Predaj na krátko (short sale) / shortovanie

Predaj na krátko (short sale) / shortovanie je predaj cenného papiera skôr ako ho investor reálne vlastní. Investor si cenný papier požičia, pričom sa zaviaže, že ho neskôr vráti budúcim nákupom na trhu. Pokiaľ je cena pri prvotnom predaji vyššia ako cena pri neskoršom nákupe, investor zrealizuje zisk.

Investor predáva na krátko vtedy, pokiaľ si myslí, že cena finančného inštrumentu bude klesať. V niektorých prípadoch môže investori predávajúci na krátko významne ovplyvniť hodnotu akcií spoločnosti, najmä keď sa pre predajnú pozíciu rozhodne veľa obchodníkov, a tým tlačí hodnotu akcií nadol. Po úverovej kríze v roku 2007 bol preventívne zavedený zákaz špekulácie na pokles ceny akcií niektorých bánk a iných finančných inštitúcií.

Príklad: Investor si myslí že cena nemeckého akciového indexu DAX bude nasledujúcich pár dní klesať. Investor teda otvorí krátku pozíciu (short sale) na nemeckom DAXE v okamihu keď hodnota DAXU sa pohybuje na úrovni 10520 bodov. DAX v priebehu pár dní oslabí na hodnotu 10230 bodov a investor sa v tomto okamihu rozhodne pre uzavretie svojej krátkej pozície so ziskom 290 bodov (10520 – 10230), respektíve so ziskom 2,75% (290: 105,2).

« « Návrat na Slovník investora