Rekotácia

Rekotácia je poskytnutie inej než požadovanej ceny investora zo strany brokera. Rekotácia vzniká hlavne vtedy, ak je na trhu nízka likvidita a trvá preto dlhšiu dobu dokým broker stihne nájsť cudziu obchodnú pozíciu na finančnom trhu, ktorú spáruje s objednávkou svojho klienta. Ďalším problémom môže byť to, že investor otvorí až priveľkú obchodnú pozíciu, niekedy až o hodnote 10 a viac lotov, a nájsť v danom okamihu protistranu s rovnako veľkou pozíciou nie je vždy jednoduché.
Problémy s rekotáciami sa vyskytujú prevažne u ECN brokerov. ECN totiž obchodnú pozíciu investora posúva priamo na finančný trh a musí sa preto spoliehať že sa na trhu nájde vhodná protistrana, zatiaľ čo MM a STP brokeri neposúvajú investorovu obchodnú pozíciu priamo na finančný trh ale protistranu mu robia oni sami, takže nehrozí, že sa daná obchodná pozícia nebude mať s kým spárovať.

Príklad:
Aktuálna cena menového páru EUR/USD je 1,145. Investorovi sa to zdá byť dobrá cena, a preto sa v danom okamžiku rozhodne pre vstup do pozície na cene 1,145. Zadá obchodný príkaz na otvorenie obchodnej pozície, ale obchodnú pozíciu mu to napriek tomu neotvorí. Investor sa o to musí pokúsiť druhýkrát, a vtedy sa mu to už podarí a obchodná pozícia sa mu otvorí. Odvtedy však už ubehlo 15 sekúnd a cena EUR/USD sa po 15 sekundách už nenachádza na 1,145 ale na 1,1453. Investorovi sa tým pádom vplyvom rekotácie otvorilo na cene o 3 pipy horšej ako jemu požadovanej.

spot_img

Najčítanejšie články

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť