie na burze a investovanie sú dve veľmi rozdielne činnosti. Rozdiely nájdeme ako vo využívaných nástrojoch, tak aj v dobe ich držby, páke, časovej náročnosti, či danení. Čo sa kedy oplatí viac?

Podielové fondy – jediná možnosť ako pravidelne investovať?

Na Slovensku využíva väčšina ľudí na pravidelné investovanie sporiace účty v bankách alebo podielové fondy. Existujú avšak aj iné možnosti ako výhodne pravidelne investovať?

Čo sa oplatí viac – obchodovať na burze alebo investovať?

Oplatí sa venovať tradingu / obchodovaniu na burze alebo radšej investovať? Túto otázku si kladie veľké množstvo ľudí a preto vám prinášame článok, ktorý vám objasní, čo sa vám vo vašej situácii oplatí viac.

Základy investovania do dlhopisov

Dlhopisy spolu s akciami patria najdôležitejšie investičné inštrumenty. Zatiaľ čo pri investovaní do akcií sa stávate akcionárom danej spoločnosti, pri dlhopisoch je vaše postavenie voči spoločnosti výrazne odlišné.

Výhody a nevýhody investovania prostredníctvom ETF fondov

Investovanie prostredníctvom ETF prináša so sebou množstvo výhod, ale aj zopár nevýhod, presnejšie rizík, o ktorých by ste určite mali vedieť pred tým, ako sa rozhodnete tento investičný nástroj využiť.

Ako investuje miliardár Warren Buffett?

Warren Buffett je jedným z najúspešnejších investorov všetkých čias a zároveň jedným z najbohatších ľudí na svete. Svoje prvé akcie nakúpil už keď mal 11 rokov. Viete akým spôsobom investujte táto legenda?

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť