Slovník investoraDodávka (Dodávkové obchody a obchody bez dodávky)

Dodávka (Dodávkové obchody a obchody bez dodávky)

Ideálnym príkladom na dodávku je výmena peňazí v zmenárni. Zákazník si v nej môže zameniť napríklad eura za americké doláre ktoré dostane priamo na ruku. V tomto prípade hovoríme o dodávke. Ak by som v zmenárni namiesto vyplatenia fyzických bankoviek dostal vyplatenie bankoviek vo forme lektronických peňazí na svoj bankový účet, už by sme o dodávke hovoriť nemohli.
Dodávkové obchody sú na finančnom trhu pri obchodovaní už len zriedkavé. Investori už nezvyknú požadovať fyzické dodanie daného finančného inštrumentu (mena, komodita, akcia) ale namiesto toho chcú radšej vyrovnanie vo forme peňažnej hotovosti vo forme elektronických bankoviek. Je to preto lebo na finančnom trhu obchodujú hlavne obchodníci ktorých cieľom je zhodnotiť svoj kapitál, alebo obchodníci ktorí využívajú finančný trh na hedžing, teda na ochranu proti cenovým výkyvom daného finančného inštrumentu. Počet obchodníkov, ktorí chcú na finančnom trhu reálne nakúpiť a vlastniť nejaký finančný inštrument (komodita, mena, akcia) je minimum.
Na mimoburzovom trhu (OTC) vzhľadom na obchodovanie na vysokú finančnú páku je možnosť dodávky nemožná. Avšak na burzových futures trhoch táto možnosť reálna je. Je iba na obchodníkovi či túto službu využije alebo nevyužije.

spot_img

Najčítanejšie články

Dohodnite si nezáväznú bezplatnú konzultáciu ohľadom investovania

  • Hidden

    Dodatočné dáta

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Bezplatná konzultácia
Zatvoriť