OTC trh (OTC,)

Over-the-counter (skratka OTC) je mimoburzový trh bez pevne určeného miesta, narozdiel od London Stock Exchange (LSE) , ktorá sídli vo veľkej budove v centre Londýna. Ak sú nejaké cenné papiere, či finančné inštrumenty obchodované mimoburzovo, znamená to, že ich obchodovanie neprebieha pod záštitou oficiálnej inštitúcie, ktorá by vykonávala dohľad nad trhom, a preberala by zodpovednosť za zobchodovanie dohodnutých obchodov.

Účastníci obchodov vyjednávajú o podmienkach obchodov priamo medzi sebou. Podmienky obchodov väčšinou nie sú štandardizované a podstúpené riziko u oboch strán je preto obecne vyššie než u burzy cenných papierov.
Sú to práve obchodníci OTC, ktorí kontrolujú OTC, pretože určujú cenu, za ktorú sú ochotní nakupovať a predávať. Obchody sa neuskutočňujú cez fyzický pult ako v prípade burzy cenných papierov, namiesto toho obchodníci kupujú a predávajú prostredníctvom telefónu, e-mailu, internetu, alebo dokonca cez okamžité správy.

OTC trhy sú menej organizované ako tradičné burzy, čo znamená že obchodníci môžu obchodovať veľmi rýchlo –  behom niekoľkých sekúnd.
Investori na OTC trhu môžu obchodovať bez toho, aby ich obchod alebo cena ktorú za daný finančný inštrument zaplatila bola zverejnená. Od finančnej krízy v priebehu rokov 2007–2008 však krajiny sprísnili predpisy týkajúce sa mimoburzových trhov a snažia sa získať viac investorov na obchodovanie prostredníctvom tradičných búrz.
Najznámejším príkladom mimoburzového trhu je FOREX, a NASDAQ.

spot_img

Najčítanejšie články

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť