Apple už nie je najhodnotnejšou firmou sveta. Kryptomeny zažívajú ťažké časy

Prehľad ekonomických a politických udalostí v spolupráci s LYNX Broker | 13.05.2022

DomovSprávyApple už nie je najhodnotnejšou firmou sveta. Kryptomeny zažívajú ťažké časy

Americký technologický gigant Apple vo štvrtok stratil svoju pozíciu najhodnotnejšej firmy sveta. Na čele ho vystriedala ropná spoločnosť Saudi Aramco zo Saudskej Arábie. K štvrtkovému uzavretiu obchodnej seansy bola trhová kapitalizácia Saudi Aramco podľa Dow Jones Market Data 2,383 bilióna USD. Apple dosiahol výšku 2,307 bilióna USD.

Začiatkom januára, kedy bol “pandemický” rast technologických akcií stále v plnej sile, sa spoločnosť Apple dokonca krátko dostala na trhovú kapitalizáciu približne 3 biliónov USD. Zvyšovanie úrokových sadzieb však teraz znižuje atraktivitu cenných papierov technologických spoločností. Akcie Apple od začiatku roka zaznamenali pokles zhruba o 20 %.

V stredu bol menovaný nový guvernér Českej národnej banky. Stal sa ním Aleš Michl, ktorý aktuálne pôsobí ako člen bankovej rady ČNB. Počas slávnostnom ceremoniáli na Pražskom hrade bol menovaný do funkcie prezidentom Milošom Zemanom. A to na šesť rokov s účinnosťou od 1. júla 2022. Aleš Michl bude v poradí piatym guvernérom Českej národnej banky.

Index spotrebiteľských cien v Spojených štátoch v apríli vykázal rast o 8,3 %. Je to o niečo viac, ako 8,1 % nárast, ktorý predikovali ekonómovia. Inflácia cien je tak aj naďalej blízko 40-ročného maxima zaznamenaného v marci. Takzvaný jadrový index spotrebiteľských cien, ktorý nezahŕňa ceny potravín a energií, si pripísal 6,2 % oproti očakávaniam vo výške 6 %. Zo zverejnených dát možno vydedukovať, že inflácia v Spojených štátoch už pravdepodobne dosiahla vrchol, ale cenové tlaky budú pravdepodobne pretrvávať. Akciové trhy na tieto výsledky zareagovali negatívne.

Guvernér francúzskej centrálnej banky François Villeroy v rozhovore pre tamojšiu rozhlasovú stanicu France Inter uviedol, že ECB by mohla pristúpiť k prvému zvýšeniu už tento rok v lete. Podobné rétoriky sme sa tiež dočkali zo strany šéfky ECB Christine Lagardeovej. Za jastrabími komentármi centrálnych bankárov stojí najmä vysoká inflácia v eurozóne, ktorá sa v apríli vyšplhala na rekordných 7,5 %.

Kryptomeny zažívajú v posledných dňoch silné výpredaje. Náladu na trhu kryptomien ovplyvňuje aj kolaps stablecoinu TerraUSD, u ktorého jeho tvorcovia plánovali, že bude naviazaný na americký dolár v pomere jedna ku jednej. Cena tejto kryptomeny sa však prepadla k 30 centom. Stablecoiny sú digitálne mince, ktoré sú naviazané na iné aktívum, v tomto prípade na dolár.

Bitcoin sa vo štvrtok dopoludnia prepadol až k hranici 25 400 USD. Následne ale časť strát zmazal. Ceny kryptomien v poslednej dobe čoraz viac kopírujú vývoj na akciových trhoch. Najmä potom vývoj indexu Nasdaq Composite, v ktorom je zastúpených mnoho firiem z odvetvia vyspelých technológií. Veľa z nich je v rastovej fáze, keď ešte nevytvárajú zisk, zato sú závislé na úveroch, ktorými financujú svoj plánovaný rast.

Prečítajte si aj ďalšie naše správy zo sveta investícií.

spot_img

Najnovšie správy

spot_imgspot_img

Investovanie, podielové fondy a ETF

Základy investovania do dlhopisov

Dlhopisy spolu s akciami patria najdôležitejšie investičné inštrumenty. Zatiaľ čo pri investovaní do akcií sa stávate akcionárom danej spoločnosti, pri dlhopisoch je vaše postavenie voči spoločnosti výrazne odlišné.

Najčastejšie využívané indikátory pri technickej analýze

Väčšina obchodníkov na burze využíva pri tradingu stratégie vytvorené na základe technickej analýzy a analýzy ceny /grafu. Veľké množstvo traderov takúto analýzu dopĺňa taktiež o indikátory a oscilátory.

Hlavné rozdiely medzi obchodovaním na burze a investovaním

Obchodovanie na burze a investovanie sú dve veľmi rozdielne činnosti. Rozdiely nájdeme ako vo využívaných nástrojoch, tak aj v dobe ich držby, páke, časovej náročnosti, či danení. Čo sa kedy oplatí viac?

Kapitálové životné poistenie – správna dlhodobá investícia?

V jednoduchosti povedané, investori, ktorí majú záujem investovať do ETF fondov majú v podstate máte dve možnosti. Prvou je otvoriť si účet u brokera a nakupovať si ETF fondy sám, tou druhou je využiť služby špecializovanej inštitúcie, ktorá bude danú investíciu spravovať za nich.

Čo sa oplatí viac – obchodovať na burze alebo investovať?

Oplatí sa venovať tradingu / obchodovaniu na burze alebo radšej investovať? Túto otázku si kladie veľké množstvo ľudí a preto vám prinášame článok, ktorý vám objasní, čo sa vám vo vašej situácii oplatí viac.

Základné rozdiely medzi investovaním do akcií a ETF fondov

ETF fondy predstavuje nástroj, prostredníctvom ktorého sa dá investovať do rôznych finančných inštrumentov, akými sú napríklad aj akcie. Viete aké sú výhody a nevýhody ETF fondov oproti akciám?

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť