Slovník investoraPáka (pákový efekt)

Páka (pákový efekt)

Pomocou finančnej páky môže investor otvoriť obchodnú pozíciu niekoľkonásobne väčšiu než je jeho aktuálna hodnota obchodného účtu. Mechanizmus finančnej páky je nasledovný:
Investor si otvorí 1000 eurový účet u brokera XYZ, ktorý ponúka finančnú páku vo veľkosti až 1:100, čo znamená že investor môže za požičané peniaze od tohto brokera otvoriť obchodnú pozíciu až 100 krát väčšiu než je jeho hodnota na účte. V tomto prípade by investor mohol otvoriť obchodnú pozíciu v hodnote až 100-tisíc eur, čo predstavuje hodnotu 1 lotu. Pri veľkosti obchodnej pozície v hodnote 100-tisíc eur si môže investor na svojom obchodnom účte dovoliť stratiť len 1%. Ak investor nakúpi 1 lot a trh pôjde proti investorovej pozícii o 1%, investor aktuálne prišiel o všetky svoje peniaze na účte. Ak sa ale trh pohne 1% v investorov prospech, investor získa 1000 eur teda v podstate ide o zisk 100% svojho aktuálneho účtu. Obchodovanie s vysokou finančnou pákou je veľmi rizikové a pre investorov sa neodporúča.
Najväčšiu finančnú páku ponúkajú mimoburzový (OTC) brokeri. Častokrát ich ponúkaná finančná páka dosahuje hodnoty až 1:100 a niekedy i viac. Finančnú páku ale ponúkajú i burzoví brokeri, i keď ide o menšiu finančnú páku (do 1:10) než u OTC brokerov, a táto finančná páka sa dá využiť iba na niektorých finančných inštrumentoch.
Hodnota finančnej páky je fixná a teda sa nemení podľa investorových zárobkov či strát. Investor ktorý stratí 50% z účtu môže aj naďalej používať finančnú páku vo výške 1:100.
Príklad: Investor si vloží na  svoj obchodný účet 1000 eur. Behom mesiaca ale investor na svojom účte stratí 50% z jeho hodnoty a teda aktuálny stav jeho účtu je 500 eur. Investor môže aj v tomto prípade použiť rovnako vysokú páku 1:100, ale už nebude môcť otvoriť pozíciu o hodnote 100 tisíc eur ale o hodnote 50 tisíc eur.
Niektorí brokeri krátko pred dôležitými udalosťami na finančnom trhu zmenšujú hodnoty svojich finančných pák. Napríklad ak broker vie, že za pár dní majú nastať dôležité politické udalosti ktoré môžu spôsobiť na trhu zvýšenú volatilitu, rozhodne sa pre zníženie finančnej páky u svojich klientov, napríklad z hodnoty 1:100 na 1:25.

spot_img

Najčítanejšie články

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť