Slovník investoraŠpekulácia

Špekulácia

Pod pojmom špekulácia môžeme chápať realizáciu investície, ktorá je významne riziková. Investor, alebo presnejšie obchodník, si je vedomí značného rizika súvisiaceho s danou investíciou (veľakrát na úrovni straty celého vloženého kapitálu), avšak aj napriek tomu je ochotný danú špekuláciu realizovať. Jeho jedinou motiváciou je očakávanie významného zisku, ktorý dokáže kompenzovať mieru rizikovosti danej investície.

Je veľmi dôležité si uvedomiť, že špekulácie a špekulatívne investície sú vhodné skutočne pre obchodníkov, ktorí si môžu dovoliť dané riziko podstúpiť, vedia skutočne vyhodnotiť všetky riziká, súvisiace s takouto investíciou (alebo minimálne si sú vedomí daných rizík), investujú prostriedky, o ktoré si môžu dovoliť prísť a sú psychicky pripravení na to, že nebudú očakávať, že do týždňa z nich budú milionári.

Rizikovosť špekulácii sa môže významne líšiť a závisí od viacerých faktorov vrátane charakteru aktíva, investičného horizontu, pákového efektu a ďalších špecifických charakteristík.

Pod pojmom špekulácia môžeme chápať ale taktiež aj skúmanie a plánovanie investora, do čoho zainvestuje. Môžeme sa teda s týmto pojmom stretnúť aj v súvislosti so samotným investičným zámerom.

spot_img

Najčítanejšie články

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť