Slovník investoraEfekt snehovej gule

Efekt snehovej gule

Efekt snehovej gule si môžeme vysvetliť podobenstvom s valiacou sa guľou z kopca. Ako sa valí nadol, postupne sa jej objem zväčšuje, pretože na seba nabaľuje čoraz väčšie množstvá snehu.
Rovnako to funguje aj v reálnej ekonomike a to ako v pozitívnom tak aj negatívnom ponímaní.

V prípade pozitívneho efektu snehovej gule môžeme hovoriť o nabaľujúcich sa úrokoch z úrokov (zloženom úročení), vďaka ktorým v ďalších rokov nezískava investor iba úroky z pôvodne investovanej sumy, ale už z narastajúcej hodnoty investície.

Efekt snehovej gule avšak nie vždy môže byť iba pozitívny. Ak totiž hovoríme o tom, že zdanlivo malý problém môže spustiť tzv. dominový efekt, kedy sa na tento pôvodne bezvýznamný problém začnú nabaľovať ďalšie ekonomické problémy, ktoré môžu vyústiť do výrazne väčších dôsledkov, ako sa prvotne mohlo očakávať.

Príkladom takejto situácie môžu byť napríklad problémy veľkého výrobcu automobilov, ktorý ukončením svojej výroby ovplyvní nielen svojich zamestnancov, ale taktiež aj množstvo dodávateľov, subdodávateľov, všetkých ich zamestnancov … až dokonca ekonomiku danej krajiny.

Riešením je preto nepodceňovať zdanlivo menšie problémy ale ich efektívne riešiť.

spot_img

Najčítanejšie články

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť