Slovník investoraPriebežný poplatok (TER)

Priebežný poplatok (TER)

Priebežný poplatok (TER) predstavuje poplatok za správu fondu / investície a platí sa každoročne z hodnoty investície, ktorú má investor na svojom účte. Vo všeobecnosti môžeme povedať, že výška priebežného poplatku je dôležitejšia ako vstupný poplatok, nie vždy to ale musí byť pravdou.

Ak sa dívame na výnos podielového fondu, ten je už znížený o TER poplatok. Správcovským spoločnostiam to takto diktuje zákon. Aj napriek tomu je dobré, o tomto poplatku vedieť. Minimálne preto, aby investor vedel, koľko musí podielový fond minimálne zarobiť, aby vykompenzoval náklady na svoje riadenie.

Príklad
Po jednom roku máte nasporených 10 000 €. Priebežný poplatok je určený vo výške 2 %. To znamená, že len na tomto jednom poplatku v priebehu jedného roka zaplatíte 200 €.

Priebežný poplatok je spravidla najvyšším poplatkom, ktorý počas investovania vo fonde alebo podobnej investícii zaplatíte. Pri kombinovaných produktoch ho zistiť veľmi ťažko, najlepším zdrojom informácii býva KID dokument k danej investícii, kde musí byť nákladovosť produktu zo zákona uvedená.

Výška priebežného poplatku závisí taktiež od toho, aký typ fondu si investor vyberie, pričom akciové fondy majú spravidla najvyššie priebežné poplatky, kompenzujú to avšak tiež najzaujímavejšími výnosmi.

 

spot_img

Najčítanejšie články

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť