Slovník investoraÚverová kvalita (rating dlhopisov)

Úverová kvalita (rating dlhopisov)

Úverová kvalita (rating dlhopisov) je indikátorom dôveryhodnosti určitých emisií dlhopisov. Tieto hodnotenia sa často interpretujú ako indikátor pravdepodobnosti nezaplatenia časti záväzku spoločnosti, ktorá dlhopis emitovala. Ak má napríklad štát rating AAA to znamená, že je veľmi vysoká pravdepodobnosť, že ak mu požičiame peniaze, tak nám ich dokáže vrátiť.

S cieľom informovať investorov o tom, ako je na tom ekonomika jednotlivých krajín, vznikli ratingové agentúry, ktoré vytvárajú vlastné hodnotenie úverového rizika daných krajín. Medzi najdôležitejšie ratingové agentúry patrí  Moody’s, Standard & Poor’s, a Fitch. Tieto agentúry majú moc znížiť alebo zvýšiť rating alebo ohodnotenie krajiny, čím v podstate určujú za akých podmienok im budú investori požičiavať na finančnom trhu. Čím je rating krajiny horší, tým je tiež menšia pravdepodobnosť, že investor krajine požičia.
Ratingové agentúry odlišne oceňujú a označujú riziko krajín, avšak ich rating je veľmi podobný. Niektoré krajiny môžu mať u rôznych ratingových agentúr rôzny rating, väčšinou sa však časom zaradia pod ten istý investičný stupeň.

Celá tabuľka je rozdelená na dve časti – investičný rating (AAA až po BBB-) a neinvestičný rating. Pri neinvestičnom ratingu je nákup dlhopisov krajiny označovaný ako špekulatívny. Väčšina finančných inštitúcií má striktne stanovený limit aké dlhopisy môže a nemôže kupovať a preto, keď sa krajina dostane do neinvestičného ratingu, tak v podstate je odsúdená k tomu, že si už na trhu nedokáže požičiavať.

spot_img

Najčítanejšie články

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť