Slovník investoraMarket Maker (MM)

Market Maker (MM) (MM)

Market Maker (MM) je broker, ktorý je tvorcom trhu. Tvorcom trhu sa nazýva preto, lebo investorovu obchodnú pozíciu neposúva priamo na finančný trh, ale protistranu mu robí on sám. V takomto prípade teda platí to, že pokiaľ investor na obchodnej pozícii zarába, protistrana (v tomto prípade Market Maker) musí prerábať. Inak povedané zisky obchodníka tvorí Market Makerovi stratu. Aj z tohto dôvodu investori ktorí obchodujú väčšie obchodné pozície neobchodujú skrz MM ale len skrz burzových ECN brokerov.
Všetci MM  brokeri sú mimoburzový (OTC) brokeri, ponúkajúci obchodovanie cez CFD kontrakty, poväčšine cez platformu Metatrader. Veľa MM nemá finančného regulátora, ktorý by dohliadal nad vykonávaním transakcií daného brokérskeho domu. Niektorí síce finančného majú, zato ale majú svoje pobočky v krajinách, kde neplatia prísne regulačné zákony. Obchodovanie u takýchto brokerov preto prináša značné riziko.
Zisk MM tvoria poplatky skrz spready, ktoré bývajú poväčšine fixné, ale i straty klientov. Ako už bolo spomenuté, zisk investora znamená stratu u brokera a platí to i naopak.
Tým pádom, že MM neposúva obchodné pozície klientov priamo na finančný trh, ale sám im robí protistranu, nehrozia problémy s likviditou. Spready bývajú nízke. U MM sa dá otvoriť obchodný účet už od niekoľkých dolárov. Aj z tohto dôvodu sa väčšina malých obchodníkov rozhodne pre obchodovanie u MM, a to i napriek očividnej transparentnosti zo strany brokera.

spot_img

Najčítanejšie články

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť