Británia má najvyššiu infláciu od roku 1982. Index spotrebiteľských cien v EÚ na 9,8 %

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 19.08.2022

DomovSprávyBritánia má najvyššiu infláciu od roku 1982. Index spotrebiteľských cien v EÚ...

Turecká centrálna banka (TCMB) opäť prekvapila finančné trhy. Základnú úrokovú sadzbu znížila o jeden percentuálny bod na 13% a to napriek inflácii, ktorá sa blíži 80%. Turecká libra reagovala na krok centrálnej banky prudkým oslabením a voči americkému doláru sa dostala na nové historické minimá.

Medziročná miera inflácie v eurozóne vystúpila na ďalší rekord. V júli sa dostala na 8,9 %. V Európskej únii sa index spotrebiteľských cien vyšplhal z júnových 9,6 % na 9,8 %. Za razantným rastom inflácie stoja najmä vysoké ceny energií.

Inflácia vo Veľkej Británii v júli vzrástla na 10,1 %. Ide o najvyššiu úroveň od februára 1982. Ekonómovia pritom predikovali, že miera inflácie zaznamená miernejší rast na 9,8 %.

„Dostať infláciu pod kontrolu je mojou hlavnou prioritou. Prijímame opatrenia prostredníctvom silnej a nezávislej menovej politiky, zodpovedných daňových a výdavkových rozhodnutí a reforiem na podporu produktivity a rastu.“ Nadhim Zahawi, britský minister financií

Cena elektriny na burze European Energy Exchange (EEX) v Lipsku prvýkrát v histórii presiahla hranicu 500 eur za megawatthodinu. Za posledný rok cena elektriny zaznamenala nárast o približne 500 % v dôsledku redukcie dodávok plynu z Ruska.

Čínska centrálna banka sa rozhodla znížiť dôležité úrokové sadzby. Ide o reakciu na najnovšie ekonomické dáta, ktoré nie sú príliš povzbudivé. Cieľom je podporenie dopytu. Ekonómovia očakávajú, že kvôli politike nulovej tolerancie covidu rast čínskej ekonomiky v tomto roku prvýkrát od roku 2015 nenaplní stanovený cieľ vlády. Ten sa pohybuje okolo 5,5%.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

spot_img

Najnovšie správy

spot_imgspot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Najčastejšie využívané indikátory pri technickej analýze

Väčšina obchodníkov na burze využíva pri tradingu stratégie vytvorené na základe technickej analýzy a analýzy ceny /grafu. Veľké množstvo traderov takúto analýzu dopĺňa taktiež o indikátory a oscilátory.

Ako na obchodovanie na páku

Pákový efekt umožňuje traderovi obchodovať s vyššou sumou, akou disponuje na svojom účte. Takéto obchodovanie je pravdaže na úkor vyššieho rizika. Má avšak zmysel využívať páku? Ak áno, ako na to?

Základné rozdiely medzi investovaním do akcií a ETF fondov

ETF fondy predstavuje nástroj, prostredníctvom ktorého sa dá investovať do rôznych finančných inštrumentov, akými sú napríklad aj akcie. Viete aké sú výhody a nevýhody ETF fondov oproti akciám?

Základy investovania do dlhopisov

Dlhopisy spolu s akciami patria najdôležitejšie investičné inštrumenty. Zatiaľ čo pri investovaní do akcií sa stávate akcionárom danej spoločnosti, pri dlhopisoch je vaše postavenie voči spoločnosti výrazne odlišné.

Podielové fondy – jediná možnosť ako pravidelne investovať?

Na Slovensku využíva väčšina ľudí na pravidelné investovanie sporiace účty v bankách alebo podielové fondy. Existujú avšak aj iné možnosti ako výhodne pravidelne investovať?

Základy investovania prostredníctvom ETF fondov

ETF fondy patria medzi najpopulárnejšie nástroje moderného investora, ale aj veľkých inštitúcii. Za popularitu ETF fondov môže predovšetkým množstvo výhod, ktoré investorom priniesli. Vie aké výhody sú to?

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť